Efter målmandsfejl: Har reddet os 10.000 gange

Patrik Carlgren endte med at koste Randers sejren mod AGF, men cheftræner Rasmus Bertelsen er ikke sur på ham.



Et klodset straffespark endte søndag med at blive dyrt for Randers.

Holdet havde været foran med 1-0 i størstedelen af hjemmekampen mod AGF, indtil keeper Patrik Carlgren med et enkelt minut tilbage af den ordinære spilletid nedlagde udeholdets angriber Patrick Mortensen, der havde ryggen til mål, i feltet.

Selvsamme Patrick Mortensen udnyttede livlinen til at sparke udligningen i mål, hvorfor kampen sluttede 1-1.

Randers-træner Rasmus Bertelsen tager dog sin keeper i forsvar.

– Det er en kæmpefejl af Patrik, og han har også sagt undskyld. Men det er, hvad der sker. Han har reddet os titusinde gange tidligere, så det skal han ikke tænke på, siger Randers-chefen.

Efter den sene AGF-scoring blev der lagt et stort pres mod Randers, og ondt var flere gange tæt på at blive værre for hjemmeholdet, som blandt andet måtte cleare en bold på stregen i overtiden.

Rasmus Bertelsen erkender da også, at hans mandskab kunne have stået tilbage efter kampen helt uden point.

– Jeg er superskuffet, men jeg har også øjne i hovedet. Jeg kan godt se, at bolden hopper og danser nede i feltet et par gange, så det kunne godt have endt med den helt store katastrofe. Slutningen blev kaotisk.

– AGF havde uendeligt svært ved at skabe chancer. De havde bolden meget, men skabte få chancer, og det, der gav straffesparket, havde jo intet med en chance at gøre.

– En uheldig vurdering kostede os to point. Det er også derfor, at det gør så ondt, siger Bertelsen.

I den kommende uge venter der Randers et pokalopgør onsdag på udebane mod 1.-divisionsholdet B.93 fra Østerbro i København, inden det gælder formstærke Silkeborg på hjemmebane i Superligaen.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland – AGF

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar