Randers FC – AGF

Skærtorsdag byder på lokalbrag i Østjylland, hvor AGF skal forsøge at generobre tredjepladsen med en sejr over Randers



Superliga

Dommer: M. Krogh

Tor 17. april kl. 16.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Betano

Odds fra april 24, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Det var en gedigen overraskelse, da Randers i efteråret legede med om de allerøverste placeringer i toppen af Superligaen, og måske de flotte resultater har været med til at sende forventningerne til kronjyderne lidt for meget i vejret.

I hvert fald har Rasmus Bertelsens tropper ikke formået at tage de flotte og stabile præstationer med sig ind i 2025, som blot har budt på to sejre ud af otte mulige.

Om Randers bare ikke er gode nok lige nu til at spille med om de helt sjove placeringer, eller om det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet bare har fået dem til at hvile lidt ekstra på laurbærrene vides ikke, men der er i hvert fald plads til forbedring.

Topniveauet er fortsat højt, som vi så det, da FC Midtjylland for første gang i 12 år blev besejret hjemme på Cepheus Park i forrige spillerunde. Til gengæld var præstationen mod FC Nordsjælland senest en anelse bekymrende.

Jovel, nordsjællænderne var også overdrevet effektive i det opgør, men Randers gjorde det godt nok heller ikke svært for Nygren og co., som kom meget nemt til deres chancer.

Et svigende 5-2 nederlag og en delt sidsteplads i mesterskabsspillet. Har Hestene mere benzin tilbage i tanken?

AGF:

Fem nederlag i sæsonens 25 kampe. Det er ikke mange fodboldkampe De Hvii’e taber, til gengæld bliver det også bare til alt for få sejre.

AGF indtager en delt førsteplads i Superligaen når det kommer til uafgjorte kampe. Hele 10 gange i sæsonen har de delt med modstanderen i porten, og det er som om, at der nogle gange lige mangler det sidste for at få tippet de mange tætte opgør til sejr.

Gæsterne bliver sjældent bedre, når de i kampenes afsluttende fase begynder at skifte friske kræfter på banen, og måske den manglende kvalitet på bænken også er årsagen til, at Röslers tropper sjældent satser hele butikken for at veksle et point til tre. Som for eksempel i sidste weekends 1-1’er hjemme mod FC Midtjylland.

I de seneste seks spillerunder er det kun blevet til en eneste sejr for gæsterne, som dog stadig er fint med i kampen om medaljer. Spørgsmålet er bare, om det skal være guld, sølv eller bronze?

Hvis det skal blive enten guld eller sølv kræver det, at AGF slipper tøjlerne og blæser lidt mere til angreb end vi har set det på det seneste.

Michael Akoto og Jacob Andersen er ude med skader, mens der er tvivl om Yossouph Badji.

Karantæner:

Randers FC: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Pedersen, Nordli – Toure, Campbell

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Tre uafgjorte i de seneste fire og fire uafgjorte i de seneste seks. Det har været voldsomt tæt, når Randers og AGF i de seneste sæsoner har krydset klinger i Superligaen, og alt tyder på, at vi har endnu en stillingskrig i vente torsdag.

Randers har virkelig noget at bevise efter afklapsningen i Farum, og må forventes at komme ud med en helt anden ild i øjnene hjemme på Cepheus Park, hvor de i de seneste to kampe har besejret Brøndby og FC Midtjylland.

AGF har dog en fornem evne til altid at holde deres kampe tætte, og når man sammenholder det med en aarhusiansk offensiv, som er gået lidt i stå, har man vel opskriften på endnu en målfattig pointdeler?

Ingen af de to klubber kan bruge uafgjort til noget, men det bliver alligevel 1-1 i Randers.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 24, 2026 19:44 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Kæmpekøb retur til FC København?

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Bombe på vej i Real Madrid?

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’