Problemer i SønderjyskE: Dyr angriber sendt på U19

Spillertruppen er efter sigende ikke glad for, at angriberen er sendt på U19-holdet, men det skyldes ifølge SønderjyskE-boss uærlighed fra angriberens side.



Det hele er ikke fryd og gammen i SønderjyskE. Der er således uenighed mellem spillerne og den sportslige ledelse, når det kommer til angriber Abdulrahman Taiwos situation. Det skriver Der Nordschleswiger.

Angriberen er en af de mere løntunge spillere i SønderjyskE, og klubben har forsøgt at afskibe nigerianeren denne sommer, dog uden held.

Nu er han sendt ned på U19-holdet af den sportslige ledelse, og det har spillertruppen efter sigende ikke været tilfredse med. Ovenpå søndagens sejr sagde Marc Dal Hende ifølge Der Nordschleswiger, at spillerne dedikerer sejren til Taiwo og ikke har yderligere kommentarer.

Over for avisen forklarer sportsdirektør Esben Hansen, at man har smidt Taiwo på U19-holdet som følge af “uærlighed” fra angriberen og dennes agent.

– Beslutningen har intet at gøre med hans indsats på træningsbanen, men der har været nogle tilfælde af uærlighed fra Taiwo og hans agenter. Vi følte os tvunget til at tage affære her, for det vil vi ikke finde os i. Det er en ekstraordinær beslutning, og det er et værktøj, som vi ikke kan lide at bruge, og vi gør det ikke i stor skala, forhåbentlig aldrig igen. Men det er det eneste middel, vi har, siger SønderjyskE-bossen, uden at gå i detaljer med anklagen om uærlighed.

Abdulrahman Taiwo, 24 år, har blot spillet to kampe i 1. division i denne sæson, mens han også har spillet en enkelt pokalkamp. Han har kontrakt med sønderjyderne frem til sommeren 2025. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Spanien har et ekstra øje på Messi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk klub har lagt hele strategien om

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Forventer rekord i Superliga-klub