Søndag aften udspillede der sig en bizar episode under AGF’s kamp mod FC København. En gæst hos en af hjemmeholdets sponsorer overfuste først de to kommentatorer fra DR P3, og derefter gik han ind i kommentatorrummet midt under udsendelsen.
Som sædvanlig kommenterede Mads Thyrsted og Jan Kalborg med åbent vindue, så de kunne fornemme stemningen på stadion. Det betød dog også, at nogle af sponsorerne kunne høre deres kommentering, og det hidsede åbenbart en gæst så meget op, at han følte sig kaldet til at konfrontere de to P3-kommentatorer.
Først skældte han dem ud gennem vinduet og sagde, at han ikke var kommet på stadion for at høre radio. Derfor skulle de lukke vinduerne og sætte sig ned. Thyrsted forsøgte at signalere, at de var live igennem i radioen, men det hjalp ikke.
Læs også:AaB-sportschef ikke nervøs: Vores læger gav grønt lys på Hiljemark
I stedet gik manden op i kommentatorrummet, hvor de to DR-ansatte i al hast måtte sende stafetten videre til studiet.
– Det næste, jeg ser ud af øjenkrogen, er, at han bevæger sig op ad betontrapperne og sætter kurs ind mod vores kommentatorrum. Så når jeg bare at tænke, at inden han kommer ind, skal vi i hvert fald bare have lagt tilbage til studiet, så jeg får ret hurtigt rundet af, og vi får et stykke musik på, og så kommer han ind og beder os i ret så kraftige vendinger om at lukke de vinduer, for han gider ikke høre på os, fortæller Mads Thyrsted til B.T.
P3-kommentatoren har også på Twitter skrevet, at manden “var truende og aggressiv i sin adfærd.”
Læs også:En lille håndsrækning: Randers modtog under tre millioner fra staten
Hele optrinnet skete for øjnene af AGF’s bestyrelsesformand, Lars Fournais, der ilede til og ifølge Ekstra Bladet “i rasende vendinger lod sponsorgæsten forstå, så hele tribunen kunne forstå det, at opførslen var langt over grænsen.” Sponsorgæsten var åbenbart ikke klar over, hvem Fournais var.
– Hvem jeg er? Jeg er formand for det her, lød det ifølge avisen fra Fournais.
Resten af kampen forholdt den ophidsede mand sig i ro. Lars Fournais siger desuden til B.T., at sponsoren, der havde gæsten med, siden har beklaget dybt.
Læs også:Tidligere Brøndby-angriber har problemer i Polen: Mareridtsafbrænder
Læs også:SønderjyskE-bomber drømmer om Bundesligaen: Vil gerne spille der igen
Læs også:Slår fast: 2. division og pokalturneringen kan fortsat afvikles
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
