Pourié afviser klubskifte: Jagter gennembrud i FC København

Marvin Pourié skal ingen steder denne sommer. Han ønsker at slå igennem i FC København, fastslår hans agent.



Han kom til FC København i sommeren 2013, men indtil videre er det ikke blevet til meget succes for Marvin Pourié i den danske hovedstad. Han har kun scoret 1 mål i 14 Superliga-kampe, og det er desuden blevet til to lejemål til henholdsvis Zulte-Waregem og SønderjyskE i løbet af det sidste halvandet år. 

Men nu skal det være. Marvin Pourié er tilbage i FC København, og tidligere på ugen fik han fuld spilletid i FC Københavns træningskamp mod NK Celje. Med to år tilbage af sin kontrakt i FC København, regner den tyske angriber således med, at hans gennembrud i klubben skal komme nu. Det fastslår Marvin Pouriés agent Jürgen Klein. 

– Lige nu bliver han i FC København. Han vil gerne blive der, for han har kontrakt der, og han vil gerne spille for holdet. Marvin ser frem til at arbejde for holdet og med Ståle Solbakken. Han er glad for at være der, og han er stolt af at spille for FCK, siger Jürgen Klein til tipsbladet.dk.

Agenten regner således ikke med, at Marvin Pourié atter skal sendes af sted på et lejemål til en ny klub, ligesom man så det med SønderjyskE i sidste sæson. Han afviser et klubskifte.

– Jeg tror det ikke, for Marvin er klar til at give alt for FC København. Han vil gerne spille meget, og han vil gerne spille godt for holdet. Han ønsker at være en af de bedste spillere på holdet. Hvis han arbejder godt for holdet og spiller godt, kommer han til at spille mange kampe for klubben, siger Jürgen Klein. 

Det er derfor ikke et tema for Pourié-lejren at overveje andre klubber. 

– Lige nu er det ikke vigtigt, om der er interesse for ham. Det vigtige for Marvin er at spille i FC København. Han fik fuld spilletid i den seneste træningskamp, og han er glad for at være af sted med holdet. Nu får han chancen i klubben, og den vil han gribe. Der er ingen, der kan spå om fremtiden, så vi tænker ikke på en situation, hvor han ikke spiller, fastslår Marvin Pouriés agent. 

Den tyske angriber har en unik mulighed for at få spilletid i FC København i sommerens første kampe i Superligaen og Europa League. Hans konkurrent Federico Santander er endnu ikke ankommet til klubben, da han først skal spille Copa Libertadores færdig i Sydamerika. Hvis hans klub Guarani er i semifinalen,  der først spilles færdig 22. juli. Kommer hans klub i finalen, er han først færdig i Sydamerika 5. august, hvorefter han altså skal til København.

Marvin Pouriés kontrakt med FC København udløber i sommeren 2017.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Dansker skifter til tysk traditionsklub