Priske efter 0-3: Tænker ikke på Champions League endnu

FC Midtjylland kommer ikke til at tage let på sæsonens sidste kampe, slår Brian Priske fast.



Torsdag blev FC Midtjylland danske mestre. Søndag tabte man 3-0 til AGF.

Selv om midtjyderne ikke længere har noget at spille for, var Brian Priske frustreret over, at man ikke kunne levere en bedre præstation på Ceres Park.

– Den er selvfølgelig træls. Vi hader at tabe. Vi hader at tabe fodboldkampe og havde egentlig sat næsen op efter, at vi kunne levere lidt bedre end det, vi gjorde i dag. Det var ganske enkelt ikke godt nok, og AGF kom med langt mere energi og power, end vi gjorde. Så kom de også med mere kvalitet, og så vinder de fortjent, fortæller han til Canal 9.

Læs også:AGF banker mestrene og haler ind på FCK i sølvkamp

Midtjylland-træneren ærgrer sig over, at man ikke kunne matche den energi og power, som hjemmeholdet kom med.

– Det er det, der ærgrer mig mest. Jeg ved godt, det er nogle og 70 timer siden, at vi var Danmarks bedste og leverede en flot præstation på MCH, men som sagt havde jeg håbet på, at vi kunne byde AGF mere op til dans, end vi gjorde i dag.

FC Midtjylland har nu tre kampe tilbage, hvor man reelt også er uden noget at spille for, men Priske slår fast, at tankerne ikke allerede er på næste sæson og Champions League-kvalifikationen.

Læs også:Ståle Solbakken forventer sølvfinale mod AGF

– Vi skal vinde dem. Jeg tænker ikke på Champions League eller noget som helst. Jeg tænker på vores kultur. Jeg tænker på vores hverdag, og det handler om, at vi skal levere og stille krav til hinanden. Som jeg også sagde til dem (spillerne, red.) derinde, er vi enige om, at det ikke er godt nok, og det er ikke det, vi gerne vil levere.

– Der var måske nogle forklaringer bag, at vi leverer, som vi gør. Når det så er sagt, skal folk gå hjem og få renset hovedet og få sovet og få samlet energi, og så skal vi ud og smadre Nordsjælland på hjemmebane. Der er fem dage til, og det handler om os selv. Det handler om, at vi får steppet op igen, og det er jeg ikke et sekund i tvivl om, at vi gør.

FC Midtjylland har 78 point efter 33 kampe.

Læs også:Bedst og værst: Højers tordenstøvle var højdepunktet i AGF’s sejr
Læs også:AGF-stopper: Vi fik at vide, at vi bare skulle køre på
Læs også:Jesper Hansen: 2-0-målet slukker os




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Randers FC – FC Fredericia



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?