Det var hele tiden planen, at FC København skulle sælge Peter Ankersen i sommerens transfervindue, og det lykkedes at få en aftale i stand med Serie A-klubben Genoa, men de sidste stempler blev først sat få timer før midnat på transferdeadlinedag den 2. september.
At det skulle tage så lang tid, havde de færreste regnet med, og det havde Peter Ankersen heller ikke selv, men som sommeren forløb, var det vigtigt at have is i maven.
– Vi havde en masse andre alternativer, og der var nogle klubber, der var værd at vente på. Det var ikke kun Genoa, men også nogle meget større klubber. Jeg var ikke for alvor nervøs, men det ser jo lidt dumt ud, når man skifter fem i tolv. Heldigvis lykkedes jeg med det, jeg ville, siger Peter Ankersen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg fik løbende tilbud, men ikke noget interessant, og derfor har vi ventet og ventet.
Ventetiden var som nævnt ovre lidt i midnat den 2. september, da Peter Ankersen underskrev en aftale med danskerglade Genoa. Her er højrebacken blandt andre holdkammerat med landsholdskollegaerne Lukas Lerager og Lasse Schöne.
Det var Ankersens førsteprioritet, der gik hjem.
– Jeg er faldet godt til, og det har været skønt. Vi har fået trænet en hel del, og jeg er faldet godt ind i det sammen med min kæreste.
– Det tiltalte mig meget at prøve mig af i Italien, det har jeg altid haft en stor forkærlighed for. Hele pakken tiltalte mig, og det var nok også derfor, at det trak lidt ud, for det var det, vi ville. Jeg er glad for, at det hele faldt på plads inden midnat. Italien var klart værd at vente på, lyder det fra Peter Ankersen.
Fordi det var planen, at Ankersen skulle sælges, kom backen slet ikke i kamp for FC København inden skiftet til Genoa, og dermed tog han til støvlelandet helt ude af kampform. Danskeren har i denne sæson spillet to kampe for Serie A-klubben, og det går den rigtige vej.
– Jeg har holdt mig i god form via træningen i FCK, men det er klart, at man lige skal ind i alle tingene i Italien. Jeg synes, jeg er kommet godt efter det og har haft nogle gode træningspas. Nu begynder tingene at sidde der, og så vil jeg gerne til at spille mere, men det er jo op til træneren. Jeg føler mig i hvert fald fit, siger han.
Det er tredje gang i karrieren, at Peter Ankersen prøver lykken i udlandet. Som 22-årig skiftede han til Rosenborg, men vendte hjem til Esbjerg fB efter bare seks måneder. To år senere gik turen til Østrig og Red Bull Salzburg, men efter halvandet år var han i Danmark igen som FCK-spiller.
Tredje gang er som bekendt lykkens gang, og det stoler Peter Ankersen på.
– På en eller anden måde føler jeg mig bedre rustet. Min første gang var for tidligt, og tiden i Salzburg var præget af mange forskellige ting. Jeg synes helt klart, at jeg står bedst rustet denne gang – også i forhold til, at jeg har min kæreste med osv. Det hele spiller, fastslår Ankersen.
Den 29-årige landsholdsspiller har fået en to-årig aftale med Genoa. Aftalen indeholder en option på yderligere et år.
Læs også:Avis: Så meget tjener danskerne i Serie A
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
United overvejer disse fem managers
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AaB-krisen fortsætter
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Supercomputer spår FCM-nedtur
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
OPTAKT
OB – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
