Det har været en god vinteropstart for OB’s offensivspiller Rasmus Falk. I modsætning til tidligere opstartsfaser har Falk undgået skader og skavanker, og han føler sig derfor helt klar til at spille en nøglerolle for fynboerne i forårssæsonen.
Falk har selv store ambitioner for den kommende sæson, hvor han håber at vise sit fulde potentiale over en lang periode.
– Jeg skal have mit bedste halvår i min karriere i foråret. Jeg har været igennem en del skader, og jeg er ofte blevet sat på stand by, når jeg har været tæt på at toppe. Jeg skal have en lang periode uden skader, og jeg vil deltage i alle kampe og træninger. Det er vigtigt for mig. Der kommer et U/21-EM til sommer, hvor jeg også har et år tilbage af min kontrakt. Der er mange ting i det, men jeg tager en kamp ad gangen og fokuserer på at præstere, siger Rasmus Falk til tipsbladet.dk.
Efter OB’s afsked med Espen Ruud i vinterpausen er Rasmus Falk sammen med Daniel Høegh den spiller i truppen, der har været en del af OB’s førstehold i længst tid. Med den rolle følger et ansvar, som Falk er klar til at tage på sig.
– I løbet de seneste år er der sket mange ting, og vi har sagt farvel til mange spillere hvert år. Jeg har været i klubben i længst tid nu, og der er ingen tvivl om, at jeg skal have en vigtig rolle. Det ser jeg frem til, siger han.
OB indleder sæsonen på Superligaens tiendeplads, og Rasmus Falk er spændt på at se fynboernes reelle niveau i den kommende forårssæson.
– Det er svært at vurdere, hvor vi står i forhold til de andre. I mange kampe har vi spillet med et hold i første halvleg og et andet i anden halvleg, og det er svært at vurdere vores styrke. Meget af vores træning har været med vægt på det fysiske i form af løb- og styrketræning, så jeg har svært ved at vurdere, hvor vi står spillemæssigt, siger Rasmus Falk, der håber, at OB kommer ind i en mere stabil periode i foråret efter flere halvsæsoner med op- og nedture.
– Vi mangler stadig at levere en stabil halvsæson, men vi håber, at det kommer nu. Vi starter med to utrolig svære kampe mod FC Midtjylland og FCK, men det skal vi prøve at have noget ud af. Det er er måske ikke det værste tidspunkt at møde dem nu, for der er ingen, der kommer buldrende fra start. For os handler det om at opfylde vores målsætning om at gøre det bedre end sidste sæson, så det fokuserer vi på, siger Rasmus Falk.
OB åbner forårssæsonen på mandag med en udekamp mod FC Midtjylland.

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Trist Mikael Uhre-besked

Bayern raser mod Donnarumma

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Dansker færdig i Galatasaray

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Kreativ transfer-løsning?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

– Jeg er stærkere end nogensinde

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Megatransfer på vej?

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok

– Han kan blive vigtig

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby