Peter Ankersens drøm blev opfyldt i 11. time: Det ser jo lidt dumt ud

Peter Ankersen kom af sted til udlandet i noget nær sidste time af sommerens transfervindue. Den tidligere FCK’er har fundet sig godt til rette i Genoa.



Det var hele tiden planen, at FC København skulle sælge Peter Ankersen i sommerens transfervindue, og det lykkedes at få en aftale i stand med Serie A-klubben Genoa, men de sidste stempler blev først sat få timer før midnat på transferdeadlinedag den 2. september.

At det skulle tage så lang tid, havde de færreste regnet med, og det havde Peter Ankersen heller ikke selv, men som sommeren forløb, var det vigtigt at have is i maven.

– Vi havde en masse andre alternativer, og der var nogle klubber, der var værd at vente på. Det var ikke kun Genoa, men også nogle meget større klubber. Jeg var ikke for alvor nervøs, men det ser jo lidt dumt ud, når man skifter fem i tolv. Heldigvis lykkedes jeg med det, jeg ville, siger Peter Ankersen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg fik løbende tilbud, men ikke noget interessant, og derfor har vi ventet og ventet. 

Ventetiden var som nævnt ovre lidt i midnat den 2. september, da Peter Ankersen underskrev en aftale med danskerglade Genoa. Her er højrebacken blandt andre holdkammerat med landsholdskollegaerne Lukas Lerager og Lasse Schöne.

Det var Ankersens førsteprioritet, der gik hjem.

– Jeg er faldet godt til, og det har været skønt. Vi har fået trænet en hel del, og jeg er faldet godt ind i det sammen med min kæreste.

– Det tiltalte mig meget at prøve mig af i Italien, det har jeg altid haft en stor forkærlighed for. Hele pakken tiltalte mig, og det var nok også derfor, at det trak lidt ud, for det var det, vi ville. Jeg er glad for, at det hele faldt på plads inden midnat. Italien var klart værd at vente på, lyder det fra Peter Ankersen.

Fordi det var planen, at Ankersen skulle sælges, kom backen slet ikke i kamp for FC København inden skiftet til Genoa, og dermed tog han til støvlelandet helt ude af kampform. Danskeren har i denne sæson spillet to kampe for Serie A-klubben, og det går den rigtige vej.

– Jeg har holdt mig i god form via træningen i FCK, men det er klart, at man lige skal ind i alle tingene i Italien. Jeg synes, jeg er kommet godt efter det og har haft nogle gode træningspas. Nu begynder tingene at sidde der, og så vil jeg gerne til at spille mere, men det er jo op til træneren. Jeg føler mig i hvert fald fit, siger han.

Det er tredje gang i karrieren, at Peter Ankersen prøver lykken i udlandet. Som 22-årig skiftede han til Rosenborg, men vendte hjem til Esbjerg fB efter bare seks måneder. To år senere gik turen til Østrig og Red Bull Salzburg, men efter halvandet år var han i Danmark igen som FCK-spiller. 

Tredje gang er som bekendt lykkens gang, og det stoler Peter Ankersen på.

– På en eller anden måde føler jeg mig bedre rustet. Min første gang var for tidligt, og tiden i Salzburg var præget af mange forskellige ting. Jeg synes helt klart, at jeg står bedst rustet denne gang – også i forhold til, at jeg har min kæreste med osv. Det hele spiller, fastslår Ankersen.

Den 29-årige landsholdsspiller har fået en to-årig aftale med Genoa. Aftalen indeholder en option på yderligere et år. 

Læs også:Avis: Så meget tjener danskerne i Serie A




Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Yoram Zague sigtet i Danmark

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

OB straffer angriber

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Kærlige beskeder vælter ind

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Færdig i FC Midtjylland?

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Samler informationer om FCK’er

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Den første i næsten 40 år

Medie peger på FC København



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manchester United jagter Liverpool-profil

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Bo Svensson i spil til stort job

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

UEFA med ny stor FC København-straf

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Sæsonens hurtigste hattrick

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund