Randers-angriber døjer med skade: Den er kompliceret

Marvin Egho er tilbage i Randers FC efter et ophold hos en specialist i Tyskland, men han er stadig ikke helt på toppen.



Marvin Egho var først tilbage på træningsbanen i Randers FC mandag i denne uge, og det skyldes en drilsk hofte. Det skriver Randers Amtsavis.

Angriberen fra Østrig har således tilbragt tre uger i Tyskland, hvor han har besøgt en specialist for at få bugt med en hofteskade, der drillede ham i størstedelen af foråret og i sidste ende betød, at han måtte misse nogle af Randers’ kampe.

Nu træner han altså igen med, men til trods for det, er Marvin Egho dog ikke helt fit for fight endnu.

– Det er bedre, men det er ikke 100 procent. Skaden er lidt kompliceret, og det er noget, som skal gå i sig selv over tid. Men jeg kan lave øvelser for at undgå smerterne, og lige nu går det godt, siger Marvin Egho til Randers Amtsavis.

Samtidig erkender Marvin Egho, at det endnu er for tidligt at vurdere, om han er med i Randers FC’s generalprøve mod Vejle Boldklub i weekenden, eller om han bliver klar til kronjydernes Superliga-premiere mod AC Horsens.

I sidste sæson spillede Marvin Egho 30 kampe i Superligaen for Randers med syv mål og otte oplæg til følge.

Foruden den østrigske angriber råder cheftræner Thomas Thomasberg og Randers FC over Emil Riis og Alhaji Kamara til angrebet. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Horsens kommer tættere på oprykning

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Infantino: Iran kommer til at spille VM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Delaney afslører dialog

– Vi har alle fejlet

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview

Bo Svensson svært utilfreds



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker