Priske erkender: FCM-problemer er min skyld

Det hænger ikke rigtig sammen i FC Midtjyllands offensiv for tiden. Det kan klubbens cheftræner Brian Priske godt fornemme.



FC Midtjylland er inde i en hård periode, da klubben for en meget sjælden gangs skyld har tabt to kampe i træk i Superligaen. Først mod Lyngby og siden mod AGF, hvor begge kampe har været med tydelige underpræstationer.

Sådan opfatter FCM-cheftræner Brian Priske det også, og han kalder indsatsen i den seneste kamp for modløs, og at han havde svært ved at kende holdet. Det fortæller han i et interview med Canal 9.

– Jeg er opmærksom på rigtig mange ting lige nu og prøver at mærke efter, hvad der lige er brug for. Hvad der skal ske. Det har været en hård uge for os. De har fået lidt røvfuld i løbet af ugen, og det er klart, at det her ikke gør det bedre, siger han og fortsætter:

– Så lige nu ligger den hos os selv. Ikke andre. Jeg ser ikke, at vi skal kigge på AGF, Brøndby, FCK. Vi kan ikke bruge Champions League til en skid lige nu. Det handler om, at hver især får samlet op i sig selv og minder hinanden om, hvad der skal til for at spille fodbold, lyder det fra Priske.

Det er særligt offensivt, at det halter for midtjyderne for tiden, og han kan da også godt se, at der mangler noget af det, som har været kendetegnende for dem i 2020, hvor det til tider sprudlede.

– De offensive kræfter fandt hinanden og udnyttede hinandens kompetencer. De hang mere sammen. Det har ikke noget med AGF at gøre i dag. Jeg er skuffet over, at vi ikke hænger bedre sammen med så gode spillere, fordi vi har et fantastisk fodboldhold. Men vi må også bare være ærlige og erkende, at lige nu rammer vi den ikke i røven, fortæller Priske, som samtidig tilføjer, at det er hans ansvar.

– Det er min skyld, det udtryk som kommer derude. Der må jeg jo kigge indad og se på, hvordan jeg får løst de ting. Og i sidst ende har spillerne et ansvar for at løfte sig selv i forhold til kvalitet og den samhørighed, som skal være inde på banen, fortæller FCM-cheftræneren, som opfordrer holdet til at løfte i flok.

Kampen mod AGF endte med et 0-1-nederlag. Læs mere om det her.





‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Bekræfter FC København-historie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Meldes på vej mod nyt skifte

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afviser millionbud fra Brøndby

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mohamed Daramy vender tilbage

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Mareridt for FC Augsburg

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

FCK-boss kan snart præsentere noget

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Afviser utroligt tilbud

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid