Søndag aften var Randers FC snublende tæt på at tage en ordentlig skalp mod Brøndby IF på hjemmebane, men man måtte nøjes med uafgjort.
Og så var sportslig direktør Søren Pedersen ellers rødglødende.
Efter kampen gik bølgerne højt mellem ham og dommer Jonas Hansen – og det har kostet Søren Pedersen en bøde på 5.000 kroner, har Fodboldens Disciplinærinstans offentliggjort.
I kendelsen fremgår det, at Randers-bossen skulle have udvist "yderst aggressiv og truende adfærd". Desuden skulle han have slået Jonas Hansen så hårdt i hånden, at dommeren forstuvede tommelfingeren.
Søren Pedersen beklager hændelsen og forklarer, at det var en række "kampafgørende" kendelser, der fik ham op i det røde felt.
– Jeg må bare lægge mig fladt ned og beklage. Det er selvfølgelig ikke hensigten, at man skal gøre det efter en fodboldkamp. Det er jeg selvfølgelig ked af. Jeg var frustreret over nogle kendelser inde på banen, og jeg er selvfølgelig ked af det over for Jonas (Hansen, red.), fortæller Søren Pedersen til Tipsbladet.
– Det blev til en diskussion om nogle kendelser, jeg ikke synes var korrekte. Der var nogle kampafgørende situationer i forhold til begge Brøndbys mål, hvor der i hvert fald var en klokkeklar fejl ved det første. Det retfærdiggører selvfølgelig ikke, at jeg agerede, som jeg gjorde, og det har jeg også givet en undskyldning for, fortsætter han.
Søren Pedersen er dog ikke enig, at han skulle have været 'yderst aggressiv' og have 'slået' dommeren i hånden.
– Det kan jeg ikke genkende. Jeg har også sendt videodokumentation ind, der viser noget andet. Jeg har sagt nogle ting, jeg ikke skulle sige, og det fortryder jeg også. Og ellers er jeg videre i den sag. Jeg vil også lige påpege, at jeg ikke er dømt for at have slået dommeren, ellers havde jeg også helt sikkert fået en anden straf, siger han.
Det er næppe sidste gang, at Pedersen vil ærgre sig over en kendelse eller to, og episoden giver da også stof til eftertanke for den tidligere Randers- og AGF-spiller.
– Jeg kommer nok til at tænke mig lidt mere om i fremtiden. Jeg har en passion for det, jeg laver i forhold til sport og at vinde, og det skal man også have – ellers tror jeg, at det er svært at være i det her miljø. Selvfølgelig skal jeg være bedre til at holde det inde og ikke lade det gå ud over dommeren, fortæller han.
Tipsbladet har også været i kontakt med Michael Johansen, der er formand for dommerudvalget i DBU for at høre, hvad han tænker om størrelsen på bøden. Michael Johansen oplyser, at han ikke har nogen kommentarer, og at udvalget betragter sagen som afsluttet.
Du kan se sammenstødet mellem Jonas Hansen og Søren Pedersen i videoafspilleren øverst.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
Supercomputer spår FCM-nedtur
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
TIPSBLADETS DOM