Point mod FCK sender AGF på førstepladsen

AGF, FCK og FC Midtjylland har alle 27 point efter søndagens resultater, men aarhusianernes målscore er bedst.



15 kampe inde i sæsonen er det helt tæt i toppen af Superligaen.

Efter FC Midtjyllands nederlag til Viborg havde både AGF og FC København mulighed for at lægge sig på førstepladsen søndag aften.

Det endte 1-1 efter et tidligt mål i begge halvlege, og det betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af Superligaen.

Aarhusianerne er indehavere af den bedste målscore og fører derfor rækken.

Der var underholdning fra start i den hæsblæsende affære. Mindre end to minutter var spillet, da den nybagte far Pantelis Hatzidiakos stangede et frispark i mål.

Selv samme Hatzidiakos stod til gengæld også bag en knap så imponerende aktion efter 18 minutter, hvor han sammen med Kevin Diks gik skævt af bolden.

Tobias Bech slap alene igennem og tvang Theo Sander til at levere en stor redning. Sander havde fået chancen i stedet for Nathan Trott, som var bænket til kampen.

Den 19-årige målmand havde i det hele taget meget at se til. AGF trykkede på, og FCK's defensiv måtte flere gange sparke bolden væk lige foran mål.

Gæsterne formåede dog at få mere ro på kampen og sætte flere afleveringer sammen på den våde bane, som halvlegen skred frem.

Det kastede et par gode tilbud af sig op til pausen.

Mohamed Elyounoussi testede Jesper Hansen med et spark ved nærmeste stolpe, og i slutminutterne agerede forsvarsspilleren Eric Kahl ad to omgange redningsmand ved at stoppe bolden på stregen.

FCK var foran ved pausen, men man sad med fornemmelsen af, at føringen var skrøbelig. Og det viste sig at være sandt få minutter inde i anden halvleg.

Her steg Henrik Dalsgaard til vejrs på et hjørnespark og fejrede lørdagens kontraktforlængelse med målet til 1-1.

Der blev kæmpet for hver en meter på Ceres Park, hvor nærkampene blev hårdere. Flere gange var der også optræk til store chancer, men den sidste aflevering savnede i mange tilfælde kvalitet.

Midtvejs i anden halvleg tilfaldt en enorm chance dog unge Victor Froholdt. Han fik bolden serveret af Elyounoussi, men behandlede ikke det fornemme oplæg efter fortjeneste.

Teenagerens afslutning sad lige på Jesper Hansen, som endnu en gang viste sit solide niveau.

Det bølgede frem og tilbage, og kort efter lå bolden i feltet for fødderne af Patrick Mortensen, som hamrede langt over mål.

Usikkerheden bredte sig i FCK-defensiven mod slutningen, hvor Theo Sander ikke fik bokset et indlæg langt nok væk, og Frederik Tingager sparkede fladt forbi mål.

Sander var til gengæld på plads på Bechs hovedstød få minutter senere og sørgede for, at gæsterne fik det ene point med hjem.

/ritzau/





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Salah strålede for Liverpool

OB – FC Midtjylland

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

FC Fredericia – AGF

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

For første gang siden 1999!



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Jagter Christian Nørgaard

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Stort Brøndby-boost

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Interessen er eksploderet på grund af FC København

FC København – FC Nordsjælland

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen