Randers FC – AGF

Skærtorsdag byder på lokalbrag i Østjylland, hvor AGF skal forsøge at generobre tredjepladsen med en sejr over Randers



Superliga

Dommer: M. Krogh

Tor 17. april kl. 16.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Betano

Odds fra maj 2, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Det var en gedigen overraskelse, da Randers i efteråret legede med om de allerøverste placeringer i toppen af Superligaen, og måske de flotte resultater har været med til at sende forventningerne til kronjyderne lidt for meget i vejret.

I hvert fald har Rasmus Bertelsens tropper ikke formået at tage de flotte og stabile præstationer med sig ind i 2025, som blot har budt på to sejre ud af otte mulige.

Om Randers bare ikke er gode nok lige nu til at spille med om de helt sjove placeringer, eller om det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet bare har fået dem til at hvile lidt ekstra på laurbærrene vides ikke, men der er i hvert fald plads til forbedring.

Topniveauet er fortsat højt, som vi så det, da FC Midtjylland for første gang i 12 år blev besejret hjemme på Cepheus Park i forrige spillerunde. Til gengæld var præstationen mod FC Nordsjælland senest en anelse bekymrende.

Jovel, nordsjællænderne var også overdrevet effektive i det opgør, men Randers gjorde det godt nok heller ikke svært for Nygren og co., som kom meget nemt til deres chancer.

Et svigende 5-2 nederlag og en delt sidsteplads i mesterskabsspillet. Har Hestene mere benzin tilbage i tanken?

AGF:

Fem nederlag i sæsonens 25 kampe. Det er ikke mange fodboldkampe De Hvii’e taber, til gengæld bliver det også bare til alt for få sejre.

AGF indtager en delt førsteplads i Superligaen når det kommer til uafgjorte kampe. Hele 10 gange i sæsonen har de delt med modstanderen i porten, og det er som om, at der nogle gange lige mangler det sidste for at få tippet de mange tætte opgør til sejr.

Gæsterne bliver sjældent bedre, når de i kampenes afsluttende fase begynder at skifte friske kræfter på banen, og måske den manglende kvalitet på bænken også er årsagen til, at Röslers tropper sjældent satser hele butikken for at veksle et point til tre. Som for eksempel i sidste weekends 1-1’er hjemme mod FC Midtjylland.

I de seneste seks spillerunder er det kun blevet til en eneste sejr for gæsterne, som dog stadig er fint med i kampen om medaljer. Spørgsmålet er bare, om det skal være guld, sølv eller bronze?

Hvis det skal blive enten guld eller sølv kræver det, at AGF slipper tøjlerne og blæser lidt mere til angreb end vi har set det på det seneste.

Michael Akoto og Jacob Andersen er ude med skader, mens der er tvivl om Yossouph Badji.

Karantæner:

Randers FC: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Pedersen, Nordli – Toure, Campbell

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Tre uafgjorte i de seneste fire og fire uafgjorte i de seneste seks. Det har været voldsomt tæt, når Randers og AGF i de seneste sæsoner har krydset klinger i Superligaen, og alt tyder på, at vi har endnu en stillingskrig i vente torsdag.

Randers har virkelig noget at bevise efter afklapsningen i Farum, og må forventes at komme ud med en helt anden ild i øjnene hjemme på Cepheus Park, hvor de i de seneste to kampe har besejret Brøndby og FC Midtjylland.

AGF har dog en fornem evne til altid at holde deres kampe tætte, og når man sammenholder det med en aarhusiansk offensiv, som er gået lidt i stå, har man vel opskriften på endnu en målfattig pointdeler?

Ingen af de to klubber kan bruge uafgjort til noget, men det bliver alligevel 1-1 i Randers.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 2, 2026 23:32 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK lurer på landsholdsspiller

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Manchester United – Liverpool

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Et markant problem for Silkeborg

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig