Radioværter overfuset til AGF-kamp: Han var truende og aggressiv

En sponsorgæst overfuste DR P3’s kommentatorer under AGF’s kamp mod FC København søndag aften og stod pludselig i kommentatorrummet. AGF’s bestyrelsesformand måtte træde til.



Søndag aften udspillede der sig en bizar episode under AGF’s kamp mod FC København. En gæst hos en af hjemmeholdets sponsorer overfuste først de to kommentatorer fra DR P3, og derefter gik han ind i kommentatorrummet midt under udsendelsen.

Som sædvanlig kommenterede Mads Thyrsted og Jan Kalborg med åbent vindue, så de kunne fornemme stemningen på stadion. Det betød dog også, at nogle af sponsorerne kunne høre deres kommentering, og det hidsede åbenbart en gæst så meget op, at han følte sig kaldet til at konfrontere de to P3-kommentatorer.

Først skældte han dem ud gennem vinduet og sagde, at han ikke var kommet på stadion for at høre radio. Derfor skulle de lukke vinduerne og sætte sig ned. Thyrsted forsøgte at signalere, at de var live igennem i radioen, men det hjalp ikke.

Læs også:AaB-sportschef ikke nervøs: Vores læger gav grønt lys på Hiljemark

I stedet gik manden op i kommentatorrummet, hvor de to DR-ansatte i al hast måtte sende stafetten videre til studiet.

– Det næste, jeg ser ud af øjenkrogen, er, at han bevæger sig op ad betontrapperne og sætter kurs ind mod vores kommentatorrum. Så når jeg bare at tænke, at inden han kommer ind, skal vi i hvert fald bare have lagt tilbage til studiet, så jeg får ret hurtigt rundet af, og vi får et stykke musik på, og så kommer han ind og beder os i ret så kraftige vendinger om at lukke de vinduer, for han gider ikke høre på os, fortæller Mads Thyrsted til B.T.

P3-kommentatoren har også på Twitter skrevet, at manden “var truende og aggressiv i sin adfærd.”

Læs også:En lille håndsrækning: Randers modtog under tre millioner fra staten

Hele optrinnet skete for øjnene af AGF’s bestyrelsesformand, Lars Fournais, der ilede til og ifølge Ekstra Bladet “i rasende vendinger lod sponsorgæsten forstå, så hele tribunen kunne forstå det, at opførslen var langt over grænsen.” Sponsorgæsten var åbenbart ikke klar over, hvem Fournais var.

– Hvem jeg er? Jeg er formand for det her, lød det ifølge avisen fra Fournais.

Resten af kampen forholdt den ophidsede mand sig i ro. Lars Fournais siger desuden til B.T., at sponsoren, der havde gæsten med, siden har beklaget dybt.

Læs også:Tidligere Brøndby-angriber har problemer i Polen: Mareridtsafbrænder
Læs også:SønderjyskE-bomber drømmer om Bundesligaen: Vil gerne spille der igen
Læs også:Slår fast: 2. division og pokalturneringen kan fortsat afvikles






LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Overraskende skifte lurer

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Næste sæson skal vi i Europa