CL-drømmen brast: Yussuf Poulsens Leipzig udmanøvreret af PSG

Stjernerne fra Paris Saint-Germain var en klasse bedre end RB Leipzig i Champions Leagues første semifinale.



For første gang i historien er Paris Saint-Germain klar til finalen i Champions League.

Anført af stjernerne Neymar, Ángel Di María og Kylian Mbappé vandt det franske mandskab overlegent med 3-0 over RB Leipzig og Yussuf Poulsen.

Danskeren bar anførerbindet i kampen, der som de øvrige ved finalestævnet blev spillet i Portugals hovedstad, Lissabon.

I finalen bliver modstanderen enten Bayern München eller Lyon, som mødes i den anden semifinale onsdag aften.

Med de rige ejere fra Qatar i ryggen har PSG brugt milliarder af kroner på spillere i det seneste årti, og en triumf i Champions League har været det helt store mål.

I dette års kvartfinale var det tæt på at gå galt, da Atalanta var foran indtil få minutter før tid. Men franskmændene fik vendt opgøret, og medvinden tog de med ind til tirsdagens opgør.

PSG’s stjerner var hurtigere i tanke og handling og skabte store problemer for Leipzigs defensiv.

Særligt Mbappé og Neymar var i hopla, og de to skabte den første store chance efter seks minutter. Mbappé fandt sin brasilianske holdkammerat, som sparkede bolden på stolpen.

Det blev dog ikke en af de to, men midtbanespilleren Marquinhos, som scorede kampens første mål.

Et frispark fra Di María blev pandet i nettet af Marquinhos, og så var den første del af presset lettet fra PSG-stjernernes skuldre.

Poulsen og holdkammeraterne kiggede indimellem forbi i den anden ende, og danskeren kunne med lidt held have udlignet, da han modtog et fladt indlæg i feltet midtvejs i første halvleg.

Men angriberen skovlede bolden snert forbi mål, og i stedet gik PSG til pausen med 2-0. Med tre minutter tilbage af halvlegen forærede Leipzig-målmand Peter Gulacsi bolden til PSG.

Det blev straffet prompte, da Neymar smart fandt Di María, som nemt sparkede 2-0-målet fladt i nettet.

Den Red Bull-ejede klub havde brug for ny energi til anden halvleg, og faktisk formåede tyskerne at presse PSG et godt stykke tilbage på egen banehalvdel i en periode.

Men i stedet for en reducering blev ondt værre for Leipzig.

Forsvarsspilleren Nordi Mukiele faldt med bolden på fødderne, og Di Maria var hurtig til at snuppe den. Inde foran sørgede Juan Bernat med et hovedstød for 3-0, og trods heftige protester for frispark fra Leipzig-spillerne blev målet godkendt efter en VAR-gennemgang.

Målet punkterede den sidste spænding, og selv om Leipzig spillede sig frem til sporadiske forsøg, var forskellen mellem de to hold ikke til at tage fejl af.

Finalen i Champions League spilles 23. august på Estádio da Luz.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Australien – Egypten

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig