Den engelske fodboldliga Premier League og det engelske fodboldforbund, FA, vil sikre sig imod fremtidige forsøg på at skabe en udbryderliga.
Derfor planlægger parterne nu at indføre en række tiltag, som skal forhindre engelske klubber i at gå sammen og skabe turneringer uden om de eksisterende.
Sådan lyder det på Premier Leagues hjemmeside.
Seks Premier League-klubber var med, da i alt 12 europæiske klubber for nogle uger siden lancerede planen om en privat udbryderliga med navnet The Super League. Det er sådanne tilfælde, man gerne vil undgå.
– Få klubbers handlinger skal ikke have lov til at skabe sådan en opdeling og forstyrrelse, skriver Premier League.
– Vi er fast besluttede på at opklare, hvad der skete og stille disse klubber til ansvar for deres beslutninger og handlinger, lyder det.
Helt konkret vil Premier League og FA blandt andet indføre et nyt regelsæt, som alle klubejere skal skrive under på. I regelsættet skriver man under på, at man tilslutter sig “kerneprincipperne i Premier League”.
Hvis man bryder reglerne, medfører det betydelige sanktioner, skriver Premier League.
Ligaen oplyser desuden, at man forventer at få den britiske regerings støtte til at indføre de nye regler.
Derudover samarbejder man med fangrupper i de forskellige klubber. Fans fra hele England reagerede voldsomt på nyheden om The Super League.
Det førte senest til ballade i Manchester søndag. Manchester United-fans protesterede foran klubbens stadion, Old Trafford. Senere trængte flere fans ind på stadion, og kampen mellem United og Liverpool måtte udsættes.
Chelsea, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Tottenham og Arsenal var de seks engelske klubber, der var med i planlægningen af The Super League.
Allerede inden for 48 timer havde de alle trukket sig fra projektet igen. Barcelona, Juventus og Real Madrid er de eneste klubber, der ikke har droppet planlægningen af Super League.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
Solbakken har blandede følelser
OPTAKT
Ghana – Panama
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Deadline overskredet: FC København melder ud
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Her er Tunesiens nye VM-træner
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Irak – Norge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
