Randers-reaktion: Underlig måde at skabe sig på

Ole Nielsen, sportschef i Randers FC, svarer nu tilbage på agenten Buddy Farahs hårde kritik af klubben og dens håndtering af Mandla Masango-sagen.



– Det er ikke et lykkeligt ægteskab med Randers, han vil bare gerne ud af det. De har ødelagt det hele, og der har været en masse problemer, som Randers selv har skabt. Alt er næsten bedre for Masango end at blive i Randers.

Mandla Masangos agent, Buddy Farah, var hård i retorikken over for Randers FC, da tipsbladet.dk tidligere på dagen fangede ham over telefonen. Den sydafrikanske offensivspiller er stærkt utilfreds med at være i Randers og vil gerne væk, men indtil videre har kronjyderne ikke været villige til at give slip. Det er agenten såvel som Mandla Masango meget uforstående over for, og det førte så til onsdagens verbale angreb mod ledelsen i klubben.

Nu svarer Ole Nielsen, sportschef i Randers FC, igen. Han mener, at pilen udelukkende peger på agenten.

– Det skete før min tid, men det er selvsamme Buddy Farah, der har indgået en tre-årig aftale med Randers FC. Det gjorde han vel, fordi Masango havde stor lyst til at komme til Randers, og jeg går ud fra, han også er blevet rådgivet herom. Når man indgår en aftale som spiller og som agent, så er den altså bindende. Vi har nogle forpligtelser som klub, men det har den anden part også, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg synes, pilen peger på ham selv, og jeg synes, han siger nogle mærkelige ting. Vi spiller dårlig fodbold, siger han, men vi er sluttet nummer tre, fire og seks de seneste sæsoner og spiller aktuelt med i toppen, så så dårlige er vi vel heller ikke? Han siger også, byen er for lille for Mandla, men sådan noget researcher man vel på inden? Jeg synes, det er en underlig måde at skabe sig på og totalt upassende – og det gælder både spilleren og agenten – men det er ikke en leg, vi går med på. 

– Vi har også fået mange tilkendegivelser fra andre i fodboldens verden om, at vi har håndteret det godt, slutter Ole Nielsen.

Randers FC hentede Mandla Masango i den sydafrikanske klub Kaizer Chiefs.





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Er det Chido Obis store chance?

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Pernille Harder med perlemål

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Jens Stage med overraskende transfer-melding

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Tog smutvej – Billing er overrasket

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Superliga-løgn

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag