Point mod FCK sender AGF på førstepladsen

AGF, FCK og FC Midtjylland har alle 27 point efter søndagens resultater, men aarhusianernes målscore er bedst.



15 kampe inde i sæsonen er det helt tæt i toppen af Superligaen.

Efter FC Midtjyllands nederlag til Viborg havde både AGF og FC København mulighed for at lægge sig på førstepladsen søndag aften.

Det endte 1-1 efter et tidligt mål i begge halvlege, og det betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af Superligaen.

Aarhusianerne er indehavere af den bedste målscore og fører derfor rækken.

Der var underholdning fra start i den hæsblæsende affære. Mindre end to minutter var spillet, da den nybagte far Pantelis Hatzidiakos stangede et frispark i mål.

Selv samme Hatzidiakos stod til gengæld også bag en knap så imponerende aktion efter 18 minutter, hvor han sammen med Kevin Diks gik skævt af bolden.

Tobias Bech slap alene igennem og tvang Theo Sander til at levere en stor redning. Sander havde fået chancen i stedet for Nathan Trott, som var bænket til kampen.

Den 19-årige målmand havde i det hele taget meget at se til. AGF trykkede på, og FCK's defensiv måtte flere gange sparke bolden væk lige foran mål.

Gæsterne formåede dog at få mere ro på kampen og sætte flere afleveringer sammen på den våde bane, som halvlegen skred frem.

Det kastede et par gode tilbud af sig op til pausen.

Mohamed Elyounoussi testede Jesper Hansen med et spark ved nærmeste stolpe, og i slutminutterne agerede forsvarsspilleren Eric Kahl ad to omgange redningsmand ved at stoppe bolden på stregen.

FCK var foran ved pausen, men man sad med fornemmelsen af, at føringen var skrøbelig. Og det viste sig at være sandt få minutter inde i anden halvleg.

Her steg Henrik Dalsgaard til vejrs på et hjørnespark og fejrede lørdagens kontraktforlængelse med målet til 1-1.

Der blev kæmpet for hver en meter på Ceres Park, hvor nærkampene blev hårdere. Flere gange var der også optræk til store chancer, men den sidste aflevering savnede i mange tilfælde kvalitet.

Midtvejs i anden halvleg tilfaldt en enorm chance dog unge Victor Froholdt. Han fik bolden serveret af Elyounoussi, men behandlede ikke det fornemme oplæg efter fortjeneste.

Teenagerens afslutning sad lige på Jesper Hansen, som endnu en gang viste sit solide niveau.

Det bølgede frem og tilbage, og kort efter lå bolden i feltet for fødderne af Patrick Mortensen, som hamrede langt over mål.

Usikkerheden bredte sig i FCK-defensiven mod slutningen, hvor Theo Sander ikke fik bokset et indlæg langt nok væk, og Frederik Tingager sparkede fladt forbi mål.

Sander var til gengæld på plads på Bechs hovedstød få minutter senere og sørgede for, at gæsterne fik det ene point med hjem.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Nu er der trukket lod – FCK er hjemmehold

Brian Riemer giver klar besked

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

23 røde kort i vanvidskamp

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Kæmpe kærlighedserklæring

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Narteys krav til ny kontrakt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Froholdt på tavlen i storkamp

Rasmus Højlund i massiv modvind

I svime: Som en ny spiller

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

– Han har måske været lagt lidt på is

Var direkte fra træningsbanen

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Han er Eriksen og co’s nye træner

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Alpha retter hård kritik

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg