For første gang i historien er Paris Saint-Germain klar til finalen i Champions League.
Anført af stjernerne Neymar, Ángel Di María og Kylian Mbappé vandt det franske mandskab overlegent med 3-0 over RB Leipzig og Yussuf Poulsen.
Danskeren bar anførerbindet i kampen, der som de øvrige ved finalestævnet blev spillet i Portugals hovedstad, Lissabon.
I finalen bliver modstanderen enten Bayern München eller Lyon, som mødes i den anden semifinale onsdag aften.
Med de rige ejere fra Qatar i ryggen har PSG brugt milliarder af kroner på spillere i det seneste årti, og en triumf i Champions League har været det helt store mål.
I dette års kvartfinale var det tæt på at gå galt, da Atalanta var foran indtil få minutter før tid. Men franskmændene fik vendt opgøret, og medvinden tog de med ind til tirsdagens opgør.
PSG’s stjerner var hurtigere i tanke og handling og skabte store problemer for Leipzigs defensiv.
Særligt Mbappé og Neymar var i hopla, og de to skabte den første store chance efter seks minutter. Mbappé fandt sin brasilianske holdkammerat, som sparkede bolden på stolpen.
Det blev dog ikke en af de to, men midtbanespilleren Marquinhos, som scorede kampens første mål.
Et frispark fra Di María blev pandet i nettet af Marquinhos, og så var den første del af presset lettet fra PSG-stjernernes skuldre.
Poulsen og holdkammeraterne kiggede indimellem forbi i den anden ende, og danskeren kunne med lidt held have udlignet, da han modtog et fladt indlæg i feltet midtvejs i første halvleg.
Men angriberen skovlede bolden snert forbi mål, og i stedet gik PSG til pausen med 2-0. Med tre minutter tilbage af halvlegen forærede Leipzig-målmand Peter Gulacsi bolden til PSG.
Det blev straffet prompte, da Neymar smart fandt Di María, som nemt sparkede 2-0-målet fladt i nettet.
Den Red Bull-ejede klub havde brug for ny energi til anden halvleg, og faktisk formåede tyskerne at presse PSG et godt stykke tilbage på egen banehalvdel i en periode.
Men i stedet for en reducering blev ondt værre for Leipzig.
Forsvarsspilleren Nordi Mukiele faldt med bolden på fødderne, og Di Maria var hurtig til at snuppe den. Inde foran sørgede Juan Bernat med et hovedstød for 3-0, og trods heftige protester for frispark fra Leipzig-spillerne blev målet godkendt efter en VAR-gennemgang.
Målet punkterede den sidste spænding, og selv om Leipzig spillede sig frem til sporadiske forsøg, var forskellen mellem de to hold ikke til at tage fejl af.
Finalen i Champions League spilles 23. august på Estádio da Luz.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
OPTAKT
Spanien – Belgien
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
