Den engelske fodboldliga Premier League og det engelske fodboldforbund, FA, vil sikre sig imod fremtidige forsøg på at skabe en udbryderliga.
Derfor planlægger parterne nu at indføre en række tiltag, som skal forhindre engelske klubber i at gå sammen og skabe turneringer uden om de eksisterende.
Sådan lyder det på Premier Leagues hjemmeside.
Seks Premier League-klubber var med, da i alt 12 europæiske klubber for nogle uger siden lancerede planen om en privat udbryderliga med navnet The Super League. Det er sådanne tilfælde, man gerne vil undgå.
– Få klubbers handlinger skal ikke have lov til at skabe sådan en opdeling og forstyrrelse, skriver Premier League.
– Vi er fast besluttede på at opklare, hvad der skete og stille disse klubber til ansvar for deres beslutninger og handlinger, lyder det.
Helt konkret vil Premier League og FA blandt andet indføre et nyt regelsæt, som alle klubejere skal skrive under på. I regelsættet skriver man under på, at man tilslutter sig “kerneprincipperne i Premier League”.
Hvis man bryder reglerne, medfører det betydelige sanktioner, skriver Premier League.
Ligaen oplyser desuden, at man forventer at få den britiske regerings støtte til at indføre de nye regler.
Derudover samarbejder man med fangrupper i de forskellige klubber. Fans fra hele England reagerede voldsomt på nyheden om The Super League.
Det førte senest til ballade i Manchester søndag. Manchester United-fans protesterede foran klubbens stadion, Old Trafford. Senere trængte flere fans ind på stadion, og kampen mellem United og Liverpool måtte udsættes.
Chelsea, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Tottenham og Arsenal var de seks engelske klubber, der var med i planlægningen af The Super League.
Allerede inden for 48 timer havde de alle trukket sig fra projektet igen. Barcelona, Juventus og Real Madrid er de eneste klubber, der ikke har droppet planlægningen af Super League.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
