Efter 45 minutter mod Hvidovre i forårspremieren var Randers FC på vej til at komme helt skævt fra land i foråret i Superligaen.
Men holdet fik vendt kampen, og fredag blev det også til tre point med en 1-0-sejr hjemme over Lyngby, så nu har kronjyderne i stedet fået en drømmestart – i hvert fald pointmæssigt.
Spillet var stadig ikke kønt, men det lever holdet nok fint med, når der skeles til tabellen. Her er man nu oppe på 22 point og oppe på syvendepladsen. OB og Lyngby er to point efter. Fynboerne har spillet en kamp færre.
– Kønt var det absolut ikke, lyder det til Viaplay fra Randers’ Daniel Høegh, som til gengæld er glad for at stå med seks point efter to kampe.
– Det er en dejlig start. Der er jo afgørende for, hvad retning man kan tillade sig at kigge.
På en pløjemark af et græstæppe i Randers, der med solide mængder regn undervejs gik mere og mere i stykker, var det hjemmeholdet, som var bedst.
Begge hold skulle lige finde fodfæste og gik forsigtigt til værks, før Randers tiltvang sig mere og mere af spillet.
Midtvejs i halvlegen blev Mohammed Fuseini stukket i dybden, men alene igennem i højre side sparkede han forbi fjerneste stolpe.
Lyngby havde kun tre afslutninger i de første 45 minutter, mens kronjyderne havde 11. Og Fuseini var ikke den eneste, som kunne brænde store chancer.
Lige før pausen blev bolden forlænget i feltet til angrebsmakker Stephen Odey, som helt fri foran mål ramte den hoppende bold helt forkert og sparkede den retur på tværs af feltet i stedet for i mål.
Randers var bedst, men også dårligt afsluttende, og derfor virkede det oplagt, at kronjyderne måtte have hjælp fra en Lyngby-fod til at komme i front.
Simen Nordli sparkede forbi et indlæg i knæhøjde ved forreste stolpe. Bag ham fik Lyngby-stopper Magnus Jensen til gengæld ramt kuglen med skinnebenet, og den svævede i en blød bue hen over egen målmand David Jensen.
Magnus Jensen var træt af både selvmål og indsats, men han er ikke bekymret.
– Der er vel 13-14 kampe endnu. Jeg tror først, at det er, når der er et par kampe tilbage, at man skal begynde at skide i bukserne, siger han til Viaplay.
Herfra trak Randers sig længere tilbage og satsede på kontrastød, men man overlod initiativet til Lyngby.
Gæsterne fik ikke skabt alverden, men i sidste minut fik Tobias Storm en stor chance på en flugter i feltet. Han sendte dog bolden over og de tre point ind på Randers’ konto.
/ritzau/

TransferLIVE: Legende stopper i dansk klub

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

De kan tjene kassen på Moukoko

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Kongen af straffespark på vej til FC København

Massiv interesse for Horsens-flop

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Lindstrøm på blokken i storklub

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Rejser til Brøndby med en røvfuld

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Kreativ transfer-løsning?

FCK-emne skifter til PSV

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Belgier var fristet af FCK og FCM

FCM jagter Champions League-talenter

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale