Randers FC – FC Midtjylland

Randers har allerede snuppet point fra FCK, Brøndby og FC Nordsjælland, men kan de også stå distancen mod FC Midtjylland, som de ikke har besejret siden 2012?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport 

Holdnyt:
Randers FC:
Randers har lagt pænt fra land i denne sæson.

Fremragende start på sæsonen, et lille dyk med to nederlag i rap, og nu tilbage med tre stærke præstationer mod Brøndby, AaB og FC Nordsjælland.

Kronjyderne fremstår bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet i kampene, men i stedet stille sig solidt tilbage på egen banehalvdel og lure på omstillinger.

Udmærket illustreret ved point på udebane mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, og mod sidstnævnte burde det have blevet til sejr i mandags.

Med en solid defensiv præstation, og et flot indhop af lynhurtige Norman Campbell, som tegnede sig for 1-0 scoringen, havde Randers sejren i sin hule hånd, men i kampens døende sekunder gik det galt med en udligning fra Jeppe Tverskov.

Bittert. Men hey, ét point på kunstgræsset i Farum er altså ikke så ringe endda, og det er fem point i de seneste tre kampe heller ikke.

Spørgsmålet er, om den ubesejrede stime får lov at leve videre søndag mod den onde ånd FC Midtjylland, som Randers ikke har besejret i de seneste 30(!) Superliga-opgør.

Frederik Lauenborg er fortsat skadet, og det samme er angriberen Tammer Bany. Christian Østergaard er heller ikke udtaget til truppen.

FC Midtjylland:
De forsvarende mestre fra Herning har set voldsomt stærke ud indtil videre.

Bevares, det er ikke altid det smukkeste fodbold, som midtjyderne leverer, men der er bare så meget kvalitet, vilje, og kraft og saft i holdet, at de færreste hold i Superligaen kan følge med over 90 minutter.

Det måtte guldrivalerne fra FCK også sande i sidste weekend, da de blev sendt hjem fra MCH Arena med et bittert 2-1 nederlag i bagagen.

Københavnerne bragte sig ellers foran tidligt, men FC Midtjylland giver aldrig op, og traditionen tro kæmpede de sig tilbage i opgøret efter pausen på helt klassiske FCM-dyder med scoringer fra Sørensen og Diao efter to dødbolde. 

Thomas Thomasbergs tropper er nu oppe på seks Superliga-sejre i rap og ligner et hold, som er på guldkurs allerede med seks point ned til både FCK og Brøndby.

‘’Ulvene’’ ser ustoppelige ud, men fra næste uge går det løs med Europa League, og det kan blive konkurrenternes chance for at æde sig ind i topstriden.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho og Adam Gabriel er alle ude med skader, og desværre for FC Midtjylland må man også undvære Oliver Sørensen og Mikel Gogorza, der også har raget skader til sig.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
Randers har et helt vanvittigt dårligt tag på FC Midtjylland, som de ikke har besejret i de seneste 30 indbyrdes opgør i Superliga-regi.

Der har dog været forbedring at spore i løbet af de seneste sæsoner med tre uafgjorte ud af fire mulige, og med point mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, har kronjyderne vist, at de kan gøre livet surt for topholdene.

Tæt affære i vente, men mon ikke, at ‘’Ulvene’’ lige akkurat løber med sejren på en sen dødboldsscoring?

1-0  sejr til gæsterne.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.25 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal vinder og lægger pres på City

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Inter skuffer stort mod Torino

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Her er startopstillingerne til guldbraget

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Smider Salah-bombe

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller