Vil pumpe millioner i Randers før transfervinduet

Det er voldsomt interessante muligheder, der ligger for Randers FC i det potentielle salg til en ny ejer, fortæller sportsdirektør Søren Pedersen. Men der er ingen garanti for, en aftale falder på plads.



Som Tipsbladet i lørdags kunne fortælle, har Randers i de seneste måneder bevæget sig tættere på at få en ny ejer.

Og muligheden er nu rykket så tæt på, at Randers' bestyrelse og ledelse på en generalforsamling mandag aften kunne fortælle, at man har underskrevet en hensigtserklæring med en ekstern investor om et køb.

En hensigtserklæring er noget væsentligt andet end en bindende købsaftale, men det er interessante perspektiver, der tegner sig for Randers FC, hvis en aftale går igennem.

Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen nærmere om her i et interview med Tipsbladet umiddelbart efter generalforsamlingen mandag aften.

Identiteten på investoren kan og vil Søren Pedersen ikke fortælle nærmere om.

Men hvis tingene former sig, som der har været lagt op til i mange og lange samtaler og forhandlinger mellem parterne, kan der åbne sig spændende muligheder for klubben.

– Det er mega-spændende. Det synes jeg virkelig, det er. Ellers tror jeg ikke, vi var gået så langt  med dem her, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

– Jeg har en god fornemmelse af, at hvis det bliver til noget, så bliver det på samme måde, som vi arbejder nu. Vi får bare flere muligheder for at øge det sportslige budget og gøre nogle andre ting med vores faciliteter og med ungdomsakademiet, siger Søren Pedersen.

– De vil kunne komme ind og løfte vores budget, så vi har et Top 6-budget i Superligaen, siger Randers-direktøren.

284337

Foto: Alamy

Hvis en handel går igennem, vil det være en majoritet af aktierne, den nye investor køber, bekræfter Søren Pedersen.

Men om det falder på plads er endnu for tidligt at sige.

– Vi har haft en rigtig god dialog med den ene længere periode, og der er som sagt underskrevet en hensigtserklæring. Vi arbejder hen mod at få lavet den aftale, men om det bliver til noget, og hvornår det bliver, det har jeg svært ved at udtale mig om.

Superliga-klubben har i øjeblikket ikke et spillerbudget i Top 6 men umiddelbart uden for det niveau. 

Superligaens fem økonomisk stærkeste klubber har budgetter mellem 70 og 250 millioner kroner, mens Randers FC har et budget omkring 35 millioner kroner.

Læs mere om Randers' og Superligaens budgetter her

Transfervindue i horisonten
Tidslinjen herfra er ikke lagt endegyldigt fast, og som Randers FC har formuleret pressemeddelelsen, virker det ikke nødvendigvis til, at en aftale falder på plads i løbet af de første par uger.

Omvendt kan det også være svært at forestille sig, forhandlingerne vil være et halvt år endnu, når Randers nu har meldt offentligt ud, og efter Søren Pedersens vurdering er der en bestemt tidshorisont, der giver mening for begge parter.

284337

Foto: Alamy

. Her på generalforsamlingen har vi sat en retning og fortalt om, at vi forhandler, og så må vi se, om vi bliver enige med dem. Om det tager en eller to måneder, det er måske ikke så afgørende. Det vigtige er, at det er den rigtige beslutning, der bliver truffet, siger Søren Pedersen.

– Jeg tror, deres ambition ville være, at man ville komme ind og rykke med noget i det kommende transfervindue, hvis vi bliver enige. Så jeg tror, at det mest sandsynlige er, at det sker omkring nytår eller inde i januar, hvis der sker noget, siger Søren Pedersen.

Tipsbladet kunne i weekenden fortælle, at der i sommer var to grupper, der så nærmere på en investering i Randers FC, den ene med afsæt i USA og den anden fra Storbritannien.

I Randers FC's pressemeddelelse nævnes det til sidst, at Randers vil se på andre muligheder, hvis de nuværende forhandlinger ikke fører til en aftale.

Det kunne meget vel pege i retning af den lokale løsning, Tipsbladet tidligere har skitseret som en mulighed.

Randers har i år af egen drift undersøgt markedet for potentielle investorer. Klubben har flere gange tidligere været i forhandlinger og forløb med udenlandske investorer, uden en aftale er kommet i hus.








Ny kæmpeklub er interesseret




EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Her kan du se Danmark mod Belarus

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk stjerne udgår med sygdom

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

GOG buldrer forbi bundhold

Peter Christiansen har fundet afløseren

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Aflyser pressemøde i Parken

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Belgien skuffer mod Kasakhstan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Landstræner uenig med Ronaldo

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Chok i OB – siger op efter seks dage

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Superliga-profil får trænerlicens

Landsholdsprofil misser træning

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Glimrende nyt om Chido Obi

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Advarer mod at undervurdere Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’