Superliga
Dommer: M. Krogh
Tor 17. april kl. 16.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.60
Odds fra maj 24, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Randers FC:
Det var en gedigen overraskelse, da Randers i efteråret legede med om de allerøverste placeringer i toppen af Superligaen, og måske de flotte resultater har været med til at sende forventningerne til kronjyderne lidt for meget i vejret.
I hvert fald har Rasmus Bertelsens tropper ikke formået at tage de flotte og stabile præstationer med sig ind i 2025, som blot har budt på to sejre ud af otte mulige.
Om Randers bare ikke er gode nok lige nu til at spille med om de helt sjove placeringer, eller om det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet bare har fået dem til at hvile lidt ekstra på laurbærrene vides ikke, men der er i hvert fald plads til forbedring.
Topniveauet er fortsat højt, som vi så det, da FC Midtjylland for første gang i 12 år blev besejret hjemme på Cepheus Park i forrige spillerunde. Til gengæld var præstationen mod FC Nordsjælland senest en anelse bekymrende.
Jovel, nordsjællænderne var også overdrevet effektive i det opgør, men Randers gjorde det godt nok heller ikke svært for Nygren og co., som kom meget nemt til deres chancer.
Et svigende 5-2 nederlag og en delt sidsteplads i mesterskabsspillet. Har Hestene mere benzin tilbage i tanken?
AGF:
Fem nederlag i sæsonens 25 kampe. Det er ikke mange fodboldkampe De Hvii’e taber, til gengæld bliver det også bare til alt for få sejre.
AGF indtager en delt førsteplads i Superligaen når det kommer til uafgjorte kampe. Hele 10 gange i sæsonen har de delt med modstanderen i porten, og det er som om, at der nogle gange lige mangler det sidste for at få tippet de mange tætte opgør til sejr.
Gæsterne bliver sjældent bedre, når de i kampenes afsluttende fase begynder at skifte friske kræfter på banen, og måske den manglende kvalitet på bænken også er årsagen til, at Röslers tropper sjældent satser hele butikken for at veksle et point til tre. Som for eksempel i sidste weekends 1-1’er hjemme mod FC Midtjylland.
I de seneste seks spillerunder er det kun blevet til en eneste sejr for gæsterne, som dog stadig er fint med i kampen om medaljer. Spørgsmålet er bare, om det skal være guld, sølv eller bronze?
Hvis det skal blive enten guld eller sølv kræver det, at AGF slipper tøjlerne og blæser lidt mere til angreb end vi har set det på det seneste.
Michael Akoto og Jacob Andersen er ude med skader, mens der er tvivl om Yossouph Badji.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Pedersen, Nordli – Toure, Campbell
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Tre uafgjorte i de seneste fire og fire uafgjorte i de seneste seks. Det har været voldsomt tæt, når Randers og AGF i de seneste sæsoner har krydset klinger i Superligaen, og alt tyder på, at vi har endnu en stillingskrig i vente torsdag.
Randers har virkelig noget at bevise efter afklapsningen i Farum, og må forventes at komme ud med en helt anden ild i øjnene hjemme på Cepheus Park, hvor de i de seneste to kampe har besejret Brøndby og FC Midtjylland.
AGF har dog en fornem evne til altid at holde deres kampe tætte, og når man sammenholder det med en aarhusiansk offensiv, som er gået lidt i stå, har man vel opskriften på endnu en målfattig pointdeler?
Ingen af de to klubber kan bruge uafgjort til noget, men det bliver alligevel 1-1 i Randers.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 24, 2026 16:29 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Forhandler med storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
OPTAKT