FC Fredericia har fået en fremragende start på 2026 med ti point i de første fire kampe, men fredag aften satte Randers FC en kæp i hjulet.
I den første kamp i Superligaens nedrykningsspil vandt kronjyderne på udebane i Fredericia med 3-0.
De to første mål faldt, inden kampuret havde passeret et kvarter, og Elies Mahmouds scoring ti minutter før tid lukkede kampen.
Inden Randers’ to tidlige scoringer var det faktisk værterne, der var tæt på at åbne målscoringen.
Fredericias Jonatan Lindekilde ramte tidligt stolpen, men få minutter senere gik galt i den anden ende.
Elies Mahmoud sendte et indlæg i feltet, og her kom Mathias Greve først med et perfekt timet løb og headede kronjyderne i front.
Kort efter gik det igen galt i Fredericias defensiv, da keeper Etienne Green lavede en stor blunder.
Green var alt for lang tid om at skille sig af med bolden. Randers-presset straffede det, og bolden endte hos Warren Caddy, der fordoblede føringen.
Fredericia virkede rundt på gulvet, og der gik et stykke tid, før værterne fandt fodfæstet efter de to spande koldt vand i hovedet.
Værterne havde det svært mod kronjydernes gode organisation, som ikke gav meget væk.
Når Fredericia en sjælden gang formåede at spille sig tæt på Randers-målet, var keeper Paul Izzo en sikker sidste skanse for gæsterne.
Et kvarter før tid lykkedes det for Fredericia at passere Izzo, men angriber Friday Etim begik et lille frispark, inden han scorede.
Det var det tætteste, værterne var på at komme tilbage i opgøret. I stedet slog Elies Mahmoud til i den anden ende og sikrede Randers en komfortabel sejr.
Med de tre point passerer Randers OB i tabellen og kravler op på samme pointantal som FC København på syvendepladsen.
Silkeborg IF under nedrykningsstregen kan mandag tage en bid af de fem points forspring, som Fredericia har på tiendepladsen. Silkeborggenserne møder hjemme på kunstgræsset bundproppen Vejle Boldklub.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Salah sender særlig besked
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC København – Randers FC
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Froholdt med vild hæder i Portugal
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Superliga-bejlere deler
EKSKLUSIVT