Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spilelsted: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #rfcagf #sydbankpokalen
Holdnyt:
Randers FC:
De kommer med et virkelig godt udgangspunkt før returkampen i Sydbank Pokalen, for det endte med en 2-0 sejr til Randers i Aarhus. Dermed er det AGF, der skal angribe og jagte og score mindst to gange for at kunne komme i pokalfinalen.
Randers FC kommer fra et atypisk opgør i Superligaen, hvor man lukkede hele fire scoringer ind og endte med at tabe 3-4 til FC Nordsjælland. Det kan måske godt bekymre lidt før et opgør mod AGF, hvor det vigtigste for Randers er at få lukket kampen.
Til opgøret er Thomas Thomasberg uden Jesper Lauridsen, Alhaji Kamara og Kasper Høgh. Björn Kopplin er tilbage fra karantæne.
AGF:
Det har været en svær tid for AGF, hvor resultaterne har været ringe, og hvor man også har været ramt af skader i truppen. Senest var man også uden et par spillere, der sad ude med sygdom i form af Kamil Grabara og Bubacarr Sanneh. Begge spillere er tilbage til mødet med Randers.
AGF kommer til opgøret med vished om, at man skal score mindst to gange for at have en chance for at komme i finalen, der spilles i Aarhus.
Aarhusianernes sidste seks kampe har budt på fire nederlag og to uafgjorte – to af de kampe var i Sydbank Pokalen – så David Nielsens mandskab har det svært lige for tiden.
Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Søren Tengstedt, Daniel Arzani og Nicolai Poulsen sidder alle ude igen. Ude er også Zach Duncan og Niklas Backman.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Graves, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Greve – Hammershøy-Mistrati – Kamara
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Juelsgård, Højer – Grønbæk, Olsen, Blume – Link, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Vito Hammersdhøy-Mistrati har haft mål i støvlerne på det seneste. Midtbanespilleren scorede to gange, da Randers tabte til FC Nordsjælland i weekenden, og i torsdagens første pokalsemifinale mod AGF scorede han målet til 1-0. I denne sæson er det blevet til hele syv scoringer fra den tidligere Hobro-spiller.
Vidste du, at…:
AGF er pokalhistoriens mest succesfulde klub, da man har vundet pokalturneringen hele ni gange – en enkelt gang mere end FC København. Omvendt har Randers FC bare vundet én gang, det var tilbage i 2006. AGF har tabt tre finaler – senest i 2016 – Randers har tabt en enkelt finale – det var i 2013.
Dom:
AGF må blæse til angreb, for man skal score mindst to gange for at kunne komme i finalen, der i år spilles i netop Aarhus. Undgangspunktet er glimrende for Randers, der kan fokusere på at forsvare godt og i stedet leve på kontramuligheder.
Aarhusianerne har det notorisk svært med Randers, så på det punkt er der ikke så meget trøst at hente for holdet. Kan AGF få en tidlig scoring, kan det måske gøre Randers nervøs.
Vi tror dog til syvende og sidst, at kronjyderne er for gode til at lade AGF komme tilbage i opgøret efter Randers’ sejr på 2-0 i Aarhus. 1-1 ender det i Randers.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
AVIS
Storklub har taget kontakt
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Thomas Frank løber tør for tid’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
MEDIE
Choktransfer på vej?
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
