Peter Ankersens drøm blev opfyldt i 11. time: Det ser jo lidt dumt ud

Peter Ankersen kom af sted til udlandet i noget nær sidste time af sommerens transfervindue. Den tidligere FCK’er har fundet sig godt til rette i Genoa.



Det var hele tiden planen, at FC København skulle sælge Peter Ankersen i sommerens transfervindue, og det lykkedes at få en aftale i stand med Serie A-klubben Genoa, men de sidste stempler blev først sat få timer før midnat på transferdeadlinedag den 2. september.

At det skulle tage så lang tid, havde de færreste regnet med, og det havde Peter Ankersen heller ikke selv, men som sommeren forløb, var det vigtigt at have is i maven.

– Vi havde en masse andre alternativer, og der var nogle klubber, der var værd at vente på. Det var ikke kun Genoa, men også nogle meget større klubber. Jeg var ikke for alvor nervøs, men det ser jo lidt dumt ud, når man skifter fem i tolv. Heldigvis lykkedes jeg med det, jeg ville, siger Peter Ankersen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg fik løbende tilbud, men ikke noget interessant, og derfor har vi ventet og ventet. 

Ventetiden var som nævnt ovre lidt i midnat den 2. september, da Peter Ankersen underskrev en aftale med danskerglade Genoa. Her er højrebacken blandt andre holdkammerat med landsholdskollegaerne Lukas Lerager og Lasse Schöne.

Det var Ankersens førsteprioritet, der gik hjem.

– Jeg er faldet godt til, og det har været skønt. Vi har fået trænet en hel del, og jeg er faldet godt ind i det sammen med min kæreste.

– Det tiltalte mig meget at prøve mig af i Italien, det har jeg altid haft en stor forkærlighed for. Hele pakken tiltalte mig, og det var nok også derfor, at det trak lidt ud, for det var det, vi ville. Jeg er glad for, at det hele faldt på plads inden midnat. Italien var klart værd at vente på, lyder det fra Peter Ankersen.

Fordi det var planen, at Ankersen skulle sælges, kom backen slet ikke i kamp for FC København inden skiftet til Genoa, og dermed tog han til støvlelandet helt ude af kampform. Danskeren har i denne sæson spillet to kampe for Serie A-klubben, og det går den rigtige vej.

– Jeg har holdt mig i god form via træningen i FCK, men det er klart, at man lige skal ind i alle tingene i Italien. Jeg synes, jeg er kommet godt efter det og har haft nogle gode træningspas. Nu begynder tingene at sidde der, og så vil jeg gerne til at spille mere, men det er jo op til træneren. Jeg føler mig i hvert fald fit, siger han.

Det er tredje gang i karrieren, at Peter Ankersen prøver lykken i udlandet. Som 22-årig skiftede han til Rosenborg, men vendte hjem til Esbjerg fB efter bare seks måneder. To år senere gik turen til Østrig og Red Bull Salzburg, men efter halvandet år var han i Danmark igen som FCK-spiller. 

Tredje gang er som bekendt lykkens gang, og det stoler Peter Ankersen på.

– På en eller anden måde føler jeg mig bedre rustet. Min første gang var for tidligt, og tiden i Salzburg var præget af mange forskellige ting. Jeg synes helt klart, at jeg står bedst rustet denne gang – også i forhold til, at jeg har min kæreste med osv. Det hele spiller, fastslår Ankersen.

Den 29-årige landsholdsspiller har fået en to-årig aftale med Genoa. Aftalen indeholder en option på yderligere et år. 

Læs også:Avis: Så meget tjener danskerne i Serie A




Cooper med kontant transfermelding




LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

– Han er bare ren verdensklasse!

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Henter Kamil Wilczek

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Transferudmelding fra Vallys

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Gravesen med vild Neestrup-melding

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub har taget kontakt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

– Han leder efter et sted at eksplodere

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Choktransfer på vej? 

Brøndby taber til MLS-hold

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard