Politiet indfører skærpet strafzone omkring Parken

Politiet har valgt at indføre en skærpet strafzone i forbindelse med FC Københavns kamp mod Dortmund.



Politiet indfører en skærpet strafzone omkring Parken for at forebygge uroligheder og slagsmål i forbindelse med onsdagens Champions League-kamp mellem FC København og Borussia Dortmund.

Straffen for visse former for kriminalitet kan stige til det dobbelte i zonen. Det drejer sig om eksempelvis vold, hærværk og grov forstyrrelse af den offentlige orden. Det oplyser Københavns Politi mandag.

– En fodboldkamp skal være en hyggelig begivenhed i en god atmosfære, og det er det, vi arbejder hårdt på at sikre, siger ledende politiinspektør Peter Dahl fra Københavns Politi.

Der er en forventning fra politiet om, at der kan opstå ballade i forbindelse med kampen.

– Vi indfører den skærpede strafzone, fordi vi desværre har en forventning om, at der kan opstå uroligheder, der involverer større grupper af både tyske og danske såkaldte risikofans fra flere forskellige klubber.

– Og det er vores vurdering, at en skærpet strafzone kan hindre nogle af de uroligheder, siger politiinspektøren.

Baggrunden for at indføre den skærpede strafzone er blandt andet den uro, der udspillede sig ved de to klubbers første opgør i september i Dortmund. Her var der slagsmål, der involverede både tyske og danske fans.

– Vi håber selvfølgelig på, at det bliver en fredelig fodboldaften uden grupper af tilhængere, der slås i gaderne.

– Vi kommer til at være massivt til stede både ved Parken og de steder i byen, hvor vi ved, at fodboldfansene plejer at opholde sig før og efter kampen.

– Vi vil ikke acceptere den uro og de konfrontationer, som visse af dem aktivt søger, siger Peter Dahl.

Tidligere har politiet indført skærpet strafzone i forbindelse med en Brøndby-kamp hjemme mod Basel i august. Dermed er det anden gang, at politiet vælger sådan et tiltag i forbindelse med en fodboldkamp.

FCK’s kamp mod Dortmund spilles onsdag klokken 21. Den skærpede strafzone gælder fra onsdag formiddag klokken 11 til klokken 03 torsdag nat.

Den skærpede strafzone gælder på stadion og et område omkring Parken afgrænset af Trianglen, Blegdamsvej, Frederik V’s Vej, Edel Sauntes Allé, Nørre Allé, Jagtvej og Østerbrogade.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Bo Henriksen lander TV-job

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

‘Det er tæt på uforklarligt’

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Voldsomt skænderi i FC København

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tottenham straffes for nazihilsner

FC Midtjylland med politianmeldelse

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby