Som Tipsbladet i lørdags kunne fortælle, har Randers i de seneste måneder bevæget sig tættere på at få en ny ejer.
Og muligheden er nu rykket så tæt på, at Randers' bestyrelse og ledelse på en generalforsamling mandag aften kunne fortælle, at man har underskrevet en hensigtserklæring med en ekstern investor om et køb.
En hensigtserklæring er noget væsentligt andet end en bindende købsaftale, men det er interessante perspektiver, der tegner sig for Randers FC, hvis en aftale går igennem.
Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen nærmere om her i et interview med Tipsbladet umiddelbart efter generalforsamlingen mandag aften.
Identiteten på investoren kan og vil Søren Pedersen ikke fortælle nærmere om.
Men hvis tingene former sig, som der har været lagt op til i mange og lange samtaler og forhandlinger mellem parterne, kan der åbne sig spændende muligheder for klubben.
– Det er mega-spændende. Det synes jeg virkelig, det er. Ellers tror jeg ikke, vi var gået så langt med dem her, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
– Jeg har en god fornemmelse af, at hvis det bliver til noget, så bliver det på samme måde, som vi arbejder nu. Vi får bare flere muligheder for at øge det sportslige budget og gøre nogle andre ting med vores faciliteter og med ungdomsakademiet, siger Søren Pedersen.
– De vil kunne komme ind og løfte vores budget, så vi har et Top 6-budget i Superligaen, siger Randers-direktøren.

Hvis en handel går igennem, vil det være en majoritet af aktierne, den nye investor køber, bekræfter Søren Pedersen.
Men om det falder på plads er endnu for tidligt at sige.
– Vi har haft en rigtig god dialog med den ene længere periode, og der er som sagt underskrevet en hensigtserklæring. Vi arbejder hen mod at få lavet den aftale, men om det bliver til noget, og hvornår det bliver, det har jeg svært ved at udtale mig om.
Superliga-klubben har i øjeblikket ikke et spillerbudget i Top 6 men umiddelbart uden for det niveau.
Superligaens fem økonomisk stærkeste klubber har budgetter mellem 70 og 250 millioner kroner, mens Randers FC har et budget omkring 35 millioner kroner.
Læs mere om Randers' og Superligaens budgetter her
Transfervindue i horisonten
Tidslinjen herfra er ikke lagt endegyldigt fast, og som Randers FC har formuleret pressemeddelelsen, virker det ikke nødvendigvis til, at en aftale falder på plads i løbet af de første par uger.
Omvendt kan det også være svært at forestille sig, forhandlingerne vil være et halvt år endnu, når Randers nu har meldt offentligt ud, og efter Søren Pedersens vurdering er der en bestemt tidshorisont, der giver mening for begge parter.

. Her på generalforsamlingen har vi sat en retning og fortalt om, at vi forhandler, og så må vi se, om vi bliver enige med dem. Om det tager en eller to måneder, det er måske ikke så afgørende. Det vigtige er, at det er den rigtige beslutning, der bliver truffet, siger Søren Pedersen.
– Jeg tror, deres ambition ville være, at man ville komme ind og rykke med noget i det kommende transfervindue, hvis vi bliver enige. Så jeg tror, at det mest sandsynlige er, at det sker omkring nytår eller inde i januar, hvis der sker noget, siger Søren Pedersen.
Tipsbladet kunne i weekenden fortælle, at der i sommer var to grupper, der så nærmere på en investering i Randers FC, den ene med afsæt i USA og den anden fra Storbritannien.
I Randers FC's pressemeddelelse nævnes det til sidst, at Randers vil se på andre muligheder, hvis de nuværende forhandlinger ikke fører til en aftale.
Det kunne meget vel pege i retning af den lokale løsning, Tipsbladet tidligere har skitseret som en mulighed.
Randers har i år af egen drift undersøgt markedet for potentielle investorer. Klubben har flere gange tidligere været i forhandlinger og forløb med udenlandske investorer, uden en aftale er kommet i hus.
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
Teaser han for Brøndby-transfer?
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
TOPNYHED
Ingen aktuelle forhandlinger med FCK
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
TOPNYHED
Tvivler på transferbonanza i Brøndby
Celtics krise forværres
TOPNYHED
I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
NYHEDER
Cykelstjerne opereret efter styrt i sne
NYHEDER
Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
MEDIE