Profiler stadig ude – særlige tiltag i Brøndby

Flere profiler var fraværende ved fredagens træning i Brøndby, hvor sygdom har skabt særlige regler.



BRØNDBY (Tipsbladet): Som velsagtens størstedelen af Danmarks arbejdspladser i øjeblikket har Brøndby IF i denne uge været ramt af sygdom.

Torsdag kunne TV 2 fortælle, at cheftræner Frederik Birk samt store profiler som Daniel Wass, Nicolai Vallys, Mileta Rajovic, Marko Divkovic og Filip Bundgaard missede eller udgik af Brøndbys træning grundet sygdom.

Fredag kunne Tipsbladet spotte lidt godt nyt til Brøndby-fansene i træningen. Både Rajovic og Divkovic var nemlig tilbage på Bane 1 og træne under Birks ledelse, men hverken Wass, Vallys eller Bundgaard var med. 

– Jeg har det godt nu, siger Frederik Birk selv til Tipsbladet og den fremmødte presse efter træningen og tilføjer: 

– Jeg har været ramt som flere af mine spillere og stabsmedlemmer, så vi har været inde i en lille smule smitte, som vi gerne havde været foruden, men jeg står klar igen og håber at have så mange klar som muligt søndag.

– Vi havde et par tilføjelser i dag i Marko, Mileta og Patrick Pentz, så det var positivt. Så har vi stadig et par stykker, der hænger i bremsen. Lige nu kan jeg ikke sige så meget. Vi arbejder med alt, hvad vi har. Det gør de også selv for at se, om de kan blive klar. Så kan vi komme afsted og isolere os på et hotel og fyre den af i Vejle på søndag

Særlige regler i Brøndby
Smitten har givet nogle særlige dage i Brøndby, fortæller flere profiler. Frederik Alves har ikke selv været syg, men som han siger: 

– Det har givet lidt tilbageblik til Corona-tiden, hvor vi ikke rigtig har kunnet sige hej ordentligt og så videre, siger forsvarsprofilen. 

Artiklen fortsætter efter billedet...

Samme melding kommer fra Frederik Birk, der uddyber om de særlige regler, der skal mindske smitten på Vestegnen i disse dage. 

– Vi er lidt tilbage i coronatiderne, ikke? Det er godt, at vi har en håndbog, vi kan tage frem og kigge på. Udgangspunktet er, at der ikke er noget morgenmad til spillerne, når de møder ind, og vi giver ikke hånd til hinanden. Frokosten er bare en lunch box, de får med hjem, og så kører de hurtigst muligt hjem. 

– I morgen er det, at de har et sæde hver i bussen, og så får de et værelse hver på hotellet, så vi minimerer risikoen, men jeg håber, at det største har været der nu. Det har været lidt mere voldsomt, end vi har prøvet før, siger cheftræneren. 

To skader
Foruden de smittede er der også et par skader i Brøndby. 

– Der er stadig to skadede i [Sebastian] Sebulonsen og [Jordi] Vanlerberghe, fortæller Frederik Birk og tilføjer:

– Status på Vanlerberghe er, at det ikke er specielt alvorligt, men vi skal have styr på ham, inden vi sætter ham i kamp igen. 

Jordi Vanlerberghe trænede selv i forbindelse med fredagens træning forud for søndagens kamp mod Vejle Boldklub i Nørreskoven. 



Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne



Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Bo Henriksen tæt på dansk profil

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji



FC København henter stortalent i Malmö FF

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

De henter Christian Gytkjær

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken



Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt