Som Tipsbladet i lørdags kunne fortælle, har Randers i de seneste måneder bevæget sig tættere på at få en ny ejer.
Og muligheden er nu rykket så tæt på, at Randers' bestyrelse og ledelse på en generalforsamling mandag aften kunne fortælle, at man har underskrevet en hensigtserklæring med en ekstern investor om et køb.
En hensigtserklæring er noget væsentligt andet end en bindende købsaftale, men det er interessante perspektiver, der tegner sig for Randers FC, hvis en aftale går igennem.
Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen nærmere om her i et interview med Tipsbladet umiddelbart efter generalforsamlingen mandag aften.
Identiteten på investoren kan og vil Søren Pedersen ikke fortælle nærmere om.
Men hvis tingene former sig, som der har været lagt op til i mange og lange samtaler og forhandlinger mellem parterne, kan der åbne sig spændende muligheder for klubben.
– Det er mega-spændende. Det synes jeg virkelig, det er. Ellers tror jeg ikke, vi var gået så langt med dem her, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
– Jeg har en god fornemmelse af, at hvis det bliver til noget, så bliver det på samme måde, som vi arbejder nu. Vi får bare flere muligheder for at øge det sportslige budget og gøre nogle andre ting med vores faciliteter og med ungdomsakademiet, siger Søren Pedersen.
– De vil kunne komme ind og løfte vores budget, så vi har et Top 6-budget i Superligaen, siger Randers-direktøren.

Hvis en handel går igennem, vil det være en majoritet af aktierne, den nye investor køber, bekræfter Søren Pedersen.
Men om det falder på plads er endnu for tidligt at sige.
– Vi har haft en rigtig god dialog med den ene længere periode, og der er som sagt underskrevet en hensigtserklæring. Vi arbejder hen mod at få lavet den aftale, men om det bliver til noget, og hvornår det bliver, det har jeg svært ved at udtale mig om.
Superliga-klubben har i øjeblikket ikke et spillerbudget i Top 6 men umiddelbart uden for det niveau.
Superligaens fem økonomisk stærkeste klubber har budgetter mellem 70 og 250 millioner kroner, mens Randers FC har et budget omkring 35 millioner kroner.
Læs mere om Randers' og Superligaens budgetter her
Transfervindue i horisonten
Tidslinjen herfra er ikke lagt endegyldigt fast, og som Randers FC har formuleret pressemeddelelsen, virker det ikke nødvendigvis til, at en aftale falder på plads i løbet af de første par uger.
Omvendt kan det også være svært at forestille sig, forhandlingerne vil være et halvt år endnu, når Randers nu har meldt offentligt ud, og efter Søren Pedersens vurdering er der en bestemt tidshorisont, der giver mening for begge parter.

. Her på generalforsamlingen har vi sat en retning og fortalt om, at vi forhandler, og så må vi se, om vi bliver enige med dem. Om det tager en eller to måneder, det er måske ikke så afgørende. Det vigtige er, at det er den rigtige beslutning, der bliver truffet, siger Søren Pedersen.
– Jeg tror, deres ambition ville være, at man ville komme ind og rykke med noget i det kommende transfervindue, hvis vi bliver enige. Så jeg tror, at det mest sandsynlige er, at det sker omkring nytår eller inde i januar, hvis der sker noget, siger Søren Pedersen.
Tipsbladet kunne i weekenden fortælle, at der i sommer var to grupper, der så nærmere på en investering i Randers FC, den ene med afsæt i USA og den anden fra Storbritannien.
I Randers FC's pressemeddelelse nævnes det til sidst, at Randers vil se på andre muligheder, hvis de nuværende forhandlinger ikke fører til en aftale.
Det kunne meget vel pege i retning af den lokale løsning, Tipsbladet tidligere har skitseret som en mulighed.
Randers har i år af egen drift undersøgt markedet for potentielle investorer. Klubben har flere gange tidligere været i forhandlinger og forløb med udenlandske investorer, uden en aftale er kommet i hus.
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
I svime over Oscar Schwartau
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Marokko er blevet fodboldens mekka
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
AVIS
Intet aftryk!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
Drømmer om VM 2026 med Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Vild Diant Ramaj-historie
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
TOPNYHED