Randers ophæver Christian Kellers kontrakt

Christian Keller har fået ophævet sin aftale med Randers FC.



Randers FC har netop meddelt, at klubben ophæver med Christian Keller.

Det skriver Randers FC i en pressemeddelelse.

Christian Keller har ikke været på banen, siden sagen om ham og Jonas Borring kom frem. Klubben skriver i pressemeddelelsen, at man ikke tror på, at Keller, der har et år igen af sin aftale med Randers, kan blive en profil på holdet igen.

– Vi har brugt den seneste tid på gennemgribende at vurdere truppen og de enkelte spilleres fremtidsudsigter, og ud for Christian Kellers navn har vi konkluderet, at vi ikke tror på han vil kunne komme tilbage og blive den profil for Randers FC han tidligere har været. Dels har han været væk fra kampene i Superligaen i længere tid, og dels har andre spillere grebet chancen i Christians fravær. Dermed vil han starte ”bagerst i feltet”, og formentlig ikke kunne se frem til meget spilletid i den kommende sæson. Vi har forelagt Christian vores vurderinger, og på den baggrund kom vi fælles frem til, at det bedste for alle parter vil være at skilles i fred og fordragelighed, siger sportschef Ole Nielsen.

Dermed står der i pressemeddelelsen ikke noget om sagen mellem Keller og Borring, der nu har ført til, at begge spillere har forladt klubben, ligesom træner Colin Todd er stoppet. Men det må ganske givet have haft betydning for omklædningsrummet og arbejdsmiljøet i Randers – og formentlig har der været spillere, der sympatiserer med Jonas Borring og ikke har ønsket at spille med Christian Keller.

Selv siger Keller, at han er ærgerlig over bruddet, men at det er det bedste for ham selv, når han ikke havde udsigt til spilletid.

– Jeg er blevet præsenteret for mine sportslige udsigter i Randers FC og indset, at jeg vil have en lang vej for at kunne spille mig til en plads på holdet. Jeg er derfor kommet frem til den konklusion, at det bedste for både klub og mig selv vil være at stoppe samarbejdet. Jeg ville selvfølgelig gerne have bevist, at jeg kunne kæmpe mig tilbage, men omvendt har jeg jo også selv kunnet konstatere andre er vokset i mit fravær. Med min alder og kun et års kontrakt tilbage, har jeg set det fornuftige i at få min kontrakt med Randers FC ophævet. Jeg vil så bruge den kommende tid til at tygge på, hvad fremtiden skal indebære, om det bliver med eller uden fodbold, siger Christian Keller.

Keller har spillet i Randers i fem år – men han kommer altså ikke til at være en del af Randers FC, der nu har fået Olafur Kristjansson som træner.





Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Superliga-profiler topper international liste

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig