Randers FC – FC Midtjylland

Randers har allerede snuppet point fra FCK, Brøndby og FC Nordsjælland, men kan de også stå distancen mod FC Midtjylland, som de ikke har besejret siden 2012?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport 

Holdnyt:
Randers FC:
Randers har lagt pænt fra land i denne sæson.

Fremragende start på sæsonen, et lille dyk med to nederlag i rap, og nu tilbage med tre stærke præstationer mod Brøndby, AaB og FC Nordsjælland.

Kronjyderne fremstår bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet i kampene, men i stedet stille sig solidt tilbage på egen banehalvdel og lure på omstillinger.

Udmærket illustreret ved point på udebane mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, og mod sidstnævnte burde det have blevet til sejr i mandags.

Med en solid defensiv præstation, og et flot indhop af lynhurtige Norman Campbell, som tegnede sig for 1-0 scoringen, havde Randers sejren i sin hule hånd, men i kampens døende sekunder gik det galt med en udligning fra Jeppe Tverskov.

Bittert. Men hey, ét point på kunstgræsset i Farum er altså ikke så ringe endda, og det er fem point i de seneste tre kampe heller ikke.

Spørgsmålet er, om den ubesejrede stime får lov at leve videre søndag mod den onde ånd FC Midtjylland, som Randers ikke har besejret i de seneste 30(!) Superliga-opgør.

Frederik Lauenborg er fortsat skadet, og det samme er angriberen Tammer Bany. Christian Østergaard er heller ikke udtaget til truppen.

FC Midtjylland:
De forsvarende mestre fra Herning har set voldsomt stærke ud indtil videre.

Bevares, det er ikke altid det smukkeste fodbold, som midtjyderne leverer, men der er bare så meget kvalitet, vilje, og kraft og saft i holdet, at de færreste hold i Superligaen kan følge med over 90 minutter.

Det måtte guldrivalerne fra FCK også sande i sidste weekend, da de blev sendt hjem fra MCH Arena med et bittert 2-1 nederlag i bagagen.

Københavnerne bragte sig ellers foran tidligt, men FC Midtjylland giver aldrig op, og traditionen tro kæmpede de sig tilbage i opgøret efter pausen på helt klassiske FCM-dyder med scoringer fra Sørensen og Diao efter to dødbolde. 

Thomas Thomasbergs tropper er nu oppe på seks Superliga-sejre i rap og ligner et hold, som er på guldkurs allerede med seks point ned til både FCK og Brøndby.

‘’Ulvene’’ ser ustoppelige ud, men fra næste uge går det løs med Europa League, og det kan blive konkurrenternes chance for at æde sig ind i topstriden.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho og Adam Gabriel er alle ude med skader, og desværre for FC Midtjylland må man også undvære Oliver Sørensen og Mikel Gogorza, der også har raget skader til sig.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
Randers har et helt vanvittigt dårligt tag på FC Midtjylland, som de ikke har besejret i de seneste 30 indbyrdes opgør i Superliga-regi.

Der har dog været forbedring at spore i løbet af de seneste sæsoner med tre uafgjorte ud af fire mulige, og med point mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, har kronjyderne vist, at de kan gøre livet surt for topholdene.

Tæt affære i vente, men mon ikke, at ‘’Ulvene’’ lige akkurat løber med sejren på en sen dødboldsscoring?

1-0  sejr til gæsterne.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.25 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Nu trækkes der lod til Danmarks VM-playoff

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Millionregn over Ståle Solbakken

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Her trækkes der lod til VM

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Riemer svarer på Tøftings kritik

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Alle storroser Dario Osorio

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’