Problemer i SønderjyskE: Dyr angriber sendt på U19

Spillertruppen er efter sigende ikke glad for, at angriberen er sendt på U19-holdet, men det skyldes ifølge SønderjyskE-boss uærlighed fra angriberens side.



Det hele er ikke fryd og gammen i SønderjyskE. Der er således uenighed mellem spillerne og den sportslige ledelse, når det kommer til angriber Abdulrahman Taiwos situation. Det skriver Der Nordschleswiger.

Angriberen er en af de mere løntunge spillere i SønderjyskE, og klubben har forsøgt at afskibe nigerianeren denne sommer, dog uden held.

Nu er han sendt ned på U19-holdet af den sportslige ledelse, og det har spillertruppen efter sigende ikke været tilfredse med. Ovenpå søndagens sejr sagde Marc Dal Hende ifølge Der Nordschleswiger, at spillerne dedikerer sejren til Taiwo og ikke har yderligere kommentarer.

Over for avisen forklarer sportsdirektør Esben Hansen, at man har smidt Taiwo på U19-holdet som følge af “uærlighed” fra angriberen og dennes agent.

– Beslutningen har intet at gøre med hans indsats på træningsbanen, men der har været nogle tilfælde af uærlighed fra Taiwo og hans agenter. Vi følte os tvunget til at tage affære her, for det vil vi ikke finde os i. Det er en ekstraordinær beslutning, og det er et værktøj, som vi ikke kan lide at bruge, og vi gør det ikke i stor skala, forhåbentlig aldrig igen. Men det er det eneste middel, vi har, siger SønderjyskE-bossen, uden at gå i detaljer med anklagen om uærlighed.

Abdulrahman Taiwo, 24 år, har blot spillet to kampe i 1. division i denne sæson, mens han også har spillet en enkelt pokalkamp. Han har kontrakt med sønderjyderne frem til sommeren 2025. 





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Uventet transferdrejning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

OB henter finsk landsholdsspiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien – Belgien

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Knuser transferrekord

Ude på ubestemt tid af personlige årsager