Pokal-optakt: Randers FC – AGF

Hjemmeholdet kommer med en solid føring fra første opgør, mens AGF har problemer med form og skade. Det tyder på, at kronjyderne skal i pokalfinalen.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spilelsted: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #rfcagf #sydbankpokalen

Holdnyt:
Randers FC:
De kommer med et virkelig godt udgangspunkt før returkampen i Sydbank Pokalen, for det endte med en 2-0 sejr til Randers i Aarhus. Dermed er det AGF, der skal angribe og jagte og score mindst to gange for at kunne komme i pokalfinalen.

Randers FC kommer fra et atypisk opgør i Superligaen, hvor man lukkede hele fire scoringer ind og endte med at tabe 3-4 til FC Nordsjælland. Det kan måske godt bekymre lidt før et opgør mod AGF, hvor det vigtigste for Randers er at få lukket kampen.

Til opgøret er Thomas Thomasberg uden Jesper Lauridsen, Alhaji Kamara og Kasper Høgh. Björn Kopplin er tilbage fra karantæne.

AGF:
Det har været en svær tid for AGF, hvor resultaterne har været ringe, og hvor man også har været ramt af skader i truppen. Senest var man også uden et par spillere, der sad ude med sygdom i form af Kamil Grabara og Bubacarr Sanneh. Begge spillere er tilbage til mødet med Randers.

AGF kommer til opgøret med vished om, at man skal score mindst to gange for at have en chance for at komme i finalen, der spilles i Aarhus.

Aarhusianernes sidste seks kampe har budt på fire nederlag og to uafgjorte – to af de kampe var i Sydbank Pokalen – så David Nielsens mandskab har det svært lige for tiden.

Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Søren Tengstedt, Daniel Arzani og Nicolai Poulsen sidder alle ude igen. Ude er også Zach Duncan og Niklas Backman.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Graves, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Greve – Hammershøy-Mistrati – Kamara 

AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Juelsgård, Højer – Grønbæk, Olsen, Blume – Link, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Vito Hammersdhøy-Mistrati har haft mål i støvlerne på det seneste. Midtbanespilleren scorede to gange, da Randers tabte til FC Nordsjælland i weekenden, og i torsdagens første pokalsemifinale mod AGF scorede han målet til 1-0. I denne sæson er det blevet til hele syv scoringer fra den tidligere Hobro-spiller.

Vidste du, at…:
AGF er pokalhistoriens mest succesfulde klub, da man har vundet pokalturneringen hele ni gange – en enkelt gang mere end FC København. Omvendt har Randers FC bare vundet én gang, det var tilbage i 2006. AGF har tabt tre finaler – senest i 2016 – Randers har tabt en enkelt finale – det var i 2013.

Dom:
AGF må blæse til angreb, for man skal score mindst to gange for at kunne komme i finalen, der i år spilles i netop Aarhus. Undgangspunktet er glimrende for Randers, der kan fokusere på at forsvare godt og i stedet leve på kontramuligheder.

Aarhusianerne har det notorisk svært med Randers, så på det punkt er der ikke så meget trøst at hente for holdet. Kan AGF få en tidlig scoring, kan det måske gøre Randers nervøs.

Vi tror dog til syvende og sidst, at kronjyderne er for gode til at lade AGF komme tilbage i opgøret efter Randers’ sejr på 2-0 i Aarhus. 1-1 ender det i Randers. 

Tidligere indbyrdes kampe og form:







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Smal parisersejr i Bourgogne

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Mere aktivitet på vej i FC København

Ruben Amorim gjorde det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Chokskifte?

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Hemmelig samtale med storklub

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

– Det er meget svært for Nørgaard

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dyr dansk bomber til Everton?

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Stor profil skifter til FC København

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kontramelding om transfer

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Brøndby-transfer glippet

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Store ord om Roony Bardghji

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Angriber meldes tæt på

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann