Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Randers har lagt pænt fra land i denne sæson.
Fremragende start på sæsonen, et lille dyk med to nederlag i rap, og nu tilbage med tre stærke præstationer mod Brøndby, AaB og FC Nordsjælland.
Kronjyderne fremstår bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet i kampene, men i stedet stille sig solidt tilbage på egen banehalvdel og lure på omstillinger.
Udmærket illustreret ved point på udebane mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, og mod sidstnævnte burde det have blevet til sejr i mandags.
Med en solid defensiv præstation, og et flot indhop af lynhurtige Norman Campbell, som tegnede sig for 1-0 scoringen, havde Randers sejren i sin hule hånd, men i kampens døende sekunder gik det galt med en udligning fra Jeppe Tverskov.
Bittert. Men hey, ét point på kunstgræsset i Farum er altså ikke så ringe endda, og det er fem point i de seneste tre kampe heller ikke.
Spørgsmålet er, om den ubesejrede stime får lov at leve videre søndag mod den onde ånd FC Midtjylland, som Randers ikke har besejret i de seneste 30(!) Superliga-opgør.
Frederik Lauenborg er fortsat skadet, og det samme er angriberen Tammer Bany. Christian Østergaard er heller ikke udtaget til truppen.
FC Midtjylland:
De forsvarende mestre fra Herning har set voldsomt stærke ud indtil videre.
Bevares, det er ikke altid det smukkeste fodbold, som midtjyderne leverer, men der er bare så meget kvalitet, vilje, og kraft og saft i holdet, at de færreste hold i Superligaen kan følge med over 90 minutter.
Det måtte guldrivalerne fra FCK også sande i sidste weekend, da de blev sendt hjem fra MCH Arena med et bittert 2-1 nederlag i bagagen.
Københavnerne bragte sig ellers foran tidligt, men FC Midtjylland giver aldrig op, og traditionen tro kæmpede de sig tilbage i opgøret efter pausen på helt klassiske FCM-dyder med scoringer fra Sørensen og Diao efter to dødbolde.
Thomas Thomasbergs tropper er nu oppe på seks Superliga-sejre i rap og ligner et hold, som er på guldkurs allerede med seks point ned til både FCK og Brøndby.
‘’Ulvene’’ ser ustoppelige ud, men fra næste uge går det løs med Europa League, og det kan blive konkurrenternes chance for at æde sig ind i topstriden.
Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho og Adam Gabriel er alle ude med skader, og desværre for FC Midtjylland må man også undvære Oliver Sørensen og Mikel Gogorza, der også har raget skader til sig.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta
Dom:
Randers har et helt vanvittigt dårligt tag på FC Midtjylland, som de ikke har besejret i de seneste 30 indbyrdes opgør i Superliga-regi.
Der har dog været forbedring at spore i løbet af de seneste sæsoner med tre uafgjorte ud af fire mulige, og med point mod FCK, Brøndby og FC Nordsjælland allerede, har kronjyderne vist, at de kan gøre livet surt for topholdene.
Tæt affære i vente, men mon ikke, at ‘’Ulvene’’ lige akkurat løber med sejren på en sen dødboldsscoring?
1-0 sejr til gæsterne.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.25 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk