Priske erkender: FCM-problemer er min skyld

Det hænger ikke rigtig sammen i FC Midtjyllands offensiv for tiden. Det kan klubbens cheftræner Brian Priske godt fornemme.



FC Midtjylland er inde i en hård periode, da klubben for en meget sjælden gangs skyld har tabt to kampe i træk i Superligaen. Først mod Lyngby og siden mod AGF, hvor begge kampe har været med tydelige underpræstationer.

Sådan opfatter FCM-cheftræner Brian Priske det også, og han kalder indsatsen i den seneste kamp for modløs, og at han havde svært ved at kende holdet. Det fortæller han i et interview med Canal 9.

– Jeg er opmærksom på rigtig mange ting lige nu og prøver at mærke efter, hvad der lige er brug for. Hvad der skal ske. Det har været en hård uge for os. De har fået lidt røvfuld i løbet af ugen, og det er klart, at det her ikke gør det bedre, siger han og fortsætter:

– Så lige nu ligger den hos os selv. Ikke andre. Jeg ser ikke, at vi skal kigge på AGF, Brøndby, FCK. Vi kan ikke bruge Champions League til en skid lige nu. Det handler om, at hver især får samlet op i sig selv og minder hinanden om, hvad der skal til for at spille fodbold, lyder det fra Priske.

Det er særligt offensivt, at det halter for midtjyderne for tiden, og han kan da også godt se, at der mangler noget af det, som har været kendetegnende for dem i 2020, hvor det til tider sprudlede.

– De offensive kræfter fandt hinanden og udnyttede hinandens kompetencer. De hang mere sammen. Det har ikke noget med AGF at gøre i dag. Jeg er skuffet over, at vi ikke hænger bedre sammen med så gode spillere, fordi vi har et fantastisk fodboldhold. Men vi må også bare være ærlige og erkende, at lige nu rammer vi den ikke i røven, fortæller Priske, som samtidig tilføjer, at det er hans ansvar.

– Det er min skyld, det udtryk som kommer derude. Der må jeg jo kigge indad og se på, hvordan jeg får løst de ting. Og i sidst ende har spillerne et ansvar for at løfte sig selv i forhold til kvalitet og den samhørighed, som skal være inde på banen, fortæller FCM-cheftræneren, som opfordrer holdet til at løfte i flok.

Kampen mod AGF endte med et 0-1-nederlag. Læs mere om det her.



Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kæmpe gennembrud af Mattsson

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby bekræfter salg

Medier i svime: Den bedste!

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

‘En af sæsonens bedste transfers’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Hård kritik af FC København-stjerne

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’