Politiet indfører en skærpet strafzone omkring Parken for at forebygge uroligheder og slagsmål i forbindelse med onsdagens Champions League-kamp mellem FC København og Borussia Dortmund.
Straffen for visse former for kriminalitet kan stige til det dobbelte i zonen. Det drejer sig om eksempelvis vold, hærværk og grov forstyrrelse af den offentlige orden. Det oplyser Københavns Politi mandag.
– En fodboldkamp skal være en hyggelig begivenhed i en god atmosfære, og det er det, vi arbejder hårdt på at sikre, siger ledende politiinspektør Peter Dahl fra Københavns Politi.
Der er en forventning fra politiet om, at der kan opstå ballade i forbindelse med kampen.
– Vi indfører den skærpede strafzone, fordi vi desværre har en forventning om, at der kan opstå uroligheder, der involverer større grupper af både tyske og danske såkaldte risikofans fra flere forskellige klubber.
– Og det er vores vurdering, at en skærpet strafzone kan hindre nogle af de uroligheder, siger politiinspektøren.
Baggrunden for at indføre den skærpede strafzone er blandt andet den uro, der udspillede sig ved de to klubbers første opgør i september i Dortmund. Her var der slagsmål, der involverede både tyske og danske fans.
– Vi håber selvfølgelig på, at det bliver en fredelig fodboldaften uden grupper af tilhængere, der slås i gaderne.
– Vi kommer til at være massivt til stede både ved Parken og de steder i byen, hvor vi ved, at fodboldfansene plejer at opholde sig før og efter kampen.
– Vi vil ikke acceptere den uro og de konfrontationer, som visse af dem aktivt søger, siger Peter Dahl.
Tidligere har politiet indført skærpet strafzone i forbindelse med en Brøndby-kamp hjemme mod Basel i august. Dermed er det anden gang, at politiet vælger sådan et tiltag i forbindelse med en fodboldkamp.
FCK’s kamp mod Dortmund spilles onsdag klokken 21. Den skærpede strafzone gælder fra onsdag formiddag klokken 11 til klokken 03 torsdag nat.
Den skærpede strafzone gælder på stadion og et område omkring Parken afgrænset af Trianglen, Blegdamsvej, Frederik V’s Vej, Edel Sauntes Allé, Nørre Allé, Jagtvej og Østerbrogade.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER