Randers satser på forstærkninger

Nedrykningen hos  Randers FC får ikke direktør Jakob NIelsen til at ryste på hånden – han vil forstærke truppen i januar.



En nedrykning fra Superligaen siges som regel altid at koste mellem 20 og 25 millioner kroner for en fodboldklub. Sådan er billedet da også på overfladen i Randers FC.

Men i Randers var man ikke totalt uforberedte på en mulig nedrykning og havde blandt andet hos en lang spillere indskrevet klausuler i kontrakterne om lønnedgang ved nedrykning.

– Der er også færre udgifter i forbindelse med at spille i første division omkring afvikling af kampe, plus at spillerne er gået ned i løn, og der er fundet besparelser i administrationen, siger Jakob Nielsen til sporten.dk

Randers ligger nu to i 1. division og satser benhårdt på at komme tilbage til Superligaen til sommer. Derfor skal truppen forstærkes i det kommende transfervindue.

– Som udgangspunkt arbejder vi ikke med at skulle sælge spillere. Vi ser os derimod om efter en til to forstærkninger. Især på venstre back pladsen, men vi må også samtidig erkende, at vi er en i situation, hvor vi ser efter spillere som er ’nice to have’ og ikke ’need to have’.

Randers FC har ikke lagt skjul på, at bysbarnet Chris Sørensen er et emne til venstre back – OB’eren har længe ikke været garanteret spilletid i OB og har kontraktudløb til sommer.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Langmodighed i Los Angeles

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Transferbombe på vej

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Colombia – Portugal

Jordan – Argentina

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Markant ændring i Silkeborg

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”