Superligaens dyreste salg står FC Nordsjælland bag, da klubben denne sommer har solgt Ernest Nuamah for et beløb, der lander på 195 millioner kroner og med muligheden for at stige til 225.
Men det var bare ikke til Olympique Lyon, som mange ellers troede, men Lyon-ejerens belgiske klub, Molenbeek. For Lyon er presset i forhold til financial fair play, så i stedet har klubben "lejet" Ernest Nuamah i Molenbeek.
Den finte lader Peter Christiansen, sportsdirektør i FC København, til at drille FC Nordsjælland med.
I et interview med Ekstra Bladet siger han i hvert fald om aftalen.
– Jeg synes, det er flot at kunne sælge en spiller til så mange penge til Molenbeek. Det er egentlig det, jeg synes, der er mest interessant ved den handel.
– Det er et flot salg, men det undrer mig, at en af Superligaens største salgsemner går til Molenbeek. Men det får vi vel svaret på en dag, hvordan det kunne lade sig gøre, siger Peter Christiansen til Ekstra Bladet.
"PC" får derefter spørgsmålet, hvad han tænker om denne finte.
– Der er jo et eller andet i det der, som jeg ikke skal forholde mig til. Det spørgsmål skal stilles et andet sted. Men det klæder Superligaen, når vi sælger spillere til de store klubber. Altså til de rigtige ligaer og til de største klubber, siger han.
Tipsbladet har tidligere forsøgt at få en kommentar fra FCN om aftalen med Molenbeek, men indtil videre uden held.
Interessant er det, at Molenbeek intet sted på sin hjemmeside eller på de sociale medier har meldt noget som helst ud om, at klubben har købt en af Europas mest spændende offensivspillere i det 19-årige ghanesiske stjerneskud fra FC Nordsjælland.
Med andre ord er Lyons køb af Ernest Nuamah ene og alene for at omgå reglerne om financial fair play. En finte, som også er blevet kritiseret af de danske eksperter Kenneth Cortsen og Stanis Elsborg, der har talt med Jyllands-Posten.
De to har ikke rettet kritikken mod FC Nordsjælland, men i stedet mod Lyon og det faktum, at flerklubsejere som John Textor kan omgå reglerne på denne måde.
Også i Belgien har der været kritik af aftalen – det er sportsøkonom Thomas Peeters, der har udtalt sig og kaldt flerklubsejere for et problem.
Tipsbladets chefredaktør har også tordnet og kaldt transferens konstruktion for "på kanten af loven".
Den såkaldte bridge transfer har fået EU-parlamentarikeren Niels Fuglsang (S) til at opfordre EU-Kommissionen til at indføre en regulering på området. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
TIPSBLADET SPECIAL