Randers FC er godt i gang med et tæt kampprogram, men det er en udfordring, som kronjyderne skal kunne magte ifølge cheftræner Thomas Thomasberg.
Søndag var Randers på banen i Superligaen med 3-2-sejren hjemme over FC Nordsjælland, blot to et halvt døgn efter, at klubben havde hentet et flot 2-2-resultat hjemme mod AZ Alkmaar i Conference League.
Onsdag tager Randers hul på Sydbank Pokalen ude mod Fremad Amager, men de mange kampe skal ikke være en undskyldning for sidste års pokalvindere.
– Vi skal glæde os over, at vi får lov til at spille så mange kampe. Det er en cadeau til, at vi gjorde det supergodt i sidste sæson.
– Vi glæder os allerede til, at vi skal spille igen på onsdag, og den fornemmelse skal vi have, så det ikke bliver en belastning.
– Jeg har også sagt, at jeg ikke gider at høre nogen snakke om, at der er mange kampe og dit og dat.
– Jeg tror ikke, at I stiller de samme spørgsmål til FC København, for det er nyt for os. Det kan jeg godt følge, men vi skal kunne magte det, siger Thomas Thomasberg.
Randers skiftede fem spillere til søndagens opgør i forhold til midtugens dyst, og Thomasberg mener, at rotation kan være nøglen til at bevare energien i truppen.
– Som jeg har sagt til spillerne, så har de nok kræfter, og de har nok energi.
– Når vi samtidig kan skifte fem undervejs i kampene og et par stykker fra kamp til kamp, så skulle det helst ikke være energiniveauet, vi går ned på, siger træneren.
Thomas Thomasberg ser Randers-truppen som den stærkeste i sin tid, og der er da også ros tilovers fra FCN’s Magnus Kofod Andersen efter opgøret mellem de to mandskaber.
– Randers skiftede mange, men alligevel spillede de på et højt niveau.
– Man skal huske at rose Randers for holdets bredde i truppen. De er dygtige til at rotere og har en bred trup, som de kan gøre brug af, siger Kofod.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER
