PC stikker til FCN: Imponerende salg til Molenbeek

Ernest Nuamah er blevet solgt til Molenbeek for at blive lejet videre til Olympique Lyon. Den finte taler Peter Christiansen nu om.



Superligaens dyreste salg står FC Nordsjælland bag, da klubben denne sommer har solgt Ernest Nuamah for et beløb, der lander på 195 millioner kroner og med muligheden for at stige til 225.

Men det var bare ikke til Olympique Lyon, som mange ellers troede, men Lyon-ejerens belgiske klub, Molenbeek. For Lyon er presset i forhold til financial fair play, så i stedet har klubben "lejet" Ernest Nuamah i Molenbeek.

Den finte lader Peter Christiansen, sportsdirektør i FC København, til at drille FC Nordsjælland med.

I et interview med Ekstra Bladet siger han i hvert fald om aftalen.

– Jeg synes, det er flot at kunne sælge en spiller til så mange penge til Molenbeek. Det er egentlig det, jeg synes, der er mest interessant ved den handel.

– Det er et flot salg, men det undrer mig, at en af Superligaens største salgsemner går til Molenbeek. Men det får vi vel svaret på en dag, hvordan det kunne lade sig gøre, siger Peter Christiansen til Ekstra Bladet.

"PC" får derefter spørgsmålet, hvad han tænker om denne finte.

– Der er jo et eller andet i det der, som jeg ikke skal forholde mig til. Det spørgsmål skal stilles et andet sted. Men det klæder Superligaen, når vi sælger spillere til de store klubber. Altså til de rigtige ligaer og til de største klubber, siger han.

Tipsbladet har tidligere forsøgt at få en kommentar fra FCN om aftalen med Molenbeek, men indtil videre uden held.

Interessant er det, at Molenbeek intet sted på sin hjemmeside eller på de sociale medier har meldt noget som helst ud om, at klubben har købt en af Europas mest spændende offensivspillere i det 19-årige ghanesiske stjerneskud fra FC Nordsjælland.

Med andre ord er Lyons køb af Ernest Nuamah ene og alene for at omgå reglerne om financial fair play. En finte, som også er blevet kritiseret af de danske eksperter Kenneth Cortsen og Stanis Elsborg, der har talt med Jyllands-Posten.

De to har ikke rettet kritikken mod FC Nordsjælland, men i stedet mod Lyon og det faktum, at flerklubsejere som John Textor kan omgå reglerne på denne måde.

Også i Belgien har der været kritik af aftalen – det er sportsøkonom Thomas Peeters, der har udtalt sig og kaldt flerklubsejere for et problem.

Tipsbladets chefredaktør har også tordnet og kaldt transferens konstruktion for "på kanten af loven". 

Den såkaldte bridge transfer har fået EU-parlamentarikeren Niels Fuglsang (S) til at opfordre EU-Kommissionen til at indføre en regulering på området. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: FC København henter stortalent

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Jonas Schwartz lander nyt job



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Medie afslører møde med Deco

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Dansk træner storroses

Reagerer på Brøndby-bombe

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her tager de stor beslutning

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Hjulmand vinder i Hamborg

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk milliardær smider 75.000

Langer ud efter trænerlegende

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Det vil jeg aldrig gøre!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet