Peter Ankersens drøm blev opfyldt i 11. time: Det ser jo lidt dumt ud

Peter Ankersen kom af sted til udlandet i noget nær sidste time af sommerens transfervindue. Den tidligere FCK’er har fundet sig godt til rette i Genoa.



Det var hele tiden planen, at FC København skulle sælge Peter Ankersen i sommerens transfervindue, og det lykkedes at få en aftale i stand med Serie A-klubben Genoa, men de sidste stempler blev først sat få timer før midnat på transferdeadlinedag den 2. september.

At det skulle tage så lang tid, havde de færreste regnet med, og det havde Peter Ankersen heller ikke selv, men som sommeren forløb, var det vigtigt at have is i maven.

– Vi havde en masse andre alternativer, og der var nogle klubber, der var værd at vente på. Det var ikke kun Genoa, men også nogle meget større klubber. Jeg var ikke for alvor nervøs, men det ser jo lidt dumt ud, når man skifter fem i tolv. Heldigvis lykkedes jeg med det, jeg ville, siger Peter Ankersen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg fik løbende tilbud, men ikke noget interessant, og derfor har vi ventet og ventet. 

Ventetiden var som nævnt ovre lidt i midnat den 2. september, da Peter Ankersen underskrev en aftale med danskerglade Genoa. Her er højrebacken blandt andre holdkammerat med landsholdskollegaerne Lukas Lerager og Lasse Schöne.

Det var Ankersens førsteprioritet, der gik hjem.

– Jeg er faldet godt til, og det har været skønt. Vi har fået trænet en hel del, og jeg er faldet godt ind i det sammen med min kæreste.

– Det tiltalte mig meget at prøve mig af i Italien, det har jeg altid haft en stor forkærlighed for. Hele pakken tiltalte mig, og det var nok også derfor, at det trak lidt ud, for det var det, vi ville. Jeg er glad for, at det hele faldt på plads inden midnat. Italien var klart værd at vente på, lyder det fra Peter Ankersen.

Fordi det var planen, at Ankersen skulle sælges, kom backen slet ikke i kamp for FC København inden skiftet til Genoa, og dermed tog han til støvlelandet helt ude af kampform. Danskeren har i denne sæson spillet to kampe for Serie A-klubben, og det går den rigtige vej.

– Jeg har holdt mig i god form via træningen i FCK, men det er klart, at man lige skal ind i alle tingene i Italien. Jeg synes, jeg er kommet godt efter det og har haft nogle gode træningspas. Nu begynder tingene at sidde der, og så vil jeg gerne til at spille mere, men det er jo op til træneren. Jeg føler mig i hvert fald fit, siger han.

Det er tredje gang i karrieren, at Peter Ankersen prøver lykken i udlandet. Som 22-årig skiftede han til Rosenborg, men vendte hjem til Esbjerg fB efter bare seks måneder. To år senere gik turen til Østrig og Red Bull Salzburg, men efter halvandet år var han i Danmark igen som FCK-spiller. 

Tredje gang er som bekendt lykkens gang, og det stoler Peter Ankersen på.

– På en eller anden måde føler jeg mig bedre rustet. Min første gang var for tidligt, og tiden i Salzburg var præget af mange forskellige ting. Jeg synes helt klart, at jeg står bedst rustet denne gang – også i forhold til, at jeg har min kæreste med osv. Det hele spiller, fastslår Ankersen.

Den 29-årige landsholdsspiller har fået en to-årig aftale med Genoa. Aftalen indeholder en option på yderligere et år. 

Læs også:Avis: Så meget tjener danskerne i Serie A




LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

– Det er et møghold!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

FCM-stjerne drømmer om dette skifte



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Det er en gave for Danmark’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

– Hele holdet er trygge ved ham

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Her begynder næste sæson i Superligaen

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Spion? ‘Han kan høre dig’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet