Radioværter overfuset til AGF-kamp: Han var truende og aggressiv

En sponsorgæst overfuste DR P3’s kommentatorer under AGF’s kamp mod FC København søndag aften og stod pludselig i kommentatorrummet. AGF’s bestyrelsesformand måtte træde til.



Søndag aften udspillede der sig en bizar episode under AGF’s kamp mod FC København. En gæst hos en af hjemmeholdets sponsorer overfuste først de to kommentatorer fra DR P3, og derefter gik han ind i kommentatorrummet midt under udsendelsen.

Som sædvanlig kommenterede Mads Thyrsted og Jan Kalborg med åbent vindue, så de kunne fornemme stemningen på stadion. Det betød dog også, at nogle af sponsorerne kunne høre deres kommentering, og det hidsede åbenbart en gæst så meget op, at han følte sig kaldet til at konfrontere de to P3-kommentatorer.

Først skældte han dem ud gennem vinduet og sagde, at han ikke var kommet på stadion for at høre radio. Derfor skulle de lukke vinduerne og sætte sig ned. Thyrsted forsøgte at signalere, at de var live igennem i radioen, men det hjalp ikke.

Læs også:AaB-sportschef ikke nervøs: Vores læger gav grønt lys på Hiljemark

I stedet gik manden op i kommentatorrummet, hvor de to DR-ansatte i al hast måtte sende stafetten videre til studiet.

– Det næste, jeg ser ud af øjenkrogen, er, at han bevæger sig op ad betontrapperne og sætter kurs ind mod vores kommentatorrum. Så når jeg bare at tænke, at inden han kommer ind, skal vi i hvert fald bare have lagt tilbage til studiet, så jeg får ret hurtigt rundet af, og vi får et stykke musik på, og så kommer han ind og beder os i ret så kraftige vendinger om at lukke de vinduer, for han gider ikke høre på os, fortæller Mads Thyrsted til B.T.

P3-kommentatoren har også på Twitter skrevet, at manden “var truende og aggressiv i sin adfærd.”

Læs også:En lille håndsrækning: Randers modtog under tre millioner fra staten

Hele optrinnet skete for øjnene af AGF’s bestyrelsesformand, Lars Fournais, der ilede til og ifølge Ekstra Bladet “i rasende vendinger lod sponsorgæsten forstå, så hele tribunen kunne forstå det, at opførslen var langt over grænsen.” Sponsorgæsten var åbenbart ikke klar over, hvem Fournais var.

– Hvem jeg er? Jeg er formand for det her, lød det ifølge avisen fra Fournais.

Resten af kampen forholdt den ophidsede mand sig i ro. Lars Fournais siger desuden til B.T., at sponsoren, der havde gæsten med, siden har beklaget dybt.

Læs også:Tidligere Brøndby-angriber har problemer i Polen: Mareridtsafbrænder
Læs også:SønderjyskE-bomber drømmer om Bundesligaen: Vil gerne spille der igen
Læs også:Slår fast: 2. division og pokalturneringen kan fortsat afvikles






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stort medie hylder AGF-profil

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe