Rasmus Thelander tæt på schweizisk topklub

Rasmus Thelander er snart fri af sin kontrakt med storklubben Panathinaikos. Han er tæt på et skifte til FC Zürich i Schweiz, erfarer tipsbladet.dk.



I sidste uge kunne tipsbladet.dk fortælle, at den tidligere AaB-spiller Rasmus Thelander sammen med flere af sine holdkammerater havde løn til gode af sin økonomisk pressede arbejdsgiver, Panathinaikos, og at den danske forsvarsspiller sammen med sin agent, Mikkel Nissen, var i dialog med storklubben om at komme ud af kontrakten.

Efter det græske forbunds mellemkomst er det nu tæt på at lykkes, erfarer tipsbladet.dk. Rasmus Thelander er kun få stempler fra at være en fri mand efter to år i Panathinaikos med begrænset spilletid og altså til sidst ingen løn. 

Dermed er den 26-årige midtstopper efterfølgende klar til at finde en ny arbejdsgiver, og selv om der uden tvivl er flere klubber i Superligaen, der godt kunne bruge en fysisk stærk og rutineret spiller som Rasmus Thelander, fortsætter han karrieren i udlandet.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er Rasmus Thelander tæt på et skifte på en fri transfer til den schweiziske traditionsklub FC Zürich, som er den eneste klub i alpelandet, der har taget mesterskaber fra suveræne FC Basel de seneste 13 år. Den tidligere AaB-spiller nærmer sig en aftale med FC Zürich og bliver med stor sandsynlighed præsenteret inden længe

I FC Zürich bliver Rasmus Thelander, hvis alt som ventet falder på plads, blandt andre holdkammerat med Victor Palsson, der denne sommer forlod Esbjerg fB til fordel for den schweiziske klub. I FC Zürich er Rasmus Thelander udset til en fast plads i midterforsvaret, mens Palsson primært er hentet ind som midtbanespiller.





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde