Priske erkender: FCM-problemer er min skyld

Det hænger ikke rigtig sammen i FC Midtjyllands offensiv for tiden. Det kan klubbens cheftræner Brian Priske godt fornemme.



FC Midtjylland er inde i en hård periode, da klubben for en meget sjælden gangs skyld har tabt to kampe i træk i Superligaen. Først mod Lyngby og siden mod AGF, hvor begge kampe har været med tydelige underpræstationer.

Sådan opfatter FCM-cheftræner Brian Priske det også, og han kalder indsatsen i den seneste kamp for modløs, og at han havde svært ved at kende holdet. Det fortæller han i et interview med Canal 9.

– Jeg er opmærksom på rigtig mange ting lige nu og prøver at mærke efter, hvad der lige er brug for. Hvad der skal ske. Det har været en hård uge for os. De har fået lidt røvfuld i løbet af ugen, og det er klart, at det her ikke gør det bedre, siger han og fortsætter:

– Så lige nu ligger den hos os selv. Ikke andre. Jeg ser ikke, at vi skal kigge på AGF, Brøndby, FCK. Vi kan ikke bruge Champions League til en skid lige nu. Det handler om, at hver især får samlet op i sig selv og minder hinanden om, hvad der skal til for at spille fodbold, lyder det fra Priske.

Det er særligt offensivt, at det halter for midtjyderne for tiden, og han kan da også godt se, at der mangler noget af det, som har været kendetegnende for dem i 2020, hvor det til tider sprudlede.

– De offensive kræfter fandt hinanden og udnyttede hinandens kompetencer. De hang mere sammen. Det har ikke noget med AGF at gøre i dag. Jeg er skuffet over, at vi ikke hænger bedre sammen med så gode spillere, fordi vi har et fantastisk fodboldhold. Men vi må også bare være ærlige og erkende, at lige nu rammer vi den ikke i røven, fortæller Priske, som samtidig tilføjer, at det er hans ansvar.

– Det er min skyld, det udtryk som kommer derude. Der må jeg jo kigge indad og se på, hvordan jeg får løst de ting. Og i sidst ende har spillerne et ansvar for at løfte sig selv i forhold til kvalitet og den samhørighed, som skal være inde på banen, fortæller FCM-cheftræneren, som opfordrer holdet til at løfte i flok.

Kampen mod AGF endte med et 0-1-nederlag. Læs mere om det her.



Belønnes af FC København

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Spørger på Jonas Wind

Fortryder Chido Obi-beslutning

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!