Randers FC havde en dårlig afslutning på sidste sæson, og efter fem kampe i den nye sæson er der kun blevet hentet to point.
Rasmus Bertelsen har nu stået i spidsen for mandskabet i 15 opgør i alt, og selv om klubben kun har hentet 11 point i kampene under ham, er han ikke fyringstruet.
Det fastslår direktør, Søren Pedersen, efter at det søndag endte med et nederlag på 0-1 mod Lyngby Boldklub.
– Der er bestemt stadig tillid til ham. Der bliver arbejdet rigtig godt med tingene, og vi skal nok få vendt det her.
Spørgsmål: Så sædet brænder ikke under ham?
– Nej, det gør det overhovedet ikke, siger direktøren efter kampen.
Rasmus Bertelsen blev forfremmet, efter at FC Midtjylland købte Thomas Thomasberg som cheftræner, inden slutspillet i sidste sæson blev indledt.
Søren Pedersen peger på flere forskellige faktorer som årsag til, at det ikke har gået som håbet siden.
– Hvis du kigger på Thomas Thomasbergs sidste 15 kampe her, tror jeg heller ikke, at statistikken har været særlig god.
– Rasmus Bertelsens første kampe i top-6 var med flere spillere med snarligt udløb, der vidste, at de skulle væk, og så mødte vi de bedste hold i Superligaen.
– De kampe synes jeg ikke, at man kan tillade sig at tage med, men når det er sagt, er vi selvfølgelig ikke tilfreds med starten, og det skal vi hjem og arbejde på, siger Søren Pedersen.
Direktøren fortalte efter opgøret, at der stadig er mulighed for, at klubben kommer til at handle på transfermarkedet, men i øjeblikket handler det ikke om manglende kvalitet i truppen.
– Jeg synes, at vi har en god trup, men vi skal selvfølgelig have banket selvtillid ind i folk igen, siger sportschefen.
Rasmus Bertelsen satte også selv ord på sin første tid som cheftræner i Randers.
– Jeg er på ingen måder tilfreds, men jeg skiller også tingene fra hinanden, fordi de første 10 kampe var i top-6 med en trup, der er skiftet meget ud i.
– Sæsonstarten har ikke været som håbet, men så langt fra point har vi heller ikke været, siger cheftræneren, der er optimistisk for fremtiden.
– Jeg bygger min optimisme på meget af det, som vi leverede i kampen. Vi var svære at åbne op, og vores spillere kæmpede rigtig godt for hinanden.
– Så jeg bygger det på, at jeg synes, at truppen er god, og den taktiske disciplin så fin ud, fastslår Rasmus Bertelsen.
Den 39-årige cheftræner har haft en række forskellige roller i Randers, og han har været i klubben i mere end 10 år.
I de seneste tre sæsoner har Randers kvalificeret sig til mesterskabsspillet i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER