• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mads Bye Marboe

Randers skriver med U17-spiller: Han udviser landsholdsklasse

Foto: Getty Images

Randers FC har lavet en aftale med U17-spilleren Mads Enggård. U17-træner Michael Ravn samt Head of Coaching og talentchef Peter Elstrup er imponeret af den unge midtbanespiller.

Af Mads Bye Marboe

Randers FC har et særdeles spændende talent rendende rundt på klubbens U17-mandskab, hvis man skal tro U17 Liga-træner Michael Ravn samt Peter Elstrup, der er Head of Coaching og talentchef i den kronjyske klub.

Mandag har Mads Enggård således sat sin underskrift på en treårig aftale med klubben, og han får rosende ord med på vejen.

Læs også:Randers-angriber: Mit mål mod AGF er et af de bedste øjeblikke i min karriere

- Mads har mange kvaliteter. Han er først og fremmest en skøn knægt med glimt i øjet og med en ærgerrighed efter at udvikle sit talent. På banen er han en tovejs-spiller på den centrale midtbane, siger Michael Ravn til klubbens hjemmeside og uddyber:

- Han evner at løse rigtig mange situationer med bolden qua hans gode teknik og hans spilforståelse, men han er ligeledes dygtig til at erobre bolden med sit aggressive erobringsspil. Den pakke sat sammen med en dynamisk løbekapacitet og en stærk vindermentalitet gør Mads til en spændende profil.

Læs også:Virusekspert forudser: Jeg tror ikke, fodbold vender tilbage lige foreløbig

Peter Elstrup mener sågar, at unge Enggård udviser landsholdsklasse.

- Mads har lavet stor fremgang på det seneste. Han gør det rigtig godt, og allerede som førsteårs U17-spiller viser han, at han kan udfylde en rolle på vores midtbane. Jeg synes, at han udviser landsholdsklasse i øjeblikket, fortæller han.

Mads Enggård skiftede til Randers FC fra FC Midtjylland som U15-spiller og har spillet på U17-holdet siden i sommer.

Læs også:Hvem træner, og hvem holder fri? Sådan tackler din klub coronapausen

Læs også:Her er otte film og serier til at holde fodboldabstinenserne i skak

Læs også:Målkonger: Urørlig på Superligaens bomber-trone