Point mod FCK sender AGF på førstepladsen

AGF, FCK og FC Midtjylland har alle 27 point efter søndagens resultater, men aarhusianernes målscore er bedst.



15 kampe inde i sæsonen er det helt tæt i toppen af Superligaen.

Efter FC Midtjyllands nederlag til Viborg havde både AGF og FC København mulighed for at lægge sig på førstepladsen søndag aften.

Det endte 1-1 efter et tidligt mål i begge halvlege, og det betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af Superligaen.

Aarhusianerne er indehavere af den bedste målscore og fører derfor rækken.

Der var underholdning fra start i den hæsblæsende affære. Mindre end to minutter var spillet, da den nybagte far Pantelis Hatzidiakos stangede et frispark i mål.

Selv samme Hatzidiakos stod til gengæld også bag en knap så imponerende aktion efter 18 minutter, hvor han sammen med Kevin Diks gik skævt af bolden.

Tobias Bech slap alene igennem og tvang Theo Sander til at levere en stor redning. Sander havde fået chancen i stedet for Nathan Trott, som var bænket til kampen.

Den 19-årige målmand havde i det hele taget meget at se til. AGF trykkede på, og FCK's defensiv måtte flere gange sparke bolden væk lige foran mål.

Gæsterne formåede dog at få mere ro på kampen og sætte flere afleveringer sammen på den våde bane, som halvlegen skred frem.

Det kastede et par gode tilbud af sig op til pausen.

Mohamed Elyounoussi testede Jesper Hansen med et spark ved nærmeste stolpe, og i slutminutterne agerede forsvarsspilleren Eric Kahl ad to omgange redningsmand ved at stoppe bolden på stregen.

FCK var foran ved pausen, men man sad med fornemmelsen af, at føringen var skrøbelig. Og det viste sig at være sandt få minutter inde i anden halvleg.

Her steg Henrik Dalsgaard til vejrs på et hjørnespark og fejrede lørdagens kontraktforlængelse med målet til 1-1.

Der blev kæmpet for hver en meter på Ceres Park, hvor nærkampene blev hårdere. Flere gange var der også optræk til store chancer, men den sidste aflevering savnede i mange tilfælde kvalitet.

Midtvejs i anden halvleg tilfaldt en enorm chance dog unge Victor Froholdt. Han fik bolden serveret af Elyounoussi, men behandlede ikke det fornemme oplæg efter fortjeneste.

Teenagerens afslutning sad lige på Jesper Hansen, som endnu en gang viste sit solide niveau.

Det bølgede frem og tilbage, og kort efter lå bolden i feltet for fødderne af Patrick Mortensen, som hamrede langt over mål.

Usikkerheden bredte sig i FCK-defensiven mod slutningen, hvor Theo Sander ikke fik bokset et indlæg langt nok væk, og Frederik Tingager sparkede fladt forbi mål.

Sander var til gengæld på plads på Bechs hovedstød få minutter senere og sørgede for, at gæsterne fik det ene point med hjem.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Manchester United – Liverpool

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’