En sejr over AZ Alkmaar i Conference League torsdag sikrer Randers FC avancement fra klubbens første europæiske gruppespil nogensinde.
Det er naturligvis holdets eneste fokus, men som bonus vil en eventuelt triumf også gavne dansk fodbold i bred forstand.
Det vil betyde, at tjekkiske Jablonec ryger ud, og netop Tjekkiet er en Danmarks rivaler på den koefficientrangliste, der afgør antallet af danske deltagere i de europæiske turneringer, og hvornår disse træder ind.
FC København har i mange år været hovedleverandør af danske koefficientpoint. FCK’s succes i Europa betød blandt andet, at Randers som sidste sæsons danske pokalvinder var sikret et europæisk gruppespil i denne sæson.
Randers-træner Thomas Thomasberg glæder sig over muligheden for at bidrage lidt til det danske regnskab.
– Ikke mindst for FCK’s skyld, for det er dem, der får fortjenesten af det i de næste mange år. Dem og FC Midtjylland. De to må forventes at være med flest gange. Og vi vil med glæde give dem de point.
– Men vi drømmer selvfølgelig også om, at vi selv kommer med igen på et tidspunkt, siger Thomasberg.
Efter indførelsen af Conference League som den tredje europæiske turnering har Danmark for første gang fire hold i europæiske gruppespil i dette efterår.
Men samtidigt står Danmark til at ryge ud af top-15 på koefficientranglisten, hvis ikke der bliver samlet nok point i denne sæson.
Ud over Randers kan også Brøndby torsdag knockoute et tjekkisk hold og selv sikre sig avancement. Det sker med en sejr hos Sparta Prag i Europa League.
– Vi gør hverken mere eller mindre, fordi vi møder et tjekkisk hold. Vi gør alt, hvad vi kan for at vinde, siger Thomasberg.
– For vores egen skyld, men det er jo også det eneste, der hjælper dansk fodbold. Og jeg går ud fra, at Brøndby også har det sådan.
– Det er i sig selv super flot, at Danmark ligger nummer ti på koefficientranglisten for denne sæson isoleret, men vi vil gerne gøre det endnu bedre. Det vil være fantastisk at få tre danske hold videre, og vi har nok den største chance for at blive det tredje danske hold, så det gør vi alt for.
FC København er sikker på førstepladsen i sin Conference League-gruppe, og FC Midtjylland er i Europa League også sikker på at spille europæisk efter nytår, men skal torsdag have afgjort, om det bliver i Europa League eller Conference League.
Randers vil med sejr over AZ på udebane gøre FCK og FCM selskab, men mindre kan muligvis også gøre det.
Jablonec har ét point mindre end Randers inden sin udekamp mod rumænske Cluj, og det kan ende med flere forskellige scenarier, hvor målscoren kommer i spil.
– Vi kan bare vinde, så er det afgjort, og det er rart, at det er sådan.
– Så er der andre scenarier. For eksempel kan vi gå videre med et etmålsnederlag og uafgjort i den anden.
– Der kan opstå flere forskellige situationer, hvor vi skal ud og jagte et mål, og det er vi selvfølgelig forberedt på ude på bænken. Vi skal ikke blive fanget efter kampen og tænke: “Hvorfor gjorde vi ikke mere?”
AZ Alkmaar er allerede sikret førstepladsen i gruppen. Der er kickoff mellem AZ og Randers torsdag klokken 18.45.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
