Randers FC tog en chance, da klubben hentede midtbanespilleren Lasse Berg Johnsen for snart et år siden hos Raufoss i den næstbedste norske række.
På grund af coronapandemien blev nordmanden vurderet ud fra rå data, som primært blev analyseret af Randers-assistenttræneren Rasmus Bertelsen.
Lasse Berg Johnsen blev ved med at ende i topfeltet, uanset om der blev søgt datamateriale på tacklinger, nærkampe, bolderobringer eller succesfulde afleveringer.
Det var nogle af de kriterier, Randers-træner Thomas Thomasberg prioriterede højt, da klubben ledte efter en midtbanespiller.
– Det var i grove træk en stor høstak, vi ledte i. Ligegyldigt, hvordan Rasmus Bertelsen søgte, så dukkede Lasse op. Så vi gav os til at nærstudere ham.
– Han endte med at være mellem to-tre emner, da vi skulle skære ind til benet, siger Thomasberg.
Han blev enig med Bertelsen og chefscout Mads Agesen om at gå efter Lasse Berg Johnsen, selv om der også var tvivl og skepsis.
– Den største udfordring, som hele tiden sad i mit baghoved, var, at hvis han havde spillet oppe i Norge, hvorfor var der så ikke andre, der havde set det, vi så? Det var min bekymring.
– Der er noget med tempoet, og der er også den mentale tilstand. Men alle parametre pegede på, at det var åndssvagt ikke at tage chancen.
– Og han er endt med at kunne gå direkte ind i Superligaen og dominere ligaen, mener Thomasberg.
22-årige Lasse Berg Johnsen har selv en mulig årsag til, hvorfor større norske klubber ikke kiggede hans vej.
Han spillede nemlig i den bedste række for Viking Stavanger på en etårig kontrakt, men nåede kun at spille en enkelt pokalkamp og to ligakampe.
– Jeg gjorde det fint, men jeg lavede en fejl i den ene af kampene, jeg spillede for Viking.
– Det tog lang tid, før jeg fik chancen igen. Så det var lidt sådan, at jeg ikke slog igennem i den klub og måtte skifte til et nyt sted for at spille, og det blev Raufoss, forklarer Lasse Berg Johnsen.
Han kalder det et stort spring at skifte fra næstbedste norske niveau til Randers.
– Alt gik meget hurtigt på nogle få dage. Men jeg faldt godt til og blev taget godt imod, siger han.
Lasse Berg Johnsen føler, at den danske spillestil passer en defensiv midtbanespiller som ham selv bedre end den norske.
– I Norge er der mange hold, der kun spiller med en 6’er, og han skal ofte være rigtig stor og fysisk stærk. I Danmark ser man mere på teknik, pasninger og at være i boldbesiddelse.
– Spillestilen i Randers passer mig fint. Jeg synes, jeg udvikler mig meget med al den spilletid, jeg får. Jeg har gode trænere og holdkammerater, som hjælper mig, siger han.
Han er vokset op i Stavanger, hvor hele familien dyrkede fodbold på hyggeplan.
– Jeg kommer fra en fodboldfamilie, så det har altid haft min store interesse. Jeg begyndte at spille organiseret fodbold, da jeg var fire år. Jeg har to ældre brødre, som er tvillinger og tre år ældre end mig.
– Jeg spillede med brødrene og deres venner, fra jeg var helt lille. Vi tog altid ud på banerne, og det har hjulpet mig, siger han.
I fremtiden håber han på at spille for Norge og komme til en endnu større liga.
– Jeg er super glad for at være kommet til Danmark. Det er et kæmpe skifte for mig at komme til Randers fra Norge. Og jeg stortrives her.
– Jeg har altid drømt om at spille på det norske herrelandshold, selv om der er mange gode spillere. Min store drøm er også at spille i en top-5-liga i Europa, siger Lasse Berg Johnsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
