Priske på rov i DK: Henter ny mand til staben

Brian Priske er blevet træner for Royal Antwerp, og han får i høj grad lov til at sætte sit eget hold.



Den tidligere FC Midtjylland-træner Brian Priske er godt i gang med at sætte sit hold i Belgien, hvor han er træner for sidste sæsons nummer to, Royal Antwerp.

Danskeren har tidligere hentet Anders Nielsen fra Danmarksserieklubben Otterup B&IK, og nu har Priske og den belgiske klub igen været på rov i Danmark.

Denne gang er det AC Horsens, der må sige farvel til en del af staben, da Brian Priske får Horsens’ målmandstræner Peder Hansen med til Belgien.

Det oplyser Horsens på sin hjemmeside.

– Peder Hansen har været en fantastisk målmandstræner for AC Horsens, for han har været med til at udvikle målmænd på alle niveauer, men han har også været rigtig dygtig til at scoute målmænd, der passer ind i vores klub og værdier. Han er en fantastisk fyr, som har fået en mulighed for at skifte til en attraktiv klub i udlandet, og det vil vi ikke stille os i vejen for. Vi ønsker ham alt muligt held og lykke i Belgien og glæder os til at følge ham, fortæller sportschef Niels Erik Søndergård i en pressemeddelelse.

Peder Hansen glæder sig over muligheden i Belgien.

– Nogle gange får man muligheder i livet, som man er nødt til at gribe, og det er ikke så tit, man får mulighed for at skifte til en stor klub i Belgien. Det er et kæmpe skridt i min karriere og noget, jeg glæder mig helt vildt til, og man ved jo aldrig, om man får sådan et tilbud igen, så selvfølgelig skal det prøves af. Der venter kæmpestore oplevelser i en stor klub, der skal spille europæisk fodbold og har ambitioner om at spille med om mesterskabet, siger Peder Hansen.

Horsens rykkede ud af Superligaen i den sæson, der netop er afsluttet.

Du kan læse om Antwerps tilgang af Anders Nielsen her.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Kalder tronskifte i Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark