Radioværter overfuset til AGF-kamp: Han var truende og aggressiv

En sponsorgæst overfuste DR P3’s kommentatorer under AGF’s kamp mod FC København søndag aften og stod pludselig i kommentatorrummet. AGF’s bestyrelsesformand måtte træde til.



Søndag aften udspillede der sig en bizar episode under AGF’s kamp mod FC København. En gæst hos en af hjemmeholdets sponsorer overfuste først de to kommentatorer fra DR P3, og derefter gik han ind i kommentatorrummet midt under udsendelsen.

Som sædvanlig kommenterede Mads Thyrsted og Jan Kalborg med åbent vindue, så de kunne fornemme stemningen på stadion. Det betød dog også, at nogle af sponsorerne kunne høre deres kommentering, og det hidsede åbenbart en gæst så meget op, at han følte sig kaldet til at konfrontere de to P3-kommentatorer.

Først skældte han dem ud gennem vinduet og sagde, at han ikke var kommet på stadion for at høre radio. Derfor skulle de lukke vinduerne og sætte sig ned. Thyrsted forsøgte at signalere, at de var live igennem i radioen, men det hjalp ikke.

Læs også:AaB-sportschef ikke nervøs: Vores læger gav grønt lys på Hiljemark

I stedet gik manden op i kommentatorrummet, hvor de to DR-ansatte i al hast måtte sende stafetten videre til studiet.

– Det næste, jeg ser ud af øjenkrogen, er, at han bevæger sig op ad betontrapperne og sætter kurs ind mod vores kommentatorrum. Så når jeg bare at tænke, at inden han kommer ind, skal vi i hvert fald bare have lagt tilbage til studiet, så jeg får ret hurtigt rundet af, og vi får et stykke musik på, og så kommer han ind og beder os i ret så kraftige vendinger om at lukke de vinduer, for han gider ikke høre på os, fortæller Mads Thyrsted til B.T.

P3-kommentatoren har også på Twitter skrevet, at manden “var truende og aggressiv i sin adfærd.”

Læs også:En lille håndsrækning: Randers modtog under tre millioner fra staten

Hele optrinnet skete for øjnene af AGF’s bestyrelsesformand, Lars Fournais, der ilede til og ifølge Ekstra Bladet “i rasende vendinger lod sponsorgæsten forstå, så hele tribunen kunne forstå det, at opførslen var langt over grænsen.” Sponsorgæsten var åbenbart ikke klar over, hvem Fournais var.

– Hvem jeg er? Jeg er formand for det her, lød det ifølge avisen fra Fournais.

Resten af kampen forholdt den ophidsede mand sig i ro. Lars Fournais siger desuden til B.T., at sponsoren, der havde gæsten med, siden har beklaget dybt.

Læs også:Tidligere Brøndby-angriber har problemer i Polen: Mareridtsafbrænder
Læs også:SønderjyskE-bomber drømmer om Bundesligaen: Vil gerne spille der igen
Læs også:Slår fast: 2. division og pokalturneringen kan fortsat afvikles






LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

El Clásico kan afgøre det hele

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Afsløring: DBU-boss stopper

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I dialog om Albert Grønbæk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Klar transferbesked til Christian Eriksen