Er blevet en SL-profil: Sådan endte han i DK

Midtbanespilleren Lasse Berg Johnsen har i denne sæson fået sit gennembrud i Randers FC.



Randers FC tog en chance, da klubben hentede midtbanespilleren Lasse Berg Johnsen for snart et år siden hos Raufoss i den næstbedste norske række.

På grund af coronapandemien blev nordmanden vurderet ud fra rå data, som primært blev analyseret af Randers-assistenttræneren Rasmus Bertelsen.

Lasse Berg Johnsen blev ved med at ende i topfeltet, uanset om der blev søgt datamateriale på tacklinger, nærkampe, bolderobringer eller succesfulde afleveringer.

Det var nogle af de kriterier, Randers-træner Thomas Thomasberg prioriterede højt, da klubben ledte efter en midtbanespiller.

– Det var i grove træk en stor høstak, vi ledte i. Ligegyldigt, hvordan Rasmus Bertelsen søgte, så dukkede Lasse op. Så vi gav os til at nærstudere ham.

– Han endte med at være mellem to-tre emner, da vi skulle skære ind til benet, siger Thomasberg.

Han blev enig med Bertelsen og chefscout Mads Agesen om at gå efter Lasse Berg Johnsen, selv om der også var tvivl og skepsis.

– Den største udfordring, som hele tiden sad i mit baghoved, var, at hvis han havde spillet oppe i Norge, hvorfor var der så ikke andre, der havde set det, vi så? Det var min bekymring.

– Der er noget med tempoet, og der er også den mentale tilstand. Men alle parametre pegede på, at det var åndssvagt ikke at tage chancen.

– Og han er endt med at kunne gå direkte ind i Superligaen og dominere ligaen, mener Thomasberg.

22-årige Lasse Berg Johnsen har selv en mulig årsag til, hvorfor større norske klubber ikke kiggede hans vej.

Han spillede nemlig i den bedste række for Viking Stavanger på en etårig kontrakt, men nåede kun at spille en enkelt pokalkamp og to ligakampe.

– Jeg gjorde det fint, men jeg lavede en fejl i den ene af kampene, jeg spillede for Viking.

– Det tog lang tid, før jeg fik chancen igen. Så det var lidt sådan, at jeg ikke slog igennem i den klub og måtte skifte til et nyt sted for at spille, og det blev Raufoss, forklarer Lasse Berg Johnsen.

Han kalder det et stort spring at skifte fra næstbedste norske niveau til Randers.

– Alt gik meget hurtigt på nogle få dage. Men jeg faldt godt til og blev taget godt imod, siger han.

Lasse Berg Johnsen føler, at den danske spillestil passer en defensiv midtbanespiller som ham selv bedre end den norske.

– I Norge er der mange hold, der kun spiller med en 6’er, og han skal ofte være rigtig stor og fysisk stærk. I Danmark ser man mere på teknik, pasninger og at være i boldbesiddelse.

– Spillestilen i Randers passer mig fint. Jeg synes, jeg udvikler mig meget med al den spilletid, jeg får. Jeg har gode trænere og holdkammerater, som hjælper mig, siger han.

Han er vokset op i Stavanger, hvor hele familien dyrkede fodbold på hyggeplan.

– Jeg kommer fra en fodboldfamilie, så det har altid haft min store interesse. Jeg begyndte at spille organiseret fodbold, da jeg var fire år. Jeg har to ældre brødre, som er tvillinger og tre år ældre end mig.

– Jeg spillede med brødrene og deres venner, fra jeg var helt lille. Vi tog altid ud på banerne, og det har hjulpet mig, siger han.

I fremtiden håber han på at spille for Norge og komme til en endnu større liga.

– Jeg er super glad for at være kommet til Danmark. Det er et kæmpe skifte for mig at komme til Randers fra Norge. Og jeg stortrives her.

– Jeg har altid drømt om at spille på det norske herrelandshold, selv om der er mange gode spillere. Min store drøm er også at spille i en top-5-liga i Europa, siger Lasse Berg Johnsen.

/ritzau/





Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!




LIVE

LIVE: TV 2-ekspert ringet op af Tullberg

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

‘Det er tæt på uforklarligt’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Henter kæmpe Superliga-flop

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Voldsomt skænderi i FC København

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

‘Jeg er fucking irriteret’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

FC København-fans raser

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC København misser top seks