Det er ikke nemt at være en overraskende overlever i Superligaen.
I maj snød Lyngby og Vejle den fynske mastodont OB, der måtte ned i 1. Division, mens Lyngby og VB's Superliga-trupper og fans kunne holde jubelfester.
Siden har Vejle mistet tre af deres markante spillere i Nathan Trott, German Onugkha og Raul Albentosa, mindst Oliver Provstgaard tilsyneladende blev brændt af i sidste øjeblik af Lecce.
Helt så voldsomt er billedet ikke i Lyngby, men det er tæt på: Andri Gudjohnsen og Kolbeinn Finnsson er nu begge i Belgien, og dygtige Tochi Chukwuani spiller for Sturm Graz, hvilket er tre tunge tab.
Så kan Lyngby igen trodse forudsigelserne og sandsynlighederne, og har man fundet de afløsere, man burde?
Det ser vi nærmere på her efter en sæsonstart, hvor man ramte et lavpunkt med fire scoringer og fem point i de første syv runder ved at ryge ud af pokalen med et nederlag på hele 1-4 til 2. Divisions-oprykkeren Frem.
Lyngby Boldklub
Anslået spillerbudget i 2024/25: 29
Transfervinduet sommeren 2024
Køb: 7,5
Salg: 29,6
Dyreste nye spiller: Magnus Warming, købt i Brann Bergen
Alle tal er i millioner kroner
Handlerne
Lyngby har forsøgt at erstatte tabene af de tre store profiler med Magnus Warming, Malik Abubakari og den erfarne midtbanespiller Mathias Hebo, mens Leon Klassen fra Spartak Moskva er hentet ind som mulighed til venstre back.
På den måde handler Lyngby rimelig meget én til én for afgangene, og om det er nok vil de næste otte-ni måneder afsløre.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Det er svært at se sig uden om, at Lyngby kommer i en ny, meget intens overlevelseskamp, der ikke tegner til at blive lettere end de to seneste sæsoners spænding frem til de sidste runder og minutter.
Forskellen er, at man har fået Philadelphia Unions ejer Jay Sugarman ind som medinvestor med en tydelig mulighed for, at MLS-investoren skruer op for sin ejerandel de kommende år.
Lyngby kommer til at opruste faciliteterne, og det virker fornuftigt, for klubben virker ikke til at have råd til at købe om kap med midterholdene.
Så Lyngby skal nok udvikle sig i en fornuftig og bæredygtig retning, men hvad der venter i sommeren afhænger helt og aldeles af, hvordan man her og nu klarer sig i tabellen.
Spillerbudgettet: 29 millioner kroner
Lyngby har større muskler end ved oprykningen, men man er ikke i en position, hvor man kan udfordre de andre Superliga-klubber på transfermarkedet.
Klubledelsen kan følge udviklingen i de ti resterende ligakampe i 2024 og så rette til efter behov i januar-transfervinduet, hvilket virker rimeligt nok med tanke på, at Lyngbys skæbne sandsynligvis først afgøres i dysterne med de øvrige bundhold i april og maj.
Læs Tipsbladets guide til, hvordan man læser et spillerbudget
Analyse
Det er unfair at beskylde Lyngby for manglende ambitioner.
Når man ligger i bunden af hierarkiet og fødekæden, bestemmer man ikke selv, om man holder på Andri Gudjohnsen, Kolbeinn Finnsson eller for den sags skyld Freyr Alexandersson og David Nielsen, og man kan ikke bare trylle sig større end rivaler, der omsætter for flere penge og sælger deres profiler dyrere.
Lyngby Boldklub rækker ud efter profiler, den ellers ikke ville have råd til, og med nye medejere fra USA bliver baner og de fysiske rammer på træningsanlægget bedre.

De gør det rigtige, Lyngby, men har bare færre penge end de andre til det.
Klubben skal nu også klare sig den karismatiske islandsk cheftræner Freyr Alexandersson.
Man kunne mene, det var en ændring, der skete for længe siden, som januar måned er i fodbold.
Men effekten mærkes først for alvor nu på transfermarkedet, som den blev det på banen i et kaotisk forår, med salgene af de to bedste islandske spillere.
I Lyngby erkender man, at man ikke foreløbig kan købe om kap med de andre, og så er det store spørgsmål efter en besværlig sæsonstart med et meget skidt pokalexit, om man så har fundet det, der skiller Lyngby positivt ud.
Sæsonen tegner til at blive én lang overlevelseskamp, og måske er det ikke så dumt endda, hvis der er noget i kassen at skyde med til januar, hvilket der forhåbentlig er efter rekordsalget af Andri Gudjohnsen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: OB afslører klausul
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
Brøndby henter Emmanuel Dennis
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER