Søndag aften udspillede der sig en bizar episode under AGF’s kamp mod FC København. En gæst hos en af hjemmeholdets sponsorer overfuste først de to kommentatorer fra DR P3, og derefter gik han ind i kommentatorrummet midt under udsendelsen.
Som sædvanlig kommenterede Mads Thyrsted og Jan Kalborg med åbent vindue, så de kunne fornemme stemningen på stadion. Det betød dog også, at nogle af sponsorerne kunne høre deres kommentering, og det hidsede åbenbart en gæst så meget op, at han følte sig kaldet til at konfrontere de to P3-kommentatorer.
Først skældte han dem ud gennem vinduet og sagde, at han ikke var kommet på stadion for at høre radio. Derfor skulle de lukke vinduerne og sætte sig ned. Thyrsted forsøgte at signalere, at de var live igennem i radioen, men det hjalp ikke.
Læs også:AaB-sportschef ikke nervøs: Vores læger gav grønt lys på Hiljemark
I stedet gik manden op i kommentatorrummet, hvor de to DR-ansatte i al hast måtte sende stafetten videre til studiet.
– Det næste, jeg ser ud af øjenkrogen, er, at han bevæger sig op ad betontrapperne og sætter kurs ind mod vores kommentatorrum. Så når jeg bare at tænke, at inden han kommer ind, skal vi i hvert fald bare have lagt tilbage til studiet, så jeg får ret hurtigt rundet af, og vi får et stykke musik på, og så kommer han ind og beder os i ret så kraftige vendinger om at lukke de vinduer, for han gider ikke høre på os, fortæller Mads Thyrsted til B.T.
P3-kommentatoren har også på Twitter skrevet, at manden “var truende og aggressiv i sin adfærd.”
Læs også:En lille håndsrækning: Randers modtog under tre millioner fra staten
Hele optrinnet skete for øjnene af AGF’s bestyrelsesformand, Lars Fournais, der ilede til og ifølge Ekstra Bladet “i rasende vendinger lod sponsorgæsten forstå, så hele tribunen kunne forstå det, at opførslen var langt over grænsen.” Sponsorgæsten var åbenbart ikke klar over, hvem Fournais var.
– Hvem jeg er? Jeg er formand for det her, lød det ifølge avisen fra Fournais.
Resten af kampen forholdt den ophidsede mand sig i ro. Lars Fournais siger desuden til B.T., at sponsoren, der havde gæsten med, siden har beklaget dybt.
Læs også:Tidligere Brøndby-angriber har problemer i Polen: Mareridtsafbrænder
Læs også:SønderjyskE-bomber drømmer om Bundesligaen: Vil gerne spille der igen
Læs også:Slår fast: 2. division og pokalturneringen kan fortsat afvikles
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
– Vi har alle fejlet
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
