Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spilelsted: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #rfcagf #sydbankpokalen
Holdnyt:
Randers FC:
De kommer med et virkelig godt udgangspunkt før returkampen i Sydbank Pokalen, for det endte med en 2-0 sejr til Randers i Aarhus. Dermed er det AGF, der skal angribe og jagte og score mindst to gange for at kunne komme i pokalfinalen.
Randers FC kommer fra et atypisk opgør i Superligaen, hvor man lukkede hele fire scoringer ind og endte med at tabe 3-4 til FC Nordsjælland. Det kan måske godt bekymre lidt før et opgør mod AGF, hvor det vigtigste for Randers er at få lukket kampen.
Til opgøret er Thomas Thomasberg uden Jesper Lauridsen, Alhaji Kamara og Kasper Høgh. Björn Kopplin er tilbage fra karantæne.
AGF:
Det har været en svær tid for AGF, hvor resultaterne har været ringe, og hvor man også har været ramt af skader i truppen. Senest var man også uden et par spillere, der sad ude med sygdom i form af Kamil Grabara og Bubacarr Sanneh. Begge spillere er tilbage til mødet med Randers.
AGF kommer til opgøret med vished om, at man skal score mindst to gange for at have en chance for at komme i finalen, der spilles i Aarhus.
Aarhusianernes sidste seks kampe har budt på fire nederlag og to uafgjorte – to af de kampe var i Sydbank Pokalen – så David Nielsens mandskab har det svært lige for tiden.
Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Søren Tengstedt, Daniel Arzani og Nicolai Poulsen sidder alle ude igen. Ude er også Zach Duncan og Niklas Backman.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Graves, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Greve – Hammershøy-Mistrati – Kamara
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Juelsgård, Højer – Grønbæk, Olsen, Blume – Link, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Vito Hammersdhøy-Mistrati har haft mål i støvlerne på det seneste. Midtbanespilleren scorede to gange, da Randers tabte til FC Nordsjælland i weekenden, og i torsdagens første pokalsemifinale mod AGF scorede han målet til 1-0. I denne sæson er det blevet til hele syv scoringer fra den tidligere Hobro-spiller.
Vidste du, at…:
AGF er pokalhistoriens mest succesfulde klub, da man har vundet pokalturneringen hele ni gange – en enkelt gang mere end FC København. Omvendt har Randers FC bare vundet én gang, det var tilbage i 2006. AGF har tabt tre finaler – senest i 2016 – Randers har tabt en enkelt finale – det var i 2013.
Dom:
AGF må blæse til angreb, for man skal score mindst to gange for at kunne komme i finalen, der i år spilles i netop Aarhus. Undgangspunktet er glimrende for Randers, der kan fokusere på at forsvare godt og i stedet leve på kontramuligheder.
Aarhusianerne har det notorisk svært med Randers, så på det punkt er der ikke så meget trøst at hente for holdet. Kan AGF få en tidlig scoring, kan det måske gøre Randers nervøs.
Vi tror dog til syvende og sidst, at kronjyderne er for gode til at lade AGF komme tilbage i opgøret efter Randers’ sejr på 2-0 i Aarhus. 1-1 ender det i Randers.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Det er mesterskabsklasse, AGF!
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
