Randers FC tog en chance, da klubben hentede midtbanespilleren Lasse Berg Johnsen for snart et år siden hos Raufoss i den næstbedste norske række.
På grund af coronapandemien blev nordmanden vurderet ud fra rå data, som primært blev analyseret af Randers-assistenttræneren Rasmus Bertelsen.
Lasse Berg Johnsen blev ved med at ende i topfeltet, uanset om der blev søgt datamateriale på tacklinger, nærkampe, bolderobringer eller succesfulde afleveringer.
Det var nogle af de kriterier, Randers-træner Thomas Thomasberg prioriterede højt, da klubben ledte efter en midtbanespiller.
– Det var i grove træk en stor høstak, vi ledte i. Ligegyldigt, hvordan Rasmus Bertelsen søgte, så dukkede Lasse op. Så vi gav os til at nærstudere ham.
– Han endte med at være mellem to-tre emner, da vi skulle skære ind til benet, siger Thomasberg.
Han blev enig med Bertelsen og chefscout Mads Agesen om at gå efter Lasse Berg Johnsen, selv om der også var tvivl og skepsis.
– Den største udfordring, som hele tiden sad i mit baghoved, var, at hvis han havde spillet oppe i Norge, hvorfor var der så ikke andre, der havde set det, vi så? Det var min bekymring.
– Der er noget med tempoet, og der er også den mentale tilstand. Men alle parametre pegede på, at det var åndssvagt ikke at tage chancen.
– Og han er endt med at kunne gå direkte ind i Superligaen og dominere ligaen, mener Thomasberg.
22-årige Lasse Berg Johnsen har selv en mulig årsag til, hvorfor større norske klubber ikke kiggede hans vej.
Han spillede nemlig i den bedste række for Viking Stavanger på en etårig kontrakt, men nåede kun at spille en enkelt pokalkamp og to ligakampe.
– Jeg gjorde det fint, men jeg lavede en fejl i den ene af kampene, jeg spillede for Viking.
– Det tog lang tid, før jeg fik chancen igen. Så det var lidt sådan, at jeg ikke slog igennem i den klub og måtte skifte til et nyt sted for at spille, og det blev Raufoss, forklarer Lasse Berg Johnsen.
Han kalder det et stort spring at skifte fra næstbedste norske niveau til Randers.
– Alt gik meget hurtigt på nogle få dage. Men jeg faldt godt til og blev taget godt imod, siger han.
Lasse Berg Johnsen føler, at den danske spillestil passer en defensiv midtbanespiller som ham selv bedre end den norske.
– I Norge er der mange hold, der kun spiller med en 6’er, og han skal ofte være rigtig stor og fysisk stærk. I Danmark ser man mere på teknik, pasninger og at være i boldbesiddelse.
– Spillestilen i Randers passer mig fint. Jeg synes, jeg udvikler mig meget med al den spilletid, jeg får. Jeg har gode trænere og holdkammerater, som hjælper mig, siger han.
Han er vokset op i Stavanger, hvor hele familien dyrkede fodbold på hyggeplan.
– Jeg kommer fra en fodboldfamilie, så det har altid haft min store interesse. Jeg begyndte at spille organiseret fodbold, da jeg var fire år. Jeg har to ældre brødre, som er tvillinger og tre år ældre end mig.
– Jeg spillede med brødrene og deres venner, fra jeg var helt lille. Vi tog altid ud på banerne, og det har hjulpet mig, siger han.
I fremtiden håber han på at spille for Norge og komme til en endnu større liga.
– Jeg er super glad for at være kommet til Danmark. Det er et kæmpe skifte for mig at komme til Randers fra Norge. Og jeg stortrives her.
– Jeg har altid drømt om at spille på det norske herrelandshold, selv om der er mange gode spillere. Min store drøm er også at spille i en top-5-liga i Europa, siger Lasse Berg Johnsen.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
I svime over Højlund
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Choktransfer?
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Vild udtalelse om Nathan Trott
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Færdig i Brøndbys bestyrelse
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
José Mourinho klarmelder dansker
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Forlænger med stortalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
