Som Tipsbladet i lørdags kunne fortælle, har Randers i de seneste måneder bevæget sig tættere på at få en ny ejer.
Og muligheden er nu rykket så tæt på, at Randers' bestyrelse og ledelse på en generalforsamling mandag aften kunne fortælle, at man har underskrevet en hensigtserklæring med en ekstern investor om et køb.
En hensigtserklæring er noget væsentligt andet end en bindende købsaftale, men det er interessante perspektiver, der tegner sig for Randers FC, hvis en aftale går igennem.
Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen nærmere om her i et interview med Tipsbladet umiddelbart efter generalforsamlingen mandag aften.
Identiteten på investoren kan og vil Søren Pedersen ikke fortælle nærmere om.
Men hvis tingene former sig, som der har været lagt op til i mange og lange samtaler og forhandlinger mellem parterne, kan der åbne sig spændende muligheder for klubben.
– Det er mega-spændende. Det synes jeg virkelig, det er. Ellers tror jeg ikke, vi var gået så langt med dem her, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
– Jeg har en god fornemmelse af, at hvis det bliver til noget, så bliver det på samme måde, som vi arbejder nu. Vi får bare flere muligheder for at øge det sportslige budget og gøre nogle andre ting med vores faciliteter og med ungdomsakademiet, siger Søren Pedersen.
– De vil kunne komme ind og løfte vores budget, så vi har et Top 6-budget i Superligaen, siger Randers-direktøren.

Hvis en handel går igennem, vil det være en majoritet af aktierne, den nye investor køber, bekræfter Søren Pedersen.
Men om det falder på plads er endnu for tidligt at sige.
– Vi har haft en rigtig god dialog med den ene længere periode, og der er som sagt underskrevet en hensigtserklæring. Vi arbejder hen mod at få lavet den aftale, men om det bliver til noget, og hvornår det bliver, det har jeg svært ved at udtale mig om.
Superliga-klubben har i øjeblikket ikke et spillerbudget i Top 6 men umiddelbart uden for det niveau.
Superligaens fem økonomisk stærkeste klubber har budgetter mellem 70 og 250 millioner kroner, mens Randers FC har et budget omkring 35 millioner kroner.
Læs mere om Randers' og Superligaens budgetter her
Transfervindue i horisonten
Tidslinjen herfra er ikke lagt endegyldigt fast, og som Randers FC har formuleret pressemeddelelsen, virker det ikke nødvendigvis til, at en aftale falder på plads i løbet af de første par uger.
Omvendt kan det også være svært at forestille sig, forhandlingerne vil være et halvt år endnu, når Randers nu har meldt offentligt ud, og efter Søren Pedersens vurdering er der en bestemt tidshorisont, der giver mening for begge parter.

. Her på generalforsamlingen har vi sat en retning og fortalt om, at vi forhandler, og så må vi se, om vi bliver enige med dem. Om det tager en eller to måneder, det er måske ikke så afgørende. Det vigtige er, at det er den rigtige beslutning, der bliver truffet, siger Søren Pedersen.
– Jeg tror, deres ambition ville være, at man ville komme ind og rykke med noget i det kommende transfervindue, hvis vi bliver enige. Så jeg tror, at det mest sandsynlige er, at det sker omkring nytår eller inde i januar, hvis der sker noget, siger Søren Pedersen.
Tipsbladet kunne i weekenden fortælle, at der i sommer var to grupper, der så nærmere på en investering i Randers FC, den ene med afsæt i USA og den anden fra Storbritannien.
I Randers FC's pressemeddelelse nævnes det til sidst, at Randers vil se på andre muligheder, hvis de nuværende forhandlinger ikke fører til en aftale.
Det kunne meget vel pege i retning af den lokale løsning, Tipsbladet tidligere har skitseret som en mulighed.
Randers har i år af egen drift undersøgt markedet for potentielle investorer. Klubben har flere gange tidligere været i forhandlinger og forløb med udenlandske investorer, uden en aftale er kommet i hus.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Barcelona klager til UEFA
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
OPTAKT
Liverpool – Fulham
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG