Priske erkender: FCM-problemer er min skyld

Det hænger ikke rigtig sammen i FC Midtjyllands offensiv for tiden. Det kan klubbens cheftræner Brian Priske godt fornemme.



FC Midtjylland er inde i en hård periode, da klubben for en meget sjælden gangs skyld har tabt to kampe i træk i Superligaen. Først mod Lyngby og siden mod AGF, hvor begge kampe har været med tydelige underpræstationer.

Sådan opfatter FCM-cheftræner Brian Priske det også, og han kalder indsatsen i den seneste kamp for modløs, og at han havde svært ved at kende holdet. Det fortæller han i et interview med Canal 9.

– Jeg er opmærksom på rigtig mange ting lige nu og prøver at mærke efter, hvad der lige er brug for. Hvad der skal ske. Det har været en hård uge for os. De har fået lidt røvfuld i løbet af ugen, og det er klart, at det her ikke gør det bedre, siger han og fortsætter:

– Så lige nu ligger den hos os selv. Ikke andre. Jeg ser ikke, at vi skal kigge på AGF, Brøndby, FCK. Vi kan ikke bruge Champions League til en skid lige nu. Det handler om, at hver især får samlet op i sig selv og minder hinanden om, hvad der skal til for at spille fodbold, lyder det fra Priske.

Det er særligt offensivt, at det halter for midtjyderne for tiden, og han kan da også godt se, at der mangler noget af det, som har været kendetegnende for dem i 2020, hvor det til tider sprudlede.

– De offensive kræfter fandt hinanden og udnyttede hinandens kompetencer. De hang mere sammen. Det har ikke noget med AGF at gøre i dag. Jeg er skuffet over, at vi ikke hænger bedre sammen med så gode spillere, fordi vi har et fantastisk fodboldhold. Men vi må også bare være ærlige og erkende, at lige nu rammer vi den ikke i røven, fortæller Priske, som samtidig tilføjer, at det er hans ansvar.

– Det er min skyld, det udtryk som kommer derude. Der må jeg jo kigge indad og se på, hvordan jeg får løst de ting. Og i sidst ende har spillerne et ansvar for at løfte sig selv i forhold til kvalitet og den samhørighed, som skal være inde på banen, fortæller FCM-cheftræneren, som opfordrer holdet til at løfte i flok.

Kampen mod AGF endte med et 0-1-nederlag. Læs mere om det her.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Peter Schmeichel taget på sengen

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Raser over Rasmus Højlund-episode

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Arsenal ansætter dansk toptræner

Går langt ned i løn

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Bach Bak i svime over Uhre

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Neestrup reagerer på brudt aftale

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Storklub vil have Filip Jörgensen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke