Politiet indfører skærpet strafzone omkring Parken

Politiet har valgt at indføre en skærpet strafzone i forbindelse med FC Københavns kamp mod Dortmund.



Politiet indfører en skærpet strafzone omkring Parken for at forebygge uroligheder og slagsmål i forbindelse med onsdagens Champions League-kamp mellem FC København og Borussia Dortmund.

Straffen for visse former for kriminalitet kan stige til det dobbelte i zonen. Det drejer sig om eksempelvis vold, hærværk og grov forstyrrelse af den offentlige orden. Det oplyser Københavns Politi mandag.

– En fodboldkamp skal være en hyggelig begivenhed i en god atmosfære, og det er det, vi arbejder hårdt på at sikre, siger ledende politiinspektør Peter Dahl fra Københavns Politi.

Der er en forventning fra politiet om, at der kan opstå ballade i forbindelse med kampen.

– Vi indfører den skærpede strafzone, fordi vi desværre har en forventning om, at der kan opstå uroligheder, der involverer større grupper af både tyske og danske såkaldte risikofans fra flere forskellige klubber.

– Og det er vores vurdering, at en skærpet strafzone kan hindre nogle af de uroligheder, siger politiinspektøren.

Baggrunden for at indføre den skærpede strafzone er blandt andet den uro, der udspillede sig ved de to klubbers første opgør i september i Dortmund. Her var der slagsmål, der involverede både tyske og danske fans.

– Vi håber selvfølgelig på, at det bliver en fredelig fodboldaften uden grupper af tilhængere, der slås i gaderne.

– Vi kommer til at være massivt til stede både ved Parken og de steder i byen, hvor vi ved, at fodboldfansene plejer at opholde sig før og efter kampen.

– Vi vil ikke acceptere den uro og de konfrontationer, som visse af dem aktivt søger, siger Peter Dahl.

Tidligere har politiet indført skærpet strafzone i forbindelse med en Brøndby-kamp hjemme mod Basel i august. Dermed er det anden gang, at politiet vælger sådan et tiltag i forbindelse med en fodboldkamp.

FCK’s kamp mod Dortmund spilles onsdag klokken 21. Den skærpede strafzone gælder fra onsdag formiddag klokken 11 til klokken 03 torsdag nat.

Den skærpede strafzone gælder på stadion og et område omkring Parken afgrænset af Trianglen, Blegdamsvej, Frederik V’s Vej, Edel Sauntes Allé, Nørre Allé, Jagtvej og Østerbrogade.

/ritzau/





Daniel Wass får ny Brøndby-rolle




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Fransk klub overvejer Victor Bak

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Han bestemmer det hele

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Hjulmand vækker opsigt til første træning