Politiet indfører skærpet strafzone omkring Parken

Politiet har valgt at indføre en skærpet strafzone i forbindelse med FC Københavns kamp mod Dortmund.



Politiet indfører en skærpet strafzone omkring Parken for at forebygge uroligheder og slagsmål i forbindelse med onsdagens Champions League-kamp mellem FC København og Borussia Dortmund.

Straffen for visse former for kriminalitet kan stige til det dobbelte i zonen. Det drejer sig om eksempelvis vold, hærværk og grov forstyrrelse af den offentlige orden. Det oplyser Københavns Politi mandag.

– En fodboldkamp skal være en hyggelig begivenhed i en god atmosfære, og det er det, vi arbejder hårdt på at sikre, siger ledende politiinspektør Peter Dahl fra Københavns Politi.

Der er en forventning fra politiet om, at der kan opstå ballade i forbindelse med kampen.

– Vi indfører den skærpede strafzone, fordi vi desværre har en forventning om, at der kan opstå uroligheder, der involverer større grupper af både tyske og danske såkaldte risikofans fra flere forskellige klubber.

– Og det er vores vurdering, at en skærpet strafzone kan hindre nogle af de uroligheder, siger politiinspektøren.

Baggrunden for at indføre den skærpede strafzone er blandt andet den uro, der udspillede sig ved de to klubbers første opgør i september i Dortmund. Her var der slagsmål, der involverede både tyske og danske fans.

– Vi håber selvfølgelig på, at det bliver en fredelig fodboldaften uden grupper af tilhængere, der slås i gaderne.

– Vi kommer til at være massivt til stede både ved Parken og de steder i byen, hvor vi ved, at fodboldfansene plejer at opholde sig før og efter kampen.

– Vi vil ikke acceptere den uro og de konfrontationer, som visse af dem aktivt søger, siger Peter Dahl.

Tidligere har politiet indført skærpet strafzone i forbindelse med en Brøndby-kamp hjemme mod Basel i august. Dermed er det anden gang, at politiet vælger sådan et tiltag i forbindelse med en fodboldkamp.

FCK’s kamp mod Dortmund spilles onsdag klokken 21. Den skærpede strafzone gælder fra onsdag formiddag klokken 11 til klokken 03 torsdag nat.

Den skærpede strafzone gælder på stadion og et område omkring Parken afgrænset af Trianglen, Blegdamsvej, Frederik V’s Vej, Edel Sauntes Allé, Nørre Allé, Jagtvej og Østerbrogade.

/ritzau/



Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FC København scorer millionbeløb

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Bekræfter millionbud på dansker

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Klar besked til FCK-fans

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’