Superligaens hotteste navn i øjeblikket løber rundt på den københavnske Vestegn. I 11 kampe har Teemu Pukki scoret 12 mål for Brøndby i denne sæson, og det gør aktuelt den finske angriber til topscorer i Superligaen og i Europa League. Alene i Brøndbys seneste tre kampe har Pukki banket otte bolde i netmaskerne – heriblandt to opsigtsvækkende hattrick mod Hertha Berlin og FC Midtjylland.
En Teemu Pukki i sin nuværende forfatning har ikke alene bombet sig øverst på diverse topscorerlister, men også på ønskelisten hos flere udenlandske klubber. Det siger næsten sig selv, at finnen er brandvarm på markedet, her hvor vi går ind i den afsluttende fase af sommerens transfervindue.
Og Teemu Pukkis agent, Teemu Turunen, bekræfter da også, at hans telefon i øjeblikket ringer lidt oftere, end den plejer.
– Der er rigtig stor interesse for Pukki i øjeblikket. Der er for alvor blevet lagt mærke til, at han scorer mange mål, og så er det kun naturligt, at rygter og interesse opstår, siger Teemu Turunen til tipsbladet.dk.
Se Pukki og Brøndby smadre SønderjyskE:
Betyder det så, at Brøndby-fansene skal frygte et salg af klubbens topscorer? Formentlig ikke.
– Teemu er rigtig glad for at være i Brøndby, og det er en klub, der passer ham godt. Der er nok ikke nogen tvivl om, at Brøndby går en sæson i møde, hvor klubben kommer til at være højt placeret i tabellen, og Teemu kommer også til at være højt på topscorerlisten. Det vil han selvfølgelig gerne have med, men jeg er naturligvis også nødt til at tilføje, at alt kan ske i et transfervindue – særligt nu her, hvor vi nærmer os lukketid, bliver alt mere intenst. Men han er som sagt glad i Brøndby og vil gerne blive, fastslår agenten.
Teemu Pukki har to år tilbage af sin kontrakt med Brøndby, og den tidligere Schalke 04- og Celtic-angriber har fortsat store ambitioner. Men nøgleordet er timing, fastslår agenten.
– Han har naturligvis store ambitioner, og man spiller heller ikke i en klub som Brøndby, hvis det ikke var tilfældet. Han har kontrakt til 2018, og vi må se, hvilke muligheder der byder sig, men det gælder om, at Teemu skal være et sted, hvor han får spilletid, og han føler, der er tiltro til ham. Der er mange ting, der skal tages i betragtning, og lige nu får han hele pakken i Brøndby. Det er en stor klub, der spiller med i toppen og er med i Europa, fastslår Teemu Turunen.
Han understreger, at han stor del af Teemu Pukkis succes i denne sæson skal tilskrives Brøndbys nye cheftræner Alexander Zorninger, der som bekendt har taget helt nye ideer med i kufferten fra Tyskland.
– Der er altid mange ting, der spiller ind, når det går en spiller godt, og jeg tror, at i Teemus tilfælde skyldes det blandt andet, at der er kommet en ny træner, der har givet ham en anden rolle på holdet. Teemu viser jo tydeligt i kampene, at det er en rolle, der passer ham godt. Og så er han generelt bare i rigtig god form, siger Turunen og tilføjer:
– Teemu var også glad for den tidligere træner (Thomas Frank, red.), og han har jo også scoret mål kontinuerligt for Brøndby. Men det er som om, at har lagt lidt ekstra på i denne sæson, og det er selvfølgelig glædeligt at se.
Se Pukkis hattrick mod FC Midtjylland:
Teemu Pukki kom til Brøndby fra Celtic i sommeren 2014 på en lejeaftale, som et år senere blev udskiftet med en permanent kontrakt. Han står noteret for 64 Superliga-kampe og 24 mål for Brøndby.
En bemærkelsesværdig statistik i forhold til Teemu Pukki er i øvrigt, at han i denne sæson har lavet to assists i Superligaen (fire medregnet Europa League-kampene), mens han i 60 Superliga-kampe under Thomas Frank og siden Auri Skarablius kun noterede sig for et enkelt oplæg.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Magiske Messi slår til igen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
