Trods skidt start: Freder Randers-cheftræneren

Randers FC har kun hentet to point i fem kampe, men det får ikke sædet til at brænde under cheftræneren.



Randers FC havde en dårlig afslutning på sidste sæson, og efter fem kampe i den nye sæson er der kun blevet hentet to point.

Rasmus Bertelsen har nu stået i spidsen for mandskabet i 15 opgør i alt, og selv om klubben kun har hentet 11 point i kampene under ham, er han ikke fyringstruet.

Det fastslår direktør, Søren Pedersen, efter at det søndag endte med et nederlag på 0-1 mod Lyngby Boldklub.

– Der er bestemt stadig tillid til ham. Der bliver arbejdet rigtig godt med tingene, og vi skal nok få vendt det her.

Spørgsmål: Så sædet brænder ikke under ham?

– Nej, det gør det overhovedet ikke, siger direktøren efter kampen.

Rasmus Bertelsen blev forfremmet, efter at FC Midtjylland købte Thomas Thomasberg som cheftræner, inden slutspillet i sidste sæson blev indledt.

Søren Pedersen peger på flere forskellige faktorer som årsag til, at det ikke har gået som håbet siden.

– Hvis du kigger på Thomas Thomasbergs sidste 15 kampe her, tror jeg heller ikke, at statistikken har været særlig god.

– Rasmus Bertelsens første kampe i top-6 var med flere spillere med snarligt udløb, der vidste, at de skulle væk, og så mødte vi de bedste hold i Superligaen.

– De kampe synes jeg ikke, at man kan tillade sig at tage med, men når det er sagt, er vi selvfølgelig ikke tilfreds med starten, og det skal vi hjem og arbejde på, siger Søren Pedersen.

Direktøren fortalte efter opgøret, at der stadig er mulighed for, at klubben kommer til at handle på transfermarkedet, men i øjeblikket handler det ikke om manglende kvalitet i truppen.

– Jeg synes, at vi har en god trup, men vi skal selvfølgelig have banket selvtillid ind i folk igen, siger sportschefen.

Rasmus Bertelsen satte også selv ord på sin første tid som cheftræner i Randers.

– Jeg er på ingen måder tilfreds, men jeg skiller også tingene fra hinanden, fordi de første 10 kampe var i top-6 med en trup, der er skiftet meget ud i.

– Sæsonstarten har ikke været som håbet, men så langt fra point har vi heller ikke været, siger cheftræneren, der er optimistisk for fremtiden.

– Jeg bygger min optimisme på meget af det, som vi leverede i kampen. Vi var svære at åbne op, og vores spillere kæmpede rigtig godt for hinanden.

– Så jeg bygger det på, at jeg synes, at truppen er god, og den taktiske disciplin så fin ud, fastslår Rasmus Bertelsen.

Den 39-årige cheftræner har haft en række forskellige roller i Randers, og han har været i klubben i mere end 10 år.

I de seneste tre sæsoner har Randers kvalificeret sig til mesterskabsspillet i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Choktransfer er på plads

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Jagter dansk landsholdsspiller

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Det vil være en skandale’

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Superliga-retur?

Voldsom kritik af FIFAs planer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Diant Ramaj skal videre

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Har budt en milliard

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Sætter klar målsætning