PC stikker til FCN: Imponerende salg til Molenbeek

Ernest Nuamah er blevet solgt til Molenbeek for at blive lejet videre til Olympique Lyon. Den finte taler Peter Christiansen nu om.



Superligaens dyreste salg står FC Nordsjælland bag, da klubben denne sommer har solgt Ernest Nuamah for et beløb, der lander på 195 millioner kroner og med muligheden for at stige til 225.

Men det var bare ikke til Olympique Lyon, som mange ellers troede, men Lyon-ejerens belgiske klub, Molenbeek. For Lyon er presset i forhold til financial fair play, så i stedet har klubben "lejet" Ernest Nuamah i Molenbeek.

Den finte lader Peter Christiansen, sportsdirektør i FC København, til at drille FC Nordsjælland med.

I et interview med Ekstra Bladet siger han i hvert fald om aftalen.

– Jeg synes, det er flot at kunne sælge en spiller til så mange penge til Molenbeek. Det er egentlig det, jeg synes, der er mest interessant ved den handel.

– Det er et flot salg, men det undrer mig, at en af Superligaens største salgsemner går til Molenbeek. Men det får vi vel svaret på en dag, hvordan det kunne lade sig gøre, siger Peter Christiansen til Ekstra Bladet.

"PC" får derefter spørgsmålet, hvad han tænker om denne finte.

– Der er jo et eller andet i det der, som jeg ikke skal forholde mig til. Det spørgsmål skal stilles et andet sted. Men det klæder Superligaen, når vi sælger spillere til de store klubber. Altså til de rigtige ligaer og til de største klubber, siger han.

Tipsbladet har tidligere forsøgt at få en kommentar fra FCN om aftalen med Molenbeek, men indtil videre uden held.

Interessant er det, at Molenbeek intet sted på sin hjemmeside eller på de sociale medier har meldt noget som helst ud om, at klubben har købt en af Europas mest spændende offensivspillere i det 19-årige ghanesiske stjerneskud fra FC Nordsjælland.

Med andre ord er Lyons køb af Ernest Nuamah ene og alene for at omgå reglerne om financial fair play. En finte, som også er blevet kritiseret af de danske eksperter Kenneth Cortsen og Stanis Elsborg, der har talt med Jyllands-Posten.

De to har ikke rettet kritikken mod FC Nordsjælland, men i stedet mod Lyon og det faktum, at flerklubsejere som John Textor kan omgå reglerne på denne måde.

Også i Belgien har der været kritik af aftalen – det er sportsøkonom Thomas Peeters, der har udtalt sig og kaldt flerklubsejere for et problem.

Tipsbladets chefredaktør har også tordnet og kaldt transferens konstruktion for "på kanten af loven". 

Den såkaldte bridge transfer har fået EU-parlamentarikeren Niels Fuglsang (S) til at opfordre EU-Kommissionen til at indføre en regulering på området. Læs mere om det her.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Hylder Manchester United-stjerne

Han kan blive den næste store profil!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

FC Midtjylland – FC København

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Tror på overraskelse i startopstilling

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-premiere aflyst



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Fælder bekymrende dom efter chok

Officielt: Her spilles AGF-OB

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’