15 kampe inde i sæsonen er det helt tæt i toppen af Superligaen.
Efter FC Midtjyllands nederlag til Viborg havde både AGF og FC København mulighed for at lægge sig på førstepladsen søndag aften.
Det endte 1-1 efter et tidligt mål i begge halvlege, og det betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af Superligaen.
Aarhusianerne er indehavere af den bedste målscore og fører derfor rækken.
Der var underholdning fra start i den hæsblæsende affære. Mindre end to minutter var spillet, da den nybagte far Pantelis Hatzidiakos stangede et frispark i mål.
Selv samme Hatzidiakos stod til gengæld også bag en knap så imponerende aktion efter 18 minutter, hvor han sammen med Kevin Diks gik skævt af bolden.
Tobias Bech slap alene igennem og tvang Theo Sander til at levere en stor redning. Sander havde fået chancen i stedet for Nathan Trott, som var bænket til kampen.
Den 19-årige målmand havde i det hele taget meget at se til. AGF trykkede på, og FCK's defensiv måtte flere gange sparke bolden væk lige foran mål.
Gæsterne formåede dog at få mere ro på kampen og sætte flere afleveringer sammen på den våde bane, som halvlegen skred frem.
Det kastede et par gode tilbud af sig op til pausen.
Mohamed Elyounoussi testede Jesper Hansen med et spark ved nærmeste stolpe, og i slutminutterne agerede forsvarsspilleren Eric Kahl ad to omgange redningsmand ved at stoppe bolden på stregen.
FCK var foran ved pausen, men man sad med fornemmelsen af, at føringen var skrøbelig. Og det viste sig at være sandt få minutter inde i anden halvleg.
Her steg Henrik Dalsgaard til vejrs på et hjørnespark og fejrede lørdagens kontraktforlængelse med målet til 1-1.
Der blev kæmpet for hver en meter på Ceres Park, hvor nærkampene blev hårdere. Flere gange var der også optræk til store chancer, men den sidste aflevering savnede i mange tilfælde kvalitet.
Midtvejs i anden halvleg tilfaldt en enorm chance dog unge Victor Froholdt. Han fik bolden serveret af Elyounoussi, men behandlede ikke det fornemme oplæg efter fortjeneste.
Teenagerens afslutning sad lige på Jesper Hansen, som endnu en gang viste sit solide niveau.
Det bølgede frem og tilbage, og kort efter lå bolden i feltet for fødderne af Patrick Mortensen, som hamrede langt over mål.
Usikkerheden bredte sig i FCK-defensiven mod slutningen, hvor Theo Sander ikke fik bokset et indlæg langt nok væk, og Frederik Tingager sparkede fladt forbi mål.
Sander var til gengæld på plads på Bechs hovedstød få minutter senere og sørgede for, at gæsterne fik det ene point med hjem.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
– Han vinder Ballon d’Or!
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Hugo Ekitike misser VM
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER