Perfekt fødselsdagsgave: 18-årig får lang aftale i SønderjyskE

Superliga-klubben SønderjyskE har givet 18-årige Mads Hansen en lang aftale på dagen, hvor han fylder år.



Han fylder 18 år i dag, mditbanespiller Mads Hansen fra SønderjyskE, og den fødselsdag er blevet fejret med mere end et stykke kage og hygge med venner og familie.

Mads Hansen har også været en tur forbi sportschef Hans Jørgen Haysens kontor, hvor der lå en aftale og manglede en underskrift.

Midtbanespilleren fra SønderjyskE har nu kontrakt frem til sommeren 2024 – den nuværende ungdomsaftale udløber i sommeren 2020, hvorefter han overgår til en fireårig fuldtidsaftale, fortæller SønderjyskE på sin hjemmeside.

–  Han har hurtigt markeret sig som en profil på vores U19-hold, og han har vist sig godt frem i de kampe og træninger, han har haft med Superligaholdet. Han er en teknisk dygtig spiller, der er god til altid at træffe den rigtige beslutning, og han er gået sindssygt frem det seneste års tid. Når han får lagt endnu mere på sit spil i form af mål og assists, bliver det vanvittigt. Det er en spiller, vi tror rigtig meget på, og det er også derfor, vi giver ham så lang en kontrakt, siger Hans Jørgen Haysen og forklarer:

– Det er helt i tråd med vores strategi og visioner omkring talentudviklingen, at vi gerne vil have nogle af vores spillere igennem systemet. Når vi har store talenter, vil vi gerne fastholde dem i klubben, og det er Mads et godt eksempel på. Vi må igen lette på kasketten for det gode arbejde, som trænere og talentudviklere gør i SønderjyskE og HFK.

Det er ifølge SønderjyskE’s hjemmeside første gang, en ungdomsspiller har fået så lang en aftale.

– Det er dejligt, at det er en lang kontrakt. Jeg føler mig sikker i omgivelserne, og jeg er klar til bare at klø på. Jeg vil gerne ind at spille på Sydbank Park og komme mere ind omkring Superligaholdet og udvikle mig endnu mere som spiller, siger Mads Hansen.

Den 18-årige midtbanespiller har haft hele sin fodboldopdragelse i Haderslev FK og SønderjyskE.





Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Supercomputer: Her er VM-finalen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Jordan – Argentina