Priske erkender: FCM-problemer er min skyld

Det hænger ikke rigtig sammen i FC Midtjyllands offensiv for tiden. Det kan klubbens cheftræner Brian Priske godt fornemme.



FC Midtjylland er inde i en hård periode, da klubben for en meget sjælden gangs skyld har tabt to kampe i træk i Superligaen. Først mod Lyngby og siden mod AGF, hvor begge kampe har været med tydelige underpræstationer.

Sådan opfatter FCM-cheftræner Brian Priske det også, og han kalder indsatsen i den seneste kamp for modløs, og at han havde svært ved at kende holdet. Det fortæller han i et interview med Canal 9.

– Jeg er opmærksom på rigtig mange ting lige nu og prøver at mærke efter, hvad der lige er brug for. Hvad der skal ske. Det har været en hård uge for os. De har fået lidt røvfuld i løbet af ugen, og det er klart, at det her ikke gør det bedre, siger han og fortsætter:

– Så lige nu ligger den hos os selv. Ikke andre. Jeg ser ikke, at vi skal kigge på AGF, Brøndby, FCK. Vi kan ikke bruge Champions League til en skid lige nu. Det handler om, at hver især får samlet op i sig selv og minder hinanden om, hvad der skal til for at spille fodbold, lyder det fra Priske.

Det er særligt offensivt, at det halter for midtjyderne for tiden, og han kan da også godt se, at der mangler noget af det, som har været kendetegnende for dem i 2020, hvor det til tider sprudlede.

– De offensive kræfter fandt hinanden og udnyttede hinandens kompetencer. De hang mere sammen. Det har ikke noget med AGF at gøre i dag. Jeg er skuffet over, at vi ikke hænger bedre sammen med så gode spillere, fordi vi har et fantastisk fodboldhold. Men vi må også bare være ærlige og erkende, at lige nu rammer vi den ikke i røven, fortæller Priske, som samtidig tilføjer, at det er hans ansvar.

– Det er min skyld, det udtryk som kommer derude. Der må jeg jo kigge indad og se på, hvordan jeg får løst de ting. Og i sidst ende har spillerne et ansvar for at løfte sig selv i forhold til kvalitet og den samhørighed, som skal være inde på banen, fortæller FCM-cheftræneren, som opfordrer holdet til at løfte i flok.

Kampen mod AGF endte med et 0-1-nederlag. Læs mere om det her.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Midtjylland – Viborg FF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ipswich er tilbage i Premier League

– Det var virkelig pinligt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

AGF – Sønderjyske

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK