Trods skidt start: Freder Randers-cheftræneren

Randers FC har kun hentet to point i fem kampe, men det får ikke sædet til at brænde under cheftræneren.



Randers FC havde en dårlig afslutning på sidste sæson, og efter fem kampe i den nye sæson er der kun blevet hentet to point.

Rasmus Bertelsen har nu stået i spidsen for mandskabet i 15 opgør i alt, og selv om klubben kun har hentet 11 point i kampene under ham, er han ikke fyringstruet.

Det fastslår direktør, Søren Pedersen, efter at det søndag endte med et nederlag på 0-1 mod Lyngby Boldklub.

– Der er bestemt stadig tillid til ham. Der bliver arbejdet rigtig godt med tingene, og vi skal nok få vendt det her.

Spørgsmål: Så sædet brænder ikke under ham?

– Nej, det gør det overhovedet ikke, siger direktøren efter kampen.

Rasmus Bertelsen blev forfremmet, efter at FC Midtjylland købte Thomas Thomasberg som cheftræner, inden slutspillet i sidste sæson blev indledt.

Søren Pedersen peger på flere forskellige faktorer som årsag til, at det ikke har gået som håbet siden.

– Hvis du kigger på Thomas Thomasbergs sidste 15 kampe her, tror jeg heller ikke, at statistikken har været særlig god.

– Rasmus Bertelsens første kampe i top-6 var med flere spillere med snarligt udløb, der vidste, at de skulle væk, og så mødte vi de bedste hold i Superligaen.

– De kampe synes jeg ikke, at man kan tillade sig at tage med, men når det er sagt, er vi selvfølgelig ikke tilfreds med starten, og det skal vi hjem og arbejde på, siger Søren Pedersen.

Direktøren fortalte efter opgøret, at der stadig er mulighed for, at klubben kommer til at handle på transfermarkedet, men i øjeblikket handler det ikke om manglende kvalitet i truppen.

– Jeg synes, at vi har en god trup, men vi skal selvfølgelig have banket selvtillid ind i folk igen, siger sportschefen.

Rasmus Bertelsen satte også selv ord på sin første tid som cheftræner i Randers.

– Jeg er på ingen måder tilfreds, men jeg skiller også tingene fra hinanden, fordi de første 10 kampe var i top-6 med en trup, der er skiftet meget ud i.

– Sæsonstarten har ikke været som håbet, men så langt fra point har vi heller ikke været, siger cheftræneren, der er optimistisk for fremtiden.

– Jeg bygger min optimisme på meget af det, som vi leverede i kampen. Vi var svære at åbne op, og vores spillere kæmpede rigtig godt for hinanden.

– Så jeg bygger det på, at jeg synes, at truppen er god, og den taktiske disciplin så fin ud, fastslår Rasmus Bertelsen.

Den 39-årige cheftræner har haft en række forskellige roller i Randers, og han har været i klubben i mere end 10 år.

I de seneste tre sæsoner har Randers kvalificeret sig til mesterskabsspillet i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

22 millioner kroner!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst fuldstændig omkuld

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Heldige danske damer slår Sverige

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Voldsom straf til Clement Bischoff

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Stjerne peger på Højlund



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Legende stopper som cheftræner for Messi

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

I transfermøde med Superliga-klub

Laver aftale med Frederik Birk

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Afviser mesterskabssnak

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’