Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spilelsted: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #rfcagf #sydbankpokalen
Holdnyt:
Randers FC:
De kommer med et virkelig godt udgangspunkt før returkampen i Sydbank Pokalen, for det endte med en 2-0 sejr til Randers i Aarhus. Dermed er det AGF, der skal angribe og jagte og score mindst to gange for at kunne komme i pokalfinalen.
Randers FC kommer fra et atypisk opgør i Superligaen, hvor man lukkede hele fire scoringer ind og endte med at tabe 3-4 til FC Nordsjælland. Det kan måske godt bekymre lidt før et opgør mod AGF, hvor det vigtigste for Randers er at få lukket kampen.
Til opgøret er Thomas Thomasberg uden Jesper Lauridsen, Alhaji Kamara og Kasper Høgh. Björn Kopplin er tilbage fra karantæne.
AGF:
Det har været en svær tid for AGF, hvor resultaterne har været ringe, og hvor man også har været ramt af skader i truppen. Senest var man også uden et par spillere, der sad ude med sygdom i form af Kamil Grabara og Bubacarr Sanneh. Begge spillere er tilbage til mødet med Randers.
AGF kommer til opgøret med vished om, at man skal score mindst to gange for at have en chance for at komme i finalen, der spilles i Aarhus.
Aarhusianernes sidste seks kampe har budt på fire nederlag og to uafgjorte – to af de kampe var i Sydbank Pokalen – så David Nielsens mandskab har det svært lige for tiden.
Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Søren Tengstedt, Daniel Arzani og Nicolai Poulsen sidder alle ude igen. Ude er også Zach Duncan og Niklas Backman.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Graves, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Greve – Hammershøy-Mistrati – Kamara
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Juelsgård, Højer – Grønbæk, Olsen, Blume – Link, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Vito Hammersdhøy-Mistrati har haft mål i støvlerne på det seneste. Midtbanespilleren scorede to gange, da Randers tabte til FC Nordsjælland i weekenden, og i torsdagens første pokalsemifinale mod AGF scorede han målet til 1-0. I denne sæson er det blevet til hele syv scoringer fra den tidligere Hobro-spiller.
Vidste du, at…:
AGF er pokalhistoriens mest succesfulde klub, da man har vundet pokalturneringen hele ni gange – en enkelt gang mere end FC København. Omvendt har Randers FC bare vundet én gang, det var tilbage i 2006. AGF har tabt tre finaler – senest i 2016 – Randers har tabt en enkelt finale – det var i 2013.
Dom:
AGF må blæse til angreb, for man skal score mindst to gange for at kunne komme i finalen, der i år spilles i netop Aarhus. Undgangspunktet er glimrende for Randers, der kan fokusere på at forsvare godt og i stedet leve på kontramuligheder.
Aarhusianerne har det notorisk svært med Randers, så på det punkt er der ikke så meget trøst at hente for holdet. Kan AGF få en tidlig scoring, kan det måske gøre Randers nervøs.
Vi tror dog til syvende og sidst, at kronjyderne er for gode til at lade AGF komme tilbage i opgøret efter Randers’ sejr på 2-0 i Aarhus. 1-1 ender det i Randers.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Rigtig dårlig melding
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
Her kan du se Villarreal mod FC København
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
MEDIE
