Randers FC – AGF

Skærtorsdag byder på lokalbrag i Østjylland, hvor AGF skal forsøge at generobre tredjepladsen med en sejr over Randers



Superliga

Dommer: M. Krogh

Tor 17. april kl. 16.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Betano

Odds fra april 16, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Det var en gedigen overraskelse, da Randers i efteråret legede med om de allerøverste placeringer i toppen af Superligaen, og måske de flotte resultater har været med til at sende forventningerne til kronjyderne lidt for meget i vejret.

I hvert fald har Rasmus Bertelsens tropper ikke formået at tage de flotte og stabile præstationer med sig ind i 2025, som blot har budt på to sejre ud af otte mulige.

Om Randers bare ikke er gode nok lige nu til at spille med om de helt sjove placeringer, eller om det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet bare har fået dem til at hvile lidt ekstra på laurbærrene vides ikke, men der er i hvert fald plads til forbedring.

Topniveauet er fortsat højt, som vi så det, da FC Midtjylland for første gang i 12 år blev besejret hjemme på Cepheus Park i forrige spillerunde. Til gengæld var præstationen mod FC Nordsjælland senest en anelse bekymrende.

Jovel, nordsjællænderne var også overdrevet effektive i det opgør, men Randers gjorde det godt nok heller ikke svært for Nygren og co., som kom meget nemt til deres chancer.

Et svigende 5-2 nederlag og en delt sidsteplads i mesterskabsspillet. Har Hestene mere benzin tilbage i tanken?

AGF:

Fem nederlag i sæsonens 25 kampe. Det er ikke mange fodboldkampe De Hvii’e taber, til gengæld bliver det også bare til alt for få sejre.

AGF indtager en delt førsteplads i Superligaen når det kommer til uafgjorte kampe. Hele 10 gange i sæsonen har de delt med modstanderen i porten, og det er som om, at der nogle gange lige mangler det sidste for at få tippet de mange tætte opgør til sejr.

Gæsterne bliver sjældent bedre, når de i kampenes afsluttende fase begynder at skifte friske kræfter på banen, og måske den manglende kvalitet på bænken også er årsagen til, at Röslers tropper sjældent satser hele butikken for at veksle et point til tre. Som for eksempel i sidste weekends 1-1’er hjemme mod FC Midtjylland.

I de seneste seks spillerunder er det kun blevet til en eneste sejr for gæsterne, som dog stadig er fint med i kampen om medaljer. Spørgsmålet er bare, om det skal være guld, sølv eller bronze?

Hvis det skal blive enten guld eller sølv kræver det, at AGF slipper tøjlerne og blæser lidt mere til angreb end vi har set det på det seneste.

Michael Akoto og Jacob Andersen er ude med skader, mens der er tvivl om Yossouph Badji.

Karantæner:

Randers FC: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Pedersen, Nordli – Toure, Campbell

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Tre uafgjorte i de seneste fire og fire uafgjorte i de seneste seks. Det har været voldsomt tæt, når Randers og AGF i de seneste sæsoner har krydset klinger i Superligaen, og alt tyder på, at vi har endnu en stillingskrig i vente torsdag.

Randers har virkelig noget at bevise efter afklapsningen i Farum, og må forventes at komme ud med en helt anden ild i øjnene hjemme på Cepheus Park, hvor de i de seneste to kampe har besejret Brøndby og FC Midtjylland.

AGF har dog en fornem evne til altid at holde deres kampe tætte, og når man sammenholder det med en aarhusiansk offensiv, som er gået lidt i stå, har man vel opskriften på endnu en målfattig pointdeler?

Ingen af de to klubber kan bruge uafgjort til noget, men det bliver alligevel 1-1 i Randers.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 16, 2026 22:40 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Han vinder Ballon d’Or!

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Fremhæver stort Brøndby-talent



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade