Randers-chef vil ikke høre brok: Det er en cadeau

Thomas Thomasberg mener, at Randers skal glæde sig over holdets mange kampe, som holdet skal kunne håndtere.



Randers FC er godt i gang med et tæt kampprogram, men det er en udfordring, som kronjyderne skal kunne magte ifølge cheftræner Thomas Thomasberg.

Søndag var Randers på banen i Superligaen med 3-2-sejren hjemme over FC Nordsjælland, blot to et halvt døgn efter, at klubben havde hentet et flot 2-2-resultat hjemme mod AZ Alkmaar i Conference League.

Onsdag tager Randers hul på Sydbank Pokalen ude mod Fremad Amager, men de mange kampe skal ikke være en undskyldning for sidste års pokalvindere.

– Vi skal glæde os over, at vi får lov til at spille så mange kampe. Det er en cadeau til, at vi gjorde det supergodt i sidste sæson.

– Vi glæder os allerede til, at vi skal spille igen på onsdag, og den fornemmelse skal vi have, så det ikke bliver en belastning.

– Jeg har også sagt, at jeg ikke gider at høre nogen snakke om, at der er mange kampe og dit og dat.

– Jeg tror ikke, at I stiller de samme spørgsmål til FC København, for det er nyt for os. Det kan jeg godt følge, men vi skal kunne magte det, siger Thomas Thomasberg.

Randers skiftede fem spillere til søndagens opgør i forhold til midtugens dyst, og Thomasberg mener, at rotation kan være nøglen til at bevare energien i truppen.

– Som jeg har sagt til spillerne, så har de nok kræfter, og de har nok energi.

– Når vi samtidig kan skifte fem undervejs i kampene og et par stykker fra kamp til kamp, så skulle det helst ikke være energiniveauet, vi går ned på, siger træneren.

Thomas Thomasberg ser Randers-truppen som den stærkeste i sin tid, og der er da også ros tilovers fra FCN’s Magnus Kofod Andersen efter opgøret mellem de to mandskaber.

– Randers skiftede mange, men alligevel spillede de på et højt niveau.

– Man skal huske at rose Randers for holdets bredde i truppen. De er dygtige til at rotere og har en bred trup, som de kan gøre brug af, siger Kofod.

/ritzau/





– Schwartau-handel giver ingen mening




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



LIVE

TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Portugal – Kroatien

Her kan man se La Liga fremover

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

PL-træner blev fyret over E-mail

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Rooney: Her er Englands store problem

Spanien – Østrig

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

De køber ham for 740 mio.