Vil pumpe millioner i Randers før transfervinduet

Det er voldsomt interessante muligheder, der ligger for Randers FC i det potentielle salg til en ny ejer, fortæller sportsdirektør Søren Pedersen. Men der er ingen garanti for, en aftale falder på plads.



Som Tipsbladet i lørdags kunne fortælle, har Randers i de seneste måneder bevæget sig tættere på at få en ny ejer.

Og muligheden er nu rykket så tæt på, at Randers' bestyrelse og ledelse på en generalforsamling mandag aften kunne fortælle, at man har underskrevet en hensigtserklæring med en ekstern investor om et køb.

En hensigtserklæring er noget væsentligt andet end en bindende købsaftale, men det er interessante perspektiver, der tegner sig for Randers FC, hvis en aftale går igennem.

Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen nærmere om her i et interview med Tipsbladet umiddelbart efter generalforsamlingen mandag aften.

Identiteten på investoren kan og vil Søren Pedersen ikke fortælle nærmere om.

Men hvis tingene former sig, som der har været lagt op til i mange og lange samtaler og forhandlinger mellem parterne, kan der åbne sig spændende muligheder for klubben.

– Det er mega-spændende. Det synes jeg virkelig, det er. Ellers tror jeg ikke, vi var gået så langt  med dem her, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

– Jeg har en god fornemmelse af, at hvis det bliver til noget, så bliver det på samme måde, som vi arbejder nu. Vi får bare flere muligheder for at øge det sportslige budget og gøre nogle andre ting med vores faciliteter og med ungdomsakademiet, siger Søren Pedersen.

– De vil kunne komme ind og løfte vores budget, så vi har et Top 6-budget i Superligaen, siger Randers-direktøren.

284337

Foto: Alamy

Hvis en handel går igennem, vil det være en majoritet af aktierne, den nye investor køber, bekræfter Søren Pedersen.

Men om det falder på plads er endnu for tidligt at sige.

– Vi har haft en rigtig god dialog med den ene længere periode, og der er som sagt underskrevet en hensigtserklæring. Vi arbejder hen mod at få lavet den aftale, men om det bliver til noget, og hvornår det bliver, det har jeg svært ved at udtale mig om.

Superliga-klubben har i øjeblikket ikke et spillerbudget i Top 6 men umiddelbart uden for det niveau. 

Superligaens fem økonomisk stærkeste klubber har budgetter mellem 70 og 250 millioner kroner, mens Randers FC har et budget omkring 35 millioner kroner.

Læs mere om Randers' og Superligaens budgetter her

Transfervindue i horisonten
Tidslinjen herfra er ikke lagt endegyldigt fast, og som Randers FC har formuleret pressemeddelelsen, virker det ikke nødvendigvis til, at en aftale falder på plads i løbet af de første par uger.

Omvendt kan det også være svært at forestille sig, forhandlingerne vil være et halvt år endnu, når Randers nu har meldt offentligt ud, og efter Søren Pedersens vurdering er der en bestemt tidshorisont, der giver mening for begge parter.

284337

Foto: Alamy

. Her på generalforsamlingen har vi sat en retning og fortalt om, at vi forhandler, og så må vi se, om vi bliver enige med dem. Om det tager en eller to måneder, det er måske ikke så afgørende. Det vigtige er, at det er den rigtige beslutning, der bliver truffet, siger Søren Pedersen.

– Jeg tror, deres ambition ville være, at man ville komme ind og rykke med noget i det kommende transfervindue, hvis vi bliver enige. Så jeg tror, at det mest sandsynlige er, at det sker omkring nytår eller inde i januar, hvis der sker noget, siger Søren Pedersen.

Tipsbladet kunne i weekenden fortælle, at der i sommer var to grupper, der så nærmere på en investering i Randers FC, den ene med afsæt i USA og den anden fra Storbritannien.

I Randers FC's pressemeddelelse nævnes det til sidst, at Randers vil se på andre muligheder, hvis de nuværende forhandlinger ikke fører til en aftale.

Det kunne meget vel pege i retning af den lokale løsning, Tipsbladet tidligere har skitseret som en mulighed.

Randers har i år af egen drift undersøgt markedet for potentielle investorer. Klubben har flere gange tidligere været i forhandlinger og forløb med udenlandske investorer, uden en aftale er kommet i hus.





Brøndby-fans sender åbent brev




LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Cooper gav hård og ærlig besked

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Barcelona klager til UEFA

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Tottenham under stregen

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

AGF snubler i guldkampen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Legende i stor kritik af Brøndby IF

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

– Går det galt, går det rigtig galt!