“PC” forklarer fyringer: Det har gjort ondt

Nu sætter FC Københavns sportsdirektør ord på fyringen af Per Wind og Mikael Antonsson.



FC København har – som tipsbladet.dk kunne fortælle fredag aften – valgt at afskedige klubikonerne Per Wind og Mikael Antonsson, og overfor Viaplay sætter sportsdirektør Peter Christiansen nu ord på beslutningen.

Per Wind har været i klubben i over 20 år og er holdleder, mens den tidligere forsvarskriger Mikael Antonsson er såkaldt “Football Operations Manager”. Begges roller bliver nu nedlagt i den kommende tid.

Og det er en del af en igangværende proces om at optimere staben ovenpå den administrative ændring, der har været, siden Ståle Solbakken blev afskediget sidste år. Det fortæller “PC” til Viaplay.

– Det er jo en ongoing vurdering af, hvilken slags stab og organisering vi skal have, så det er absolut den mest kedelige del af mit arbejde. Det er hele tiden at skulle justere på det, og en gang imellem gør det rigtig ondt, når vi skal sige farvel til nogle, og det har det i den grad gjort med de to.

– Man kigger hele tiden på, hvilken organisation vi har og skal have fremadrettet. I forbindelse med at vi lavede om i strukturen fra at have en manager (Ståle Solbakken, red.) og gik over til at have en cheftræner og sportsdirektør (Jess Thorup og Peter Christiansen, red.), så kommer den administrative del til at se en lille smule anderledes ud, siger “PC” til Viaplay og tilføjer, at der vil komme justeringer.

Beslutningen om at opsige de to mangeårige FC København-folk har ikke været mødt lige positivt alle steder, og både fans samt tidligere bestyrelsesformand Flemming Østergaard har været kritiske over for situationen.

– Jeg kan godt forstå diskussionen, men omvendt er det her bagsiden af medaljen i min rolle. Jeg skal sørge for at vi kan lave de resultater og vi kan have den organisation, der kan generere de her resultater. Så bliver jeg nødt til at træffe nogle beslutninger, og derfor har vi gjort, som vi har gjort, siger Peter Christiansen.

Endvidere fortæller sportsdirektøren, at FCK vil kigge på at give de to klubikoner en værdig afsked. 







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kalder tronskifte i Danmark

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!