En sejr over AZ Alkmaar i Conference League torsdag sikrer Randers FC avancement fra klubbens første europæiske gruppespil nogensinde.
Det er naturligvis holdets eneste fokus, men som bonus vil en eventuelt triumf også gavne dansk fodbold i bred forstand.
Det vil betyde, at tjekkiske Jablonec ryger ud, og netop Tjekkiet er en Danmarks rivaler på den koefficientrangliste, der afgør antallet af danske deltagere i de europæiske turneringer, og hvornår disse træder ind.
FC København har i mange år været hovedleverandør af danske koefficientpoint. FCK’s succes i Europa betød blandt andet, at Randers som sidste sæsons danske pokalvinder var sikret et europæisk gruppespil i denne sæson.
Randers-træner Thomas Thomasberg glæder sig over muligheden for at bidrage lidt til det danske regnskab.
– Ikke mindst for FCK’s skyld, for det er dem, der får fortjenesten af det i de næste mange år. Dem og FC Midtjylland. De to må forventes at være med flest gange. Og vi vil med glæde give dem de point.
– Men vi drømmer selvfølgelig også om, at vi selv kommer med igen på et tidspunkt, siger Thomasberg.
Efter indførelsen af Conference League som den tredje europæiske turnering har Danmark for første gang fire hold i europæiske gruppespil i dette efterår.
Men samtidigt står Danmark til at ryge ud af top-15 på koefficientranglisten, hvis ikke der bliver samlet nok point i denne sæson.
Ud over Randers kan også Brøndby torsdag knockoute et tjekkisk hold og selv sikre sig avancement. Det sker med en sejr hos Sparta Prag i Europa League.
– Vi gør hverken mere eller mindre, fordi vi møder et tjekkisk hold. Vi gør alt, hvad vi kan for at vinde, siger Thomasberg.
– For vores egen skyld, men det er jo også det eneste, der hjælper dansk fodbold. Og jeg går ud fra, at Brøndby også har det sådan.
– Det er i sig selv super flot, at Danmark ligger nummer ti på koefficientranglisten for denne sæson isoleret, men vi vil gerne gøre det endnu bedre. Det vil være fantastisk at få tre danske hold videre, og vi har nok den største chance for at blive det tredje danske hold, så det gør vi alt for.
FC København er sikker på førstepladsen i sin Conference League-gruppe, og FC Midtjylland er i Europa League også sikker på at spille europæisk efter nytår, men skal torsdag have afgjort, om det bliver i Europa League eller Conference League.
Randers vil med sejr over AZ på udebane gøre FCK og FCM selskab, men mindre kan muligvis også gøre det.
Jablonec har ét point mindre end Randers inden sin udekamp mod rumænske Cluj, og det kan ende med flere forskellige scenarier, hvor målscoren kommer i spil.
– Vi kan bare vinde, så er det afgjort, og det er rart, at det er sådan.
– Så er der andre scenarier. For eksempel kan vi gå videre med et etmålsnederlag og uafgjort i den anden.
– Der kan opstå flere forskellige situationer, hvor vi skal ud og jagte et mål, og det er vi selvfølgelig forberedt på ude på bænken. Vi skal ikke blive fanget efter kampen og tænke: “Hvorfor gjorde vi ikke mere?”
AZ Alkmaar er allerede sikret førstepladsen i gruppen. Der er kickoff mellem AZ og Randers torsdag klokken 18.45.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Klar tale: Han bør fyres nu
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Albert Rudé er færdig i Kolding
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Mbappé afviser teori
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?