Point mod FCK sender AGF på førstepladsen

AGF, FCK og FC Midtjylland har alle 27 point efter søndagens resultater, men aarhusianernes målscore er bedst.



15 kampe inde i sæsonen er det helt tæt i toppen af Superligaen.

Efter FC Midtjyllands nederlag til Viborg havde både AGF og FC København mulighed for at lægge sig på førstepladsen søndag aften.

Det endte 1-1 efter et tidligt mål i begge halvlege, og det betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af Superligaen.

Aarhusianerne er indehavere af den bedste målscore og fører derfor rækken.

Der var underholdning fra start i den hæsblæsende affære. Mindre end to minutter var spillet, da den nybagte far Pantelis Hatzidiakos stangede et frispark i mål.

Selv samme Hatzidiakos stod til gengæld også bag en knap så imponerende aktion efter 18 minutter, hvor han sammen med Kevin Diks gik skævt af bolden.

Tobias Bech slap alene igennem og tvang Theo Sander til at levere en stor redning. Sander havde fået chancen i stedet for Nathan Trott, som var bænket til kampen.

Den 19-årige målmand havde i det hele taget meget at se til. AGF trykkede på, og FCK's defensiv måtte flere gange sparke bolden væk lige foran mål.

Gæsterne formåede dog at få mere ro på kampen og sætte flere afleveringer sammen på den våde bane, som halvlegen skred frem.

Det kastede et par gode tilbud af sig op til pausen.

Mohamed Elyounoussi testede Jesper Hansen med et spark ved nærmeste stolpe, og i slutminutterne agerede forsvarsspilleren Eric Kahl ad to omgange redningsmand ved at stoppe bolden på stregen.

FCK var foran ved pausen, men man sad med fornemmelsen af, at føringen var skrøbelig. Og det viste sig at være sandt få minutter inde i anden halvleg.

Her steg Henrik Dalsgaard til vejrs på et hjørnespark og fejrede lørdagens kontraktforlængelse med målet til 1-1.

Der blev kæmpet for hver en meter på Ceres Park, hvor nærkampene blev hårdere. Flere gange var der også optræk til store chancer, men den sidste aflevering savnede i mange tilfælde kvalitet.

Midtvejs i anden halvleg tilfaldt en enorm chance dog unge Victor Froholdt. Han fik bolden serveret af Elyounoussi, men behandlede ikke det fornemme oplæg efter fortjeneste.

Teenagerens afslutning sad lige på Jesper Hansen, som endnu en gang viste sit solide niveau.

Det bølgede frem og tilbage, og kort efter lå bolden i feltet for fødderne af Patrick Mortensen, som hamrede langt over mål.

Usikkerheden bredte sig i FCK-defensiven mod slutningen, hvor Theo Sander ikke fik bokset et indlæg langt nok væk, og Frederik Tingager sparkede fladt forbi mål.

Sander var til gengæld på plads på Bechs hovedstød få minutter senere og sørgede for, at gæsterne fik det ene point med hjem.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Bo Svensson med hård kritik

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

10. gang i træk

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han