Torsdag blev FC Midtjylland danske mestre. Søndag tabte man 3-0 til AGF.
Selv om midtjyderne ikke længere har noget at spille for, var Brian Priske frustreret over, at man ikke kunne levere en bedre præstation på Ceres Park.
– Den er selvfølgelig træls. Vi hader at tabe. Vi hader at tabe fodboldkampe og havde egentlig sat næsen op efter, at vi kunne levere lidt bedre end det, vi gjorde i dag. Det var ganske enkelt ikke godt nok, og AGF kom med langt mere energi og power, end vi gjorde. Så kom de også med mere kvalitet, og så vinder de fortjent, fortæller han til Canal 9.
Læs også:AGF banker mestrene og haler ind på FCK i sølvkamp
Midtjylland-træneren ærgrer sig over, at man ikke kunne matche den energi og power, som hjemmeholdet kom med.
– Det er det, der ærgrer mig mest. Jeg ved godt, det er nogle og 70 timer siden, at vi var Danmarks bedste og leverede en flot præstation på MCH, men som sagt havde jeg håbet på, at vi kunne byde AGF mere op til dans, end vi gjorde i dag.
FC Midtjylland har nu tre kampe tilbage, hvor man reelt også er uden noget at spille for, men Priske slår fast, at tankerne ikke allerede er på næste sæson og Champions League-kvalifikationen.
Læs også:Ståle Solbakken forventer sølvfinale mod AGF
– Vi skal vinde dem. Jeg tænker ikke på Champions League eller noget som helst. Jeg tænker på vores kultur. Jeg tænker på vores hverdag, og det handler om, at vi skal levere og stille krav til hinanden. Som jeg også sagde til dem (spillerne, red.) derinde, er vi enige om, at det ikke er godt nok, og det er ikke det, vi gerne vil levere.
– Der var måske nogle forklaringer bag, at vi leverer, som vi gør. Når det så er sagt, skal folk gå hjem og få renset hovedet og få sovet og få samlet energi, og så skal vi ud og smadre Nordsjælland på hjemmebane. Der er fem dage til, og det handler om os selv. Det handler om, at vi får steppet op igen, og det er jeg ikke et sekund i tvivl om, at vi gør.
FC Midtjylland har 78 point efter 33 kampe.
Læs også:Bedst og værst: Højers tordenstøvle var højdepunktet i AGF’s sejr
Læs også:AGF-stopper: Vi fik at vide, at vi bare skulle køre på
Læs også:Jesper Hansen: 2-0-målet slukker os
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
De er færdige i 1. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
