Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spilelsted: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #rfcagf #sydbankpokalen
Holdnyt:
Randers FC:
De kommer med et virkelig godt udgangspunkt før returkampen i Sydbank Pokalen, for det endte med en 2-0 sejr til Randers i Aarhus. Dermed er det AGF, der skal angribe og jagte og score mindst to gange for at kunne komme i pokalfinalen.
Randers FC kommer fra et atypisk opgør i Superligaen, hvor man lukkede hele fire scoringer ind og endte med at tabe 3-4 til FC Nordsjælland. Det kan måske godt bekymre lidt før et opgør mod AGF, hvor det vigtigste for Randers er at få lukket kampen.
Til opgøret er Thomas Thomasberg uden Jesper Lauridsen, Alhaji Kamara og Kasper Høgh. Björn Kopplin er tilbage fra karantæne.
AGF:
Det har været en svær tid for AGF, hvor resultaterne har været ringe, og hvor man også har været ramt af skader i truppen. Senest var man også uden et par spillere, der sad ude med sygdom i form af Kamil Grabara og Bubacarr Sanneh. Begge spillere er tilbage til mødet med Randers.
AGF kommer til opgøret med vished om, at man skal score mindst to gange for at have en chance for at komme i finalen, der spilles i Aarhus.
Aarhusianernes sidste seks kampe har budt på fire nederlag og to uafgjorte – to af de kampe var i Sydbank Pokalen – så David Nielsens mandskab har det svært lige for tiden.
Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Søren Tengstedt, Daniel Arzani og Nicolai Poulsen sidder alle ude igen. Ude er også Zach Duncan og Niklas Backman.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Graves, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Greve – Hammershøy-Mistrati – Kamara
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Juelsgård, Højer – Grønbæk, Olsen, Blume – Link, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Vito Hammersdhøy-Mistrati har haft mål i støvlerne på det seneste. Midtbanespilleren scorede to gange, da Randers tabte til FC Nordsjælland i weekenden, og i torsdagens første pokalsemifinale mod AGF scorede han målet til 1-0. I denne sæson er det blevet til hele syv scoringer fra den tidligere Hobro-spiller.
Vidste du, at…:
AGF er pokalhistoriens mest succesfulde klub, da man har vundet pokalturneringen hele ni gange – en enkelt gang mere end FC København. Omvendt har Randers FC bare vundet én gang, det var tilbage i 2006. AGF har tabt tre finaler – senest i 2016 – Randers har tabt en enkelt finale – det var i 2013.
Dom:
AGF må blæse til angreb, for man skal score mindst to gange for at kunne komme i finalen, der i år spilles i netop Aarhus. Undgangspunktet er glimrende for Randers, der kan fokusere på at forsvare godt og i stedet leve på kontramuligheder.
Aarhusianerne har det notorisk svært med Randers, så på det punkt er der ikke så meget trøst at hente for holdet. Kan AGF få en tidlig scoring, kan det måske gøre Randers nervøs.
Vi tror dog til syvende og sidst, at kronjyderne er for gode til at lade AGF komme tilbage i opgøret efter Randers’ sejr på 2-0 i Aarhus. 1-1 ender det i Randers.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
På vej til storklub
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT
