Efter målmandsfejl: Har reddet os 10.000 gange

Patrik Carlgren endte med at koste Randers sejren mod AGF, men cheftræner Rasmus Bertelsen er ikke sur på ham.



Et klodset straffespark endte søndag med at blive dyrt for Randers.

Holdet havde været foran med 1-0 i størstedelen af hjemmekampen mod AGF, indtil keeper Patrik Carlgren med et enkelt minut tilbage af den ordinære spilletid nedlagde udeholdets angriber Patrick Mortensen, der havde ryggen til mål, i feltet.

Selvsamme Patrick Mortensen udnyttede livlinen til at sparke udligningen i mål, hvorfor kampen sluttede 1-1.

Randers-træner Rasmus Bertelsen tager dog sin keeper i forsvar.

– Det er en kæmpefejl af Patrik, og han har også sagt undskyld. Men det er, hvad der sker. Han har reddet os titusinde gange tidligere, så det skal han ikke tænke på, siger Randers-chefen.

Efter den sene AGF-scoring blev der lagt et stort pres mod Randers, og ondt var flere gange tæt på at blive værre for hjemmeholdet, som blandt andet måtte cleare en bold på stregen i overtiden.

Rasmus Bertelsen erkender da også, at hans mandskab kunne have stået tilbage efter kampen helt uden point.

– Jeg er superskuffet, men jeg har også øjne i hovedet. Jeg kan godt se, at bolden hopper og danser nede i feltet et par gange, så det kunne godt have endt med den helt store katastrofe. Slutningen blev kaotisk.

– AGF havde uendeligt svært ved at skabe chancer. De havde bolden meget, men skabte få chancer, og det, der gav straffesparket, havde jo intet med en chance at gøre.

– En uheldig vurdering kostede os to point. Det er også derfor, at det gør så ondt, siger Bertelsen.

I den kommende uge venter der Randers et pokalopgør onsdag på udebane mod 1.-divisionsholdet B.93 fra Østerbro i København, inden det gælder formstærke Silkeborg på hjemmebane i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Brøndby henter keeper – her er planen

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Får afvist bud på dansk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

De lurer på Kjærgaard

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

England – Kroatien

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’