– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Steve Cooper får opbakning fra tidligere walisisk landsholdsspiller.



Brøndbys 2026 har hidtil ikke været noget at råbe hurra for. Trods store investeringer i spillertruppen i januar har de blågule ikke vundet en af deres seks Superliga-kampe i år – ja, de har faktisk slet ikke scoret endnu.

Det har skabt diskussioner, om Steve Cooper er den rette mand i Brøndby, og om klubben har mistet sin sjæl. 

Til det første spørgsmål – altså om træneren er den rette – har den tidligere topspiller Dean Saunders en klar holdning. Det fortæller den tidligere Liverpool- og Aston Villa-spiller til Tipsbladet. 

– Jeg kan starte med at fortælle dig én ting, som jeg er helt sikker på. Når Brøndby kæmper med resultaterne og spillet i øjeblikket, så er det ikke på grund af Steve Cooper. Det er på grund af deres spillere.

– Cooper er rent taktisk en fantastisk træner. Hans arbejdsmoral er fantastisk, og han går meget op i at udvikle individer. Det ligger ham meget på sinde, at menneskerne omkring ham også har det godt.

– Han har normalt en klar idé om, hvordan hans hold skal spille fodbold. Han vil virkelig gerne have bolden. Han vil gerne spille offensiv fodbold, slår Dean Saunders fast og tilføjer: 

– Han er en virkelig god og ærlig mand. Jeg synes virkelig, at Brøndby skal give ham tid. Jeg er sikker på, at han vil få Brøndby i den rigtige retning. Lad mig sige det på den her måde: Du kan ikke bygge et flot, moderne køkken med børneværktøj. Hvis man har dårligt værktøj, så kan man ikke bygge et verdensklasse køkken. Jeg tror godt, du ved, hvad jeg mener, når jeg siger det.

Dean Saunders til højre, Steve Cooper til venstre. Foto: Alamy

Dean Saunders kender selv Steve Cooper fra 2000’erne. Her var førstnævnte cheftræner i Wrexham, mens den nuværende Brøndby-træner var akademitræner. 

– Han var min ungdomstræner i Wrexham, og jeg vidste med det samme, at han ville blive en top træner. I Brøndbys situation lige nu har han selvfølgelig brug for at vinde kampe, for det er altafgørende. Hvis han for eksempel vinder tre kampe i træk, så kommer troen tilbage, og så meget skal der altså heller ikke til for at vinde tre kampe. Men det vil betyde ekstremt meget for projektet, Cooper og spillerne.

– Men det er på en eller anden måde “fantastisk”, hvordan de ikke har været i stand til at score et eneste mål i 2026. Det er jo helt vildt.

– Lige nu kæmper Cooper selvfølgelig med at finde formularen til at vinde fodboldkampe og score mål. Problemet er, at man ikke har så meget tid i moderne fodbold. Det er virkelig et svært job at være træner. Det ved jeg, fordi jeg selv har prøvet, siger Dean Saunders. 

Steve Cooper har i Superligaen et pointsnit på 1,35 efter 17 kampe, hvilket er tredjedårligst af Brøndby-trænere i ligaen. Kun Auri Skarbalius og René Meulensteen har et lavere pointsnit i Superligaen.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

FC Midtjylland henter ny back

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub