Randers FC´s hjemmebane skulle have nyt navn. Det stod klart tidligere på året, da Auto C ikke valgte at forlænge sin aftale om stadionrettighederne. Siden har det dog været ukendt, hvad den kronjyske hjemmebane kommer til at hede, men nu er sløret løftet. Det bliver nemlig Fårup-virksomheden BioNutria, der afløser Auto C.
Det betyder, at Randers FC fremover skal spille sine hjemmekampe på BioNutria Park. Det kunne man præsentere tirsdag, hvor aftalen blev offentlig og skiltene fra Auto C revet ned på stadion. En aftale der glæder Randers FC, der ser frem til samarbejde:
– Dialogen startede omkring første september og efter et par telefonmøder og et enkelt fysisk møde med Ove Andersen, sagde han ligeud, at det var det her, han ville, og så var det ikke svært at blive enige om en aftale. Vi er rigtig glade for aftalen, som jeg tror bliver positiv for begge parter. BioNutria har et spændende produkt, som passer godt ind i vores profil, og så synes jeg også BioNutria Park er et godt og mundret navn. Jeg har i hvert fald allerede vænnet mig til det, og det tror jeg også resten af Randers snart har gjort, siger salgschef i Randers FC, Kathrine Fisker, til klubbens hjemmeside.
Også BioNutria glæder sig:
– Det er en stor mulighed for os. Og selvom det er kostbart at blive eksponeret på den måde, tror vi på, at det kan betale sig. Jeg er sikker på, at det her vil øge kendskabet til os markant allerede over de kommende måneder. Det var et sponsorat, der lå lige til højrebenet. Der er ikke mange sponsorere, der er tættere på spillerne i dagligdagen end vi er. Det er både en chance for at få udbredt vores navn, men også til at vise, hvad vi kan, udtaler indehaver Ole Andersen.
BioNutria er producent af gødning, og har igennem længere tid gødet banen i Randers.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
