Randers FC-hjemmebane bliver BioNutria Park

BioNutria har overtaget stadionrettighederne i Randers FC, og den kronjyske hjemmebane skal nu hedde BioNutria Park.



Randers FC´s hjemmebane skulle have nyt navn. Det stod klart tidligere på året, da Auto C ikke valgte at forlænge sin aftale om stadionrettighederne. Siden har det dog været ukendt, hvad den kronjyske hjemmebane kommer til at hede, men nu er sløret løftet. Det bliver nemlig Fårup-virksomheden BioNutria, der afløser Auto C. 

Det betyder, at Randers FC fremover skal spille sine hjemmekampe på BioNutria Park. Det kunne man præsentere tirsdag, hvor aftalen blev offentlig og skiltene fra Auto C revet ned på stadion. En aftale der glæder Randers FC, der ser frem til samarbejde: 

– Dialogen startede omkring første september og efter et par telefonmøder og et enkelt fysisk møde med Ove Andersen, sagde han ligeud, at det var det her, han ville, og så var det ikke svært at blive enige om en aftale. Vi er rigtig glade for aftalen, som jeg tror bliver positiv for begge parter. BioNutria har et spændende produkt, som passer godt ind i vores profil, og så synes jeg også BioNutria Park er et godt og mundret navn. Jeg har i hvert fald allerede vænnet mig til det, og det tror jeg også resten af Randers snart har gjort, siger salgschef i Randers FC, Kathrine Fisker, til klubbens hjemmeside.

Også BioNutria glæder sig: 

– Det er en stor mulighed for os. Og selvom det er kostbart at blive eksponeret på den måde, tror vi på, at det kan betale sig. Jeg er sikker på, at det her vil øge kendskabet til os markant allerede over de kommende måneder. Det var et sponsorat, der lå lige til højrebenet. Der er ikke mange sponsorere, der er tættere på spillerne i dagligdagen end vi er. Det er både en chance for at få udbredt vores navn, men også til at vise, hvad vi kan, udtaler indehaver Ole Andersen. 

BioNutria er producent af gødning, og har igennem længere tid gødet banen i Randers. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kræver flere hold i Superligaen

FC Midtjylland – Viborg FF

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Dansk sensation: Der er interesse for ham

10. gang i træk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’