Priske erkender: FCM-problemer er min skyld

Det hænger ikke rigtig sammen i FC Midtjyllands offensiv for tiden. Det kan klubbens cheftræner Brian Priske godt fornemme.



FC Midtjylland er inde i en hård periode, da klubben for en meget sjælden gangs skyld har tabt to kampe i træk i Superligaen. Først mod Lyngby og siden mod AGF, hvor begge kampe har været med tydelige underpræstationer.

Sådan opfatter FCM-cheftræner Brian Priske det også, og han kalder indsatsen i den seneste kamp for modløs, og at han havde svært ved at kende holdet. Det fortæller han i et interview med Canal 9.

– Jeg er opmærksom på rigtig mange ting lige nu og prøver at mærke efter, hvad der lige er brug for. Hvad der skal ske. Det har været en hård uge for os. De har fået lidt røvfuld i løbet af ugen, og det er klart, at det her ikke gør det bedre, siger han og fortsætter:

– Så lige nu ligger den hos os selv. Ikke andre. Jeg ser ikke, at vi skal kigge på AGF, Brøndby, FCK. Vi kan ikke bruge Champions League til en skid lige nu. Det handler om, at hver især får samlet op i sig selv og minder hinanden om, hvad der skal til for at spille fodbold, lyder det fra Priske.

Det er særligt offensivt, at det halter for midtjyderne for tiden, og han kan da også godt se, at der mangler noget af det, som har været kendetegnende for dem i 2020, hvor det til tider sprudlede.

– De offensive kræfter fandt hinanden og udnyttede hinandens kompetencer. De hang mere sammen. Det har ikke noget med AGF at gøre i dag. Jeg er skuffet over, at vi ikke hænger bedre sammen med så gode spillere, fordi vi har et fantastisk fodboldhold. Men vi må også bare være ærlige og erkende, at lige nu rammer vi den ikke i røven, fortæller Priske, som samtidig tilføjer, at det er hans ansvar.

– Det er min skyld, det udtryk som kommer derude. Der må jeg jo kigge indad og se på, hvordan jeg får løst de ting. Og i sidst ende har spillerne et ansvar for at løfte sig selv i forhold til kvalitet og den samhørighed, som skal være inde på banen, fortæller FCM-cheftræneren, som opfordrer holdet til at løfte i flok.

Kampen mod AGF endte med et 0-1-nederlag. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu er han pludselig syg

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Peter Schmeichel hylder superstjerner

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

‘Thomas Delaney er fortid’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Det betyder intet mod Liverpool

FIFA åbner sag mod Spanien

Gift Links hylder FCK-legende

Har været uenig med Steve Cooper

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Danmark har aldrig haft så mange før

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Barcelona – Atletico

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner