AaB-angriberen Rasmus Jönsson kan ikke hjælpe sine holdkammerater i Horsens i morgen. Hans lyske volder igen problemer, og hverken han eller AaB vil tage chancer med svenskerens fysik, og derfor bliver han sparet i håbet om, at han så kan spille på søndag mod FC København.
– Jeg skal desværre ikke spille i morgen, da jeg fik lidt problemer med lysken igen i søndags. Så vi har valgt at sige, at jeg står over i den her kamp, og så håber jeg at være klar til på søndag. Det føles okay nu, og jeg var også med ude at træne i dag faktisk, men vi tager det sådan lidt dag for dag, siger Rasmus Jönsson til tipsbladet.dk.
Lyskeproblemerne er tilbagevendende for Rasmus Jönsson, og han ærgrer sig over, at de hindrer ham i at vise sit fulde potentiale i Superligaen.
– Jeg vil så gerne vise mit potentiale fuldt ud. Jeg følte, jeg var tæt på i kampen mod AGF. Jeg var på vej derop og nærmede mig 100 procent, men jeg har endnu ikke præsteret så godt, som jeg ved, jeg kan. Det er ærgerligt, for jeg vil gerne hjælpe holdet så godt som muligt. Det er svært at sige præcis, hvad problemet er. Det skal vi prøve at finde ud af. Vi troede, jeg kunne træne det op, men det har desværre ikke hjulpet det helt væk.
– Jeg ved ikke, hvad der skal til, men alt er muligt, og jeg vil ikke afvise, at en operation kan blive nødvendig på et tidspunkt, siger Jönsson.
Da Rasmus Jönsson kom til AaB i sommer, var han på vej tilbage efter at have haft både lyske- og knæskade i foråret.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
