Randers FC tog en chance, da klubben hentede midtbanespilleren Lasse Berg Johnsen for snart et år siden hos Raufoss i den næstbedste norske række.
På grund af coronapandemien blev nordmanden vurderet ud fra rå data, som primært blev analyseret af Randers-assistenttræneren Rasmus Bertelsen.
Lasse Berg Johnsen blev ved med at ende i topfeltet, uanset om der blev søgt datamateriale på tacklinger, nærkampe, bolderobringer eller succesfulde afleveringer.
Det var nogle af de kriterier, Randers-træner Thomas Thomasberg prioriterede højt, da klubben ledte efter en midtbanespiller.
– Det var i grove træk en stor høstak, vi ledte i. Ligegyldigt, hvordan Rasmus Bertelsen søgte, så dukkede Lasse op. Så vi gav os til at nærstudere ham.
– Han endte med at være mellem to-tre emner, da vi skulle skære ind til benet, siger Thomasberg.
Han blev enig med Bertelsen og chefscout Mads Agesen om at gå efter Lasse Berg Johnsen, selv om der også var tvivl og skepsis.
– Den største udfordring, som hele tiden sad i mit baghoved, var, at hvis han havde spillet oppe i Norge, hvorfor var der så ikke andre, der havde set det, vi så? Det var min bekymring.
– Der er noget med tempoet, og der er også den mentale tilstand. Men alle parametre pegede på, at det var åndssvagt ikke at tage chancen.
– Og han er endt med at kunne gå direkte ind i Superligaen og dominere ligaen, mener Thomasberg.
22-årige Lasse Berg Johnsen har selv en mulig årsag til, hvorfor større norske klubber ikke kiggede hans vej.
Han spillede nemlig i den bedste række for Viking Stavanger på en etårig kontrakt, men nåede kun at spille en enkelt pokalkamp og to ligakampe.
– Jeg gjorde det fint, men jeg lavede en fejl i den ene af kampene, jeg spillede for Viking.
– Det tog lang tid, før jeg fik chancen igen. Så det var lidt sådan, at jeg ikke slog igennem i den klub og måtte skifte til et nyt sted for at spille, og det blev Raufoss, forklarer Lasse Berg Johnsen.
Han kalder det et stort spring at skifte fra næstbedste norske niveau til Randers.
– Alt gik meget hurtigt på nogle få dage. Men jeg faldt godt til og blev taget godt imod, siger han.
Lasse Berg Johnsen føler, at den danske spillestil passer en defensiv midtbanespiller som ham selv bedre end den norske.
– I Norge er der mange hold, der kun spiller med en 6’er, og han skal ofte være rigtig stor og fysisk stærk. I Danmark ser man mere på teknik, pasninger og at være i boldbesiddelse.
– Spillestilen i Randers passer mig fint. Jeg synes, jeg udvikler mig meget med al den spilletid, jeg får. Jeg har gode trænere og holdkammerater, som hjælper mig, siger han.
Han er vokset op i Stavanger, hvor hele familien dyrkede fodbold på hyggeplan.
– Jeg kommer fra en fodboldfamilie, så det har altid haft min store interesse. Jeg begyndte at spille organiseret fodbold, da jeg var fire år. Jeg har to ældre brødre, som er tvillinger og tre år ældre end mig.
– Jeg spillede med brødrene og deres venner, fra jeg var helt lille. Vi tog altid ud på banerne, og det har hjulpet mig, siger han.
I fremtiden håber han på at spille for Norge og komme til en endnu større liga.
– Jeg er super glad for at være kommet til Danmark. Det er et kæmpe skifte for mig at komme til Randers fra Norge. Og jeg stortrives her.
– Jeg har altid drømt om at spille på det norske herrelandshold, selv om der er mange gode spillere. Min store drøm er også at spille i en top-5-liga i Europa, siger Lasse Berg Johnsen.
/ritzau/
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Voldsomt transferønske til FCK
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
TIPSBLADET SPECIAL
