Randers FC – FC Midtjylland

Randers har allerede snuppet point fra FCK, Brøndby og FC Nordsjælland, men kan de også stå distancen mod FC Midtjylland, som de ikke har besejret siden 2012?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport 

Holdnyt:
Randers FC:
Randers har lagt pænt fra land i denne sæson.

Fremragende start på sæsonen, et lille dyk med to nederlag i rap, og nu tilbage med tre stærke præstationer mod Brøndby, AaB og FC Nordsjælland.

Kronjyderne fremstår bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet i kampene, men i stedet stille sig solidt tilbage på egen banehalvdel og lure på omstillinger.

Udmærket illustreret ved point på udebane mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, og mod sidstnævnte burde det have blevet til sejr i mandags.

Med en solid defensiv præstation, og et flot indhop af lynhurtige Norman Campbell, som tegnede sig for 1-0 scoringen, havde Randers sejren i sin hule hånd, men i kampens døende sekunder gik det galt med en udligning fra Jeppe Tverskov.

Bittert. Men hey, ét point på kunstgræsset i Farum er altså ikke så ringe endda, og det er fem point i de seneste tre kampe heller ikke.

Spørgsmålet er, om den ubesejrede stime får lov at leve videre søndag mod den onde ånd FC Midtjylland, som Randers ikke har besejret i de seneste 30(!) Superliga-opgør.

Frederik Lauenborg er fortsat skadet, og det samme er angriberen Tammer Bany. Christian Østergaard er heller ikke udtaget til truppen.

FC Midtjylland:
De forsvarende mestre fra Herning har set voldsomt stærke ud indtil videre.

Bevares, det er ikke altid det smukkeste fodbold, som midtjyderne leverer, men der er bare så meget kvalitet, vilje, og kraft og saft i holdet, at de færreste hold i Superligaen kan følge med over 90 minutter.

Det måtte guldrivalerne fra FCK også sande i sidste weekend, da de blev sendt hjem fra MCH Arena med et bittert 2-1 nederlag i bagagen.

Københavnerne bragte sig ellers foran tidligt, men FC Midtjylland giver aldrig op, og traditionen tro kæmpede de sig tilbage i opgøret efter pausen på helt klassiske FCM-dyder med scoringer fra Sørensen og Diao efter to dødbolde. 

Thomas Thomasbergs tropper er nu oppe på seks Superliga-sejre i rap og ligner et hold, som er på guldkurs allerede med seks point ned til både FCK og Brøndby.

‘’Ulvene’’ ser ustoppelige ud, men fra næste uge går det løs med Europa League, og det kan blive konkurrenternes chance for at æde sig ind i topstriden.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho og Adam Gabriel er alle ude med skader, og desværre for FC Midtjylland må man også undvære Oliver Sørensen og Mikel Gogorza, der også har raget skader til sig.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
Randers har et helt vanvittigt dårligt tag på FC Midtjylland, som de ikke har besejret i de seneste 30 indbyrdes opgør i Superliga-regi.

Der har dog været forbedring at spore i løbet af de seneste sæsoner med tre uafgjorte ud af fire mulige, og med point mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, har kronjyderne vist, at de kan gøre livet surt for topholdene.

Tæt affære i vente, men mon ikke, at ‘’Ulvene’’ lige akkurat løber med sejren på en sen dødboldsscoring?

1-0  sejr til gæsterne.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.25 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Kæmpe nyhed i udlandet

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Det har hjemsøgt Højbjerg

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Presset er på Danmark!

Dansker drillet af Mourinho

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Alexander Lind blæst bagover

Kan ryge 9 millioner ned i løn

– Glem 4-4-4-4-0

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Albert Rudé er færdig i Kolding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter