Rasmus Würtz indstiller karrieren efter denne sæson

AaB’s mangeårige kaptajn går fra borde ved udgangen af denne sæson.



Man har i efterhånden adskillige år ikke kunnet sige AaB uden også at sige Rasmus Würtz. Midtbanespilleren havde en kort afstikker til FC København og Vejle for cirka ti år siden, men ellers har han helliget sin karriere til AaB, hvor han foreløbig står noteret for 482 kampe.

Snart spiller han dog sin sidste i den bolsestribede trøje.

AaB meddeler fredag middag, at 35-årige Rasmus Würtz indstiller sin karriere efter denne sæson. Midtbanespilleren har kontrakudløb 30. juni, og det bliver altså hans sidste arbejdsdag i den nordjyske Superliga-klub. Beskeden kommer kort tid efter, at en anden AaB-legende, Kasper Risgård, har meddelt, at han også stopper til sommer. 

– Med karrierestop fra både Kasper Risgård og Rasmus Würtz tager vi afsked med både stor kvalitet og enorm erfaring, og Würtz er ligesom Risgård et regulært klubikon i AaB og en stor del af vores kultur. Når jeg noterer mig antallet af Rasmus’ gule kort, så finder jeg det egentlig paradoksalt, for jeg tror faktisk, at både dommere og modspillere betragter Rasmus som en fair spiller, der blot har indkasseret langt hovedparten af sine advarsler via sin aggressive spillestil, som også har været medvirkende til at gøre ham til en af de bedste 6’ere i Superligaens historie, siger sportsdirektør Allan Gaarde og tilføjer:

– I hvert fald er Rasmus en sand gentleman at omgås, og han har været og er stadig en forbilledlig anfører for vores trup, ligesom det er svært at forestille sig en bedre ambassadør end ham for vores klub, hvilket gælder i både medgang og modgang. Nu skal Rasmus finde frem til, hvad næste skridt i hans liv skal være, men fra AaB’s side kan vi sagtens se Rasmus i en rolle for vores klub engang i fremtiden.

Rasmus Würtz har vundet et dansk mesterskab og en pokaltitel med AaB. Han står desuden noteret for 12 A-landskampe for Danmark. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Spændende melding

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg