Point mod FCK sender AGF på førstepladsen

AGF, FCK og FC Midtjylland har alle 27 point efter søndagens resultater, men aarhusianernes målscore er bedst.



15 kampe inde i sæsonen er det helt tæt i toppen af Superligaen.

Efter FC Midtjyllands nederlag til Viborg havde både AGF og FC København mulighed for at lægge sig på førstepladsen søndag aften.

Det endte 1-1 efter et tidligt mål i begge halvlege, og det betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af Superligaen.

Aarhusianerne er indehavere af den bedste målscore og fører derfor rækken.

Der var underholdning fra start i den hæsblæsende affære. Mindre end to minutter var spillet, da den nybagte far Pantelis Hatzidiakos stangede et frispark i mål.

Selv samme Hatzidiakos stod til gengæld også bag en knap så imponerende aktion efter 18 minutter, hvor han sammen med Kevin Diks gik skævt af bolden.

Tobias Bech slap alene igennem og tvang Theo Sander til at levere en stor redning. Sander havde fået chancen i stedet for Nathan Trott, som var bænket til kampen.

Den 19-årige målmand havde i det hele taget meget at se til. AGF trykkede på, og FCK's defensiv måtte flere gange sparke bolden væk lige foran mål.

Gæsterne formåede dog at få mere ro på kampen og sætte flere afleveringer sammen på den våde bane, som halvlegen skred frem.

Det kastede et par gode tilbud af sig op til pausen.

Mohamed Elyounoussi testede Jesper Hansen med et spark ved nærmeste stolpe, og i slutminutterne agerede forsvarsspilleren Eric Kahl ad to omgange redningsmand ved at stoppe bolden på stregen.

FCK var foran ved pausen, men man sad med fornemmelsen af, at føringen var skrøbelig. Og det viste sig at være sandt få minutter inde i anden halvleg.

Her steg Henrik Dalsgaard til vejrs på et hjørnespark og fejrede lørdagens kontraktforlængelse med målet til 1-1.

Der blev kæmpet for hver en meter på Ceres Park, hvor nærkampene blev hårdere. Flere gange var der også optræk til store chancer, men den sidste aflevering savnede i mange tilfælde kvalitet.

Midtvejs i anden halvleg tilfaldt en enorm chance dog unge Victor Froholdt. Han fik bolden serveret af Elyounoussi, men behandlede ikke det fornemme oplæg efter fortjeneste.

Teenagerens afslutning sad lige på Jesper Hansen, som endnu en gang viste sit solide niveau.

Det bølgede frem og tilbage, og kort efter lå bolden i feltet for fødderne af Patrick Mortensen, som hamrede langt over mål.

Usikkerheden bredte sig i FCK-defensiven mod slutningen, hvor Theo Sander ikke fik bokset et indlæg langt nok væk, og Frederik Tingager sparkede fladt forbi mål.

Sander var til gengæld på plads på Bechs hovedstød få minutter senere og sørgede for, at gæsterne fik det ene point med hjem.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

– Han vinder Ballon d’Or!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby IF – Sønderjyske

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Helt vild med Brøndby-profil

Hugo Ekitike misser VM

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub