Politiet indfører skærpet strafzone omkring Parken

Politiet har valgt at indføre en skærpet strafzone i forbindelse med FC Københavns kamp mod Dortmund.



Politiet indfører en skærpet strafzone omkring Parken for at forebygge uroligheder og slagsmål i forbindelse med onsdagens Champions League-kamp mellem FC København og Borussia Dortmund.

Straffen for visse former for kriminalitet kan stige til det dobbelte i zonen. Det drejer sig om eksempelvis vold, hærværk og grov forstyrrelse af den offentlige orden. Det oplyser Københavns Politi mandag.

– En fodboldkamp skal være en hyggelig begivenhed i en god atmosfære, og det er det, vi arbejder hårdt på at sikre, siger ledende politiinspektør Peter Dahl fra Københavns Politi.

Der er en forventning fra politiet om, at der kan opstå ballade i forbindelse med kampen.

– Vi indfører den skærpede strafzone, fordi vi desværre har en forventning om, at der kan opstå uroligheder, der involverer større grupper af både tyske og danske såkaldte risikofans fra flere forskellige klubber.

– Og det er vores vurdering, at en skærpet strafzone kan hindre nogle af de uroligheder, siger politiinspektøren.

Baggrunden for at indføre den skærpede strafzone er blandt andet den uro, der udspillede sig ved de to klubbers første opgør i september i Dortmund. Her var der slagsmål, der involverede både tyske og danske fans.

– Vi håber selvfølgelig på, at det bliver en fredelig fodboldaften uden grupper af tilhængere, der slås i gaderne.

– Vi kommer til at være massivt til stede både ved Parken og de steder i byen, hvor vi ved, at fodboldfansene plejer at opholde sig før og efter kampen.

– Vi vil ikke acceptere den uro og de konfrontationer, som visse af dem aktivt søger, siger Peter Dahl.

Tidligere har politiet indført skærpet strafzone i forbindelse med en Brøndby-kamp hjemme mod Basel i august. Dermed er det anden gang, at politiet vælger sådan et tiltag i forbindelse med en fodboldkamp.

FCK’s kamp mod Dortmund spilles onsdag klokken 21. Den skærpede strafzone gælder fra onsdag formiddag klokken 11 til klokken 03 torsdag nat.

Den skærpede strafzone gælder på stadion og et område omkring Parken afgrænset af Trianglen, Blegdamsvej, Frederik V’s Vej, Edel Sauntes Allé, Nørre Allé, Jagtvej og Østerbrogade.

/ritzau/



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Brentford har gjort det igen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Bach Bak i svime over Uhre

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Raser over Rasmus Højlund-episode

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

– Lange forhandlinger med FC København

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Storklub vil have Filip Jörgensen

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af