Problemer i SønderjyskE: Dyr angriber sendt på U19

Spillertruppen er efter sigende ikke glad for, at angriberen er sendt på U19-holdet, men det skyldes ifølge SønderjyskE-boss uærlighed fra angriberens side.



Det hele er ikke fryd og gammen i SønderjyskE. Der er således uenighed mellem spillerne og den sportslige ledelse, når det kommer til angriber Abdulrahman Taiwos situation. Det skriver Der Nordschleswiger.

Angriberen er en af de mere løntunge spillere i SønderjyskE, og klubben har forsøgt at afskibe nigerianeren denne sommer, dog uden held.

Nu er han sendt ned på U19-holdet af den sportslige ledelse, og det har spillertruppen efter sigende ikke været tilfredse med. Ovenpå søndagens sejr sagde Marc Dal Hende ifølge Der Nordschleswiger, at spillerne dedikerer sejren til Taiwo og ikke har yderligere kommentarer.

Over for avisen forklarer sportsdirektør Esben Hansen, at man har smidt Taiwo på U19-holdet som følge af “uærlighed” fra angriberen og dennes agent.

– Beslutningen har intet at gøre med hans indsats på træningsbanen, men der har været nogle tilfælde af uærlighed fra Taiwo og hans agenter. Vi følte os tvunget til at tage affære her, for det vil vi ikke finde os i. Det er en ekstraordinær beslutning, og det er et værktøj, som vi ikke kan lide at bruge, og vi gør det ikke i stor skala, forhåbentlig aldrig igen. Men det er det eneste middel, vi har, siger SønderjyskE-bossen, uden at gå i detaljer med anklagen om uærlighed.

Abdulrahman Taiwo, 24 år, har blot spillet to kampe i 1. division i denne sæson, mens han også har spillet en enkelt pokalkamp. Han har kontrakt med sønderjyderne frem til sommeren 2025. 





► LIVE

LIVE: ‘Skrækkelig udvisning, den skal appelleres!’

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

Brøndby IF – Lyngby BK

FC København bekræfter transfer

– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

– Er det Alt for damerne, det her!?

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Dortmund smider sejren i kæmpe drama

Her kan du se Aston Villa mod Brentford

Så mange millioner betalte FCM i lønninger

FCN brænder straffe og smider point mod OB

Hvidovre stikker fra Vejle

Froholdts præstationer sender millioner til FCK

Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Hård dom over Superliga-træner: Ikke overbevisende

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere

Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’

FC Nordsjælland – OB

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas

Kan BIF-stjerne ryge til vinter? ‘Prisen steget’

Brøndby-profil kan være ude i nogle uger

Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt