‘Det er det dyreste køb i Randers’ historie’.
Sådan sagde Søren Pedersen til Eurosport 2, efter at Randers-sportsdirektøren kunne bekræfte, at kronjyderne havde købt Stephen Odey fra KRC Genk. Og trods titlen som rekordkøb lignede det et scoop for Randers.
Den nigerianske angriber havde nemlig scoret hele 11 gange i 15 kampe.
Men siden da? Ja, der har målsnittet været knap så godt. Det er nemlig blevet til 15 mål i de efterfølgende 101 kampe. I indeværende sæson har Stephen Odey faktisk hverken scoret eller assisteret i 17 kampe i Superligaen.
Så hvorfor har det ikke fungeret for angriberen i Randers på det seneste?
– Han er lidt blevet overhalet af nogle yngre spillere. Men han tackler det rigtig flot, siger Rasmus Bertelsen, cheftræner i Randers FC, til Tipsbladet.
– Han blev hentet som en dyr spiller og blev konverteret fra et lejemål, hvor han scorede på det hele i starten. Jeg tror, han blev lidt misforstået som spiller. Folk tror, han er en målmaskine. Det er han ikke. Han er mere en holdspiller, som kan bidrage til de andre ting rundt på banen. Jeg er meget imponeret og tilfreds med den måde, han tackler det på.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Det er klart, at jeg ønsker for ham, at han snart får scoret. Fodbold er også lidt tilfældigt. Han rammer træværket to gange i premieren mod Vejle, hvor han starter inde. Var de gået ind begge to, havde vi måske haft en anden snak nu. Men han er en god holdkammerat, som bakker op om sine kollegaer. Jeg er rigtig glad for at have ham stadigvæk.
Vil han stadig indgå i dine planer, selv om målene ikke falder?
– Ja, jeg har skiftet ham ind i to af de sidste tre kampe, så det kunne jeg sagtens finde på at gøre igen. Men hans vej til startopstillingen er lidt længere lige nu, end den har været tidligere, siger Rasmus Bertelsen og tilføjer:
– Jeg synes ikke, der er så store udsving på hans præstationer i det generelle. Men på målkontoen har det set vanvittigt ud, den forskel der har været. Så er der også bare kommet mere kvalitet på de pladser, han dækker, så konkurrencen er blevet større.
Roser midtbanestjerner
En spiller, der til gengæld scorer mål for Randers i øjeblikket, er Mathias Greve. Han kom tilbage til Kronjylland fra Brøndby IF i sommer og har fra første fløjt været en profil.
– Jeg synes, hans impact på holdet, lige fra han kom, har været rigtig godt. Så er det klart, at han også gerne selv vil være lidt mere afgørende med mål og assister.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Lad os bare sige, det er en opblomstring, men jeg synes, det har været en naturlig videreførelse af hans høje niveau, siger Rasmus Bertelsen om midtbaneprofilen og tilføjer:
– Da vi henter Greve og André Rømer (fra FC Midtjylland, red.) i det vindue i sommer, var der næsten garanti for, at det virkede. Vi kendte dem, og de kender os, og de kommer fra to af topklubberne i Danmark, hvor de har ligget lige i udkanten. Det er ikke sådan, de har været kastet helt væk. De har været med til at løfte vores bundniveau rigtig meget.
‘Som at se en langsom død’
Begge spillere har været afgørende for, at Randers nu er i Mesterskabsspillet, og her indleder kronjyderne mod FC København mandag aften.
Rasmus Bertelsen forventer at se en trodsreaktion fra de københavnske løver, der tabte til Viborg før landskampspausen, men Randers kommer ikke til at parkere alle mand i eget felt og håbe på en nulløsning.
– Vores generelle indstilling til de kampe i top seks spillet er at være initiativrige, og det er også defensivt. Det kan også nogle gange være at stille sig lavt og så eksplodere på de rigtige tidspunkter, men det kan også være at gå op i højere pres og prøve at skabe noget tryk på modstanderen. Det skal man lave en god blanding af.
– Jeg har før set hold tage i Parken og bare stille sig. Det er for mig at se en langsom død, hvor der på et tidspunkt går hul på det, og hvad så? Så har du ingen Plan B. Der vil jeg hellere have en proaktiv indstilling til det og nogle greb til at gå op og gøre noget offensivt engang imellem, siger Rasmus Bertelsen.
Et sted, Randers måske kan ramme FCK, er på dødbolde, hvor Jacob Neestrups mandskab har været svage – men her advarer Rasmus Bertelsen også.
– Nu skal vi passe på med at spille for smarte, for de scorede mod os på hjørne i premieren! Der skal vi ikke stikke næsen for langt frem lige på den konto, slutter han med et grin.
Randers FC gæster FC København mandag klokken 19.00. Læs Tipsbladets optakt til kampen her.
LIVE
LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Giver to spillere livstidskarantæne
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
FC København skriver kontrakt med juvel
Vil have ham væk fra FC København
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Betyder det David Nielsen-fyring?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål