PC stikker til FCN: Imponerende salg til Molenbeek

Ernest Nuamah er blevet solgt til Molenbeek for at blive lejet videre til Olympique Lyon. Den finte taler Peter Christiansen nu om.



Superligaens dyreste salg står FC Nordsjælland bag, da klubben denne sommer har solgt Ernest Nuamah for et beløb, der lander på 195 millioner kroner og med muligheden for at stige til 225.

Men det var bare ikke til Olympique Lyon, som mange ellers troede, men Lyon-ejerens belgiske klub, Molenbeek. For Lyon er presset i forhold til financial fair play, så i stedet har klubben "lejet" Ernest Nuamah i Molenbeek.

Den finte lader Peter Christiansen, sportsdirektør i FC København, til at drille FC Nordsjælland med.

I et interview med Ekstra Bladet siger han i hvert fald om aftalen.

– Jeg synes, det er flot at kunne sælge en spiller til så mange penge til Molenbeek. Det er egentlig det, jeg synes, der er mest interessant ved den handel.

– Det er et flot salg, men det undrer mig, at en af Superligaens største salgsemner går til Molenbeek. Men det får vi vel svaret på en dag, hvordan det kunne lade sig gøre, siger Peter Christiansen til Ekstra Bladet.

"PC" får derefter spørgsmålet, hvad han tænker om denne finte.

– Der er jo et eller andet i det der, som jeg ikke skal forholde mig til. Det spørgsmål skal stilles et andet sted. Men det klæder Superligaen, når vi sælger spillere til de store klubber. Altså til de rigtige ligaer og til de største klubber, siger han.

Tipsbladet har tidligere forsøgt at få en kommentar fra FCN om aftalen med Molenbeek, men indtil videre uden held.

Interessant er det, at Molenbeek intet sted på sin hjemmeside eller på de sociale medier har meldt noget som helst ud om, at klubben har købt en af Europas mest spændende offensivspillere i det 19-årige ghanesiske stjerneskud fra FC Nordsjælland.

Med andre ord er Lyons køb af Ernest Nuamah ene og alene for at omgå reglerne om financial fair play. En finte, som også er blevet kritiseret af de danske eksperter Kenneth Cortsen og Stanis Elsborg, der har talt med Jyllands-Posten.

De to har ikke rettet kritikken mod FC Nordsjælland, men i stedet mod Lyon og det faktum, at flerklubsejere som John Textor kan omgå reglerne på denne måde.

Også i Belgien har der været kritik af aftalen – det er sportsøkonom Thomas Peeters, der har udtalt sig og kaldt flerklubsejere for et problem.

Tipsbladets chefredaktør har også tordnet og kaldt transferens konstruktion for "på kanten af loven". 

Den såkaldte bridge transfer har fået EU-parlamentarikeren Niels Fuglsang (S) til at opfordre EU-Kommissionen til at indføre en regulering på området. Læs mere om det her.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Bekræfter FC København-historie

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Peter Schmeichel taget på sengen

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United