Trods skidt start: Freder Randers-cheftræneren

Randers FC har kun hentet to point i fem kampe, men det får ikke sædet til at brænde under cheftræneren.



Randers FC havde en dårlig afslutning på sidste sæson, og efter fem kampe i den nye sæson er der kun blevet hentet to point.

Rasmus Bertelsen har nu stået i spidsen for mandskabet i 15 opgør i alt, og selv om klubben kun har hentet 11 point i kampene under ham, er han ikke fyringstruet.

Det fastslår direktør, Søren Pedersen, efter at det søndag endte med et nederlag på 0-1 mod Lyngby Boldklub.

– Der er bestemt stadig tillid til ham. Der bliver arbejdet rigtig godt med tingene, og vi skal nok få vendt det her.

Spørgsmål: Så sædet brænder ikke under ham?

– Nej, det gør det overhovedet ikke, siger direktøren efter kampen.

Rasmus Bertelsen blev forfremmet, efter at FC Midtjylland købte Thomas Thomasberg som cheftræner, inden slutspillet i sidste sæson blev indledt.

Søren Pedersen peger på flere forskellige faktorer som årsag til, at det ikke har gået som håbet siden.

– Hvis du kigger på Thomas Thomasbergs sidste 15 kampe her, tror jeg heller ikke, at statistikken har været særlig god.

– Rasmus Bertelsens første kampe i top-6 var med flere spillere med snarligt udløb, der vidste, at de skulle væk, og så mødte vi de bedste hold i Superligaen.

– De kampe synes jeg ikke, at man kan tillade sig at tage med, men når det er sagt, er vi selvfølgelig ikke tilfreds med starten, og det skal vi hjem og arbejde på, siger Søren Pedersen.

Direktøren fortalte efter opgøret, at der stadig er mulighed for, at klubben kommer til at handle på transfermarkedet, men i øjeblikket handler det ikke om manglende kvalitet i truppen.

– Jeg synes, at vi har en god trup, men vi skal selvfølgelig have banket selvtillid ind i folk igen, siger sportschefen.

Rasmus Bertelsen satte også selv ord på sin første tid som cheftræner i Randers.

– Jeg er på ingen måder tilfreds, men jeg skiller også tingene fra hinanden, fordi de første 10 kampe var i top-6 med en trup, der er skiftet meget ud i.

– Sæsonstarten har ikke været som håbet, men så langt fra point har vi heller ikke været, siger cheftræneren, der er optimistisk for fremtiden.

– Jeg bygger min optimisme på meget af det, som vi leverede i kampen. Vi var svære at åbne op, og vores spillere kæmpede rigtig godt for hinanden.

– Så jeg bygger det på, at jeg synes, at truppen er god, og den taktiske disciplin så fin ud, fastslår Rasmus Bertelsen.

Den 39-årige cheftræner har haft en række forskellige roller i Randers, og han har været i klubben i mere end 10 år.

I de seneste tre sæsoner har Randers kvalificeret sig til mesterskabsspillet i Superligaen.

/ritzau/



Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Peter Schmeichel taget på sengen

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dansk bomber med vildt mål i England

Raser over Rasmus Højlund-episode

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Går langt ned i løn

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Gigantisk nedslagtning

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bach Bak i svime over Uhre

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Neestrup reagerer på brudt aftale

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Arsenal ansætter dansk toptræner

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

– Lange forhandlinger med FC København

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afviser utroligt tilbud

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Mareridt for FC Augsburg

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke