Randers FC – FC Midtjylland

Randers har allerede snuppet point fra FCK, Brøndby og FC Nordsjælland, men kan de også stå distancen mod FC Midtjylland, som de ikke har besejret siden 2012?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport 

Holdnyt:
Randers FC:
Randers har lagt pænt fra land i denne sæson.

Fremragende start på sæsonen, et lille dyk med to nederlag i rap, og nu tilbage med tre stærke præstationer mod Brøndby, AaB og FC Nordsjælland.

Kronjyderne fremstår bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet i kampene, men i stedet stille sig solidt tilbage på egen banehalvdel og lure på omstillinger.

Udmærket illustreret ved point på udebane mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, og mod sidstnævnte burde det have blevet til sejr i mandags.

Med en solid defensiv præstation, og et flot indhop af lynhurtige Norman Campbell, som tegnede sig for 1-0 scoringen, havde Randers sejren i sin hule hånd, men i kampens døende sekunder gik det galt med en udligning fra Jeppe Tverskov.

Bittert. Men hey, ét point på kunstgræsset i Farum er altså ikke så ringe endda, og det er fem point i de seneste tre kampe heller ikke.

Spørgsmålet er, om den ubesejrede stime får lov at leve videre søndag mod den onde ånd FC Midtjylland, som Randers ikke har besejret i de seneste 30(!) Superliga-opgør.

Frederik Lauenborg er fortsat skadet, og det samme er angriberen Tammer Bany. Christian Østergaard er heller ikke udtaget til truppen.

FC Midtjylland:
De forsvarende mestre fra Herning har set voldsomt stærke ud indtil videre.

Bevares, det er ikke altid det smukkeste fodbold, som midtjyderne leverer, men der er bare så meget kvalitet, vilje, og kraft og saft i holdet, at de færreste hold i Superligaen kan følge med over 90 minutter.

Det måtte guldrivalerne fra FCK også sande i sidste weekend, da de blev sendt hjem fra MCH Arena med et bittert 2-1 nederlag i bagagen.

Københavnerne bragte sig ellers foran tidligt, men FC Midtjylland giver aldrig op, og traditionen tro kæmpede de sig tilbage i opgøret efter pausen på helt klassiske FCM-dyder med scoringer fra Sørensen og Diao efter to dødbolde. 

Thomas Thomasbergs tropper er nu oppe på seks Superliga-sejre i rap og ligner et hold, som er på guldkurs allerede med seks point ned til både FCK og Brøndby.

‘’Ulvene’’ ser ustoppelige ud, men fra næste uge går det løs med Europa League, og det kan blive konkurrenternes chance for at æde sig ind i topstriden.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho og Adam Gabriel er alle ude med skader, og desværre for FC Midtjylland må man også undvære Oliver Sørensen og Mikel Gogorza, der også har raget skader til sig.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
Randers har et helt vanvittigt dårligt tag på FC Midtjylland, som de ikke har besejret i de seneste 30 indbyrdes opgør i Superliga-regi.

Der har dog været forbedring at spore i løbet af de seneste sæsoner med tre uafgjorte ud af fire mulige, og med point mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, har kronjyderne vist, at de kan gøre livet surt for topholdene.

Tæt affære i vente, men mon ikke, at ‘’Ulvene’’ lige akkurat løber med sejren på en sen dødboldsscoring?

1-0  sejr til gæsterne.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.25 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM ansætter ny topboss

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Der får David at vide, at han er fyret

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Deler nyt om fremtiden

Nu svarer David Nielsen

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bo Henriksen lander TV-job

Chido Obi nomineret til pris

Hjulmand vinder i Hamborg

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

I svime over Filip Jørgensen

Jonas Schwartz lander nyt job

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning