Det hele er ikke fryd og gammen i SønderjyskE. Der er således uenighed mellem spillerne og den sportslige ledelse, når det kommer til angriber Abdulrahman Taiwos situation. Det skriver Der Nordschleswiger.
Angriberen er en af de mere løntunge spillere i SønderjyskE, og klubben har forsøgt at afskibe nigerianeren denne sommer, dog uden held.
Nu er han sendt ned på U19-holdet af den sportslige ledelse, og det har spillertruppen efter sigende ikke været tilfredse med. Ovenpå søndagens sejr sagde Marc Dal Hende ifølge Der Nordschleswiger, at spillerne dedikerer sejren til Taiwo og ikke har yderligere kommentarer.
Over for avisen forklarer sportsdirektør Esben Hansen, at man har smidt Taiwo på U19-holdet som følge af “uærlighed” fra angriberen og dennes agent.
– Beslutningen har intet at gøre med hans indsats på træningsbanen, men der har været nogle tilfælde af uærlighed fra Taiwo og hans agenter. Vi følte os tvunget til at tage affære her, for det vil vi ikke finde os i. Det er en ekstraordinær beslutning, og det er et værktøj, som vi ikke kan lide at bruge, og vi gør det ikke i stor skala, forhåbentlig aldrig igen. Men det er det eneste middel, vi har, siger SønderjyskE-bossen, uden at gå i detaljer med anklagen om uærlighed.
Abdulrahman Taiwo, 24 år, har blot spillet to kampe i 1. division i denne sæson, mens han også har spillet en enkelt pokalkamp. Han har kontrakt med sønderjyderne frem til sommeren 2025.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT