Randers FC – FC Midtjylland

Randers har allerede snuppet point fra FCK, Brøndby og FC Nordsjælland, men kan de også stå distancen mod FC Midtjylland, som de ikke har besejret siden 2012?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport 

Holdnyt:
Randers FC:
Randers har lagt pænt fra land i denne sæson.

Fremragende start på sæsonen, et lille dyk med to nederlag i rap, og nu tilbage med tre stærke præstationer mod Brøndby, AaB og FC Nordsjælland.

Kronjyderne fremstår bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet i kampene, men i stedet stille sig solidt tilbage på egen banehalvdel og lure på omstillinger.

Udmærket illustreret ved point på udebane mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, og mod sidstnævnte burde det have blevet til sejr i mandags.

Med en solid defensiv præstation, og et flot indhop af lynhurtige Norman Campbell, som tegnede sig for 1-0 scoringen, havde Randers sejren i sin hule hånd, men i kampens døende sekunder gik det galt med en udligning fra Jeppe Tverskov.

Bittert. Men hey, ét point på kunstgræsset i Farum er altså ikke så ringe endda, og det er fem point i de seneste tre kampe heller ikke.

Spørgsmålet er, om den ubesejrede stime får lov at leve videre søndag mod den onde ånd FC Midtjylland, som Randers ikke har besejret i de seneste 30(!) Superliga-opgør.

Frederik Lauenborg er fortsat skadet, og det samme er angriberen Tammer Bany. Christian Østergaard er heller ikke udtaget til truppen.

FC Midtjylland:
De forsvarende mestre fra Herning har set voldsomt stærke ud indtil videre.

Bevares, det er ikke altid det smukkeste fodbold, som midtjyderne leverer, men der er bare så meget kvalitet, vilje, og kraft og saft i holdet, at de færreste hold i Superligaen kan følge med over 90 minutter.

Det måtte guldrivalerne fra FCK også sande i sidste weekend, da de blev sendt hjem fra MCH Arena med et bittert 2-1 nederlag i bagagen.

Københavnerne bragte sig ellers foran tidligt, men FC Midtjylland giver aldrig op, og traditionen tro kæmpede de sig tilbage i opgøret efter pausen på helt klassiske FCM-dyder med scoringer fra Sørensen og Diao efter to dødbolde. 

Thomas Thomasbergs tropper er nu oppe på seks Superliga-sejre i rap og ligner et hold, som er på guldkurs allerede med seks point ned til både FCK og Brøndby.

‘’Ulvene’’ ser ustoppelige ud, men fra næste uge går det løs med Europa League, og det kan blive konkurrenternes chance for at æde sig ind i topstriden.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho og Adam Gabriel er alle ude med skader, og desværre for FC Midtjylland må man også undvære Oliver Sørensen og Mikel Gogorza, der også har raget skader til sig.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
Randers har et helt vanvittigt dårligt tag på FC Midtjylland, som de ikke har besejret i de seneste 30 indbyrdes opgør i Superliga-regi.

Der har dog været forbedring at spore i løbet af de seneste sæsoner med tre uafgjorte ud af fire mulige, og med point mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, har kronjyderne vist, at de kan gøre livet surt for topholdene.

Tæt affære i vente, men mon ikke, at ‘’Ulvene’’ lige akkurat løber med sejren på en sen dødboldsscoring?

1-0  sejr til gæsterne.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.25 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

– Han fik et lortetilbud fra OB

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

OB – FC Fredericia

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Vejle Boldklub – Randers FC

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Jakob Poulsen med dyster melding

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Blandt dette årtusindes bedste

Spotpris – så billig er Højbjerg

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Højlund stjæler overskrifter

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Hvad f….. sker der Tullberg?

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert