Randers har budt på bomber – tre SL-klubber lurer

Tipsbladet kan fortælle, at Randers har budt på angriber Promise David, der også har interesse fra tre andre Superliga-klubber.



En spændende angriber kan være på vej til Superligaen.

1.98 høj og ni mål på 11 liga-kampe.

Det er nogle af de nøgletal, som Randers måske er faldet for, når de har kigget på den unge canadiske angriber Promise David.

Tipsbladet kan nemlig fortælle, at Randers jagter den 22-årige angriber, der til dagligt spiller for den estiske klub Kalju FC fra den bedste række.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Randers vist interesse allerede i januar, og interessen er ikke blevet mindre med tiden. Randers har endda også sendt et bud afsted til den estiske klub.  

Helt gratis bliver Promise David dog ikke, for canadieren har halvandet år tilbage af sin kontrakt i Kalju, der ifølge Tipsbladets oplysninger kræver omkring 500.000 euro for ham – altså godt 3,7 millioner kroner.

De to klubber mangler stadig at finde enighed om en pris, men der er ingen tvivl om, at alle parter er interesserede i at finde en løsning. 

Meget kan dog afhænge af Mohammed Fuseinis fremtid. Den unge ghaneser har vist fremragende takter for Randers, der har en købsoption i lejeaftalen med Sturm Graz, men de flotte præstationer kan også gøre det endnu sværere for Randers at veksle lejeaftalen til en permanent kontrakt.

Til sommer skal Randers også sige farvel til Marvin Egho, der ved kontraktudløb tager til AC Horsens.

Men Randers er ikke den eneste Superliga-klub, der har fået øjnene op for Promise David.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har AGF, Viborg og Vejle også vist interesse i angriberen, men de tre klubber har stadig til gode at sende et bud afsted.

Promise David kom til Kalju FC fra maltesiske Sirens FC i starten af 2023, og han har både mulighed for at repræsentere det canadiske- og nigerianske landshold.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Danskerne har stor tiltro til Norge

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.