BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Patrick Pentz er i karantæne, når Brøndby indleder Superliga-foråret søndag aften mod Randers FC, efter at han fik rødt kort i efterårets sidste kamp.
Derfor vil det enten være Gavin Beavers, Thomas Mikkelsen eller William Sonne-Schmidt, der får lov at vogte buret.
Men hvem af de tre, det bliver, vil Steve Cooper ikke ud med nu. Det fastslår han efter fredagens træning over for Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Jeg har besluttet mig, men jeg har ikke besluttet mig for hele holdet, så det er ikke annonceret endnu. Desværre har vi nogle karantæner, men det er the name of the game, og vi fokuserer på de tilgængelige spillere. Vi vil være klar mod Randers, siger Steve Cooper og tilføjer om keepersituationen:
– Den er kompetitiv. Patrick har spillet alle kampe i min tid, men det bliver ikke tilfældet i de kommende to. Det er derfor, man har flere målmænd. I sidste ende skal vi støtte spillerne, der får chancen, men de skal også gribe den. Hvad end vi beslutter søndag, vil vi bakke op om dem, og det bliver forhåbentlig en positiv dag.
I opstarten har Gavin Beavers stået en række kampe, mens Patrick Pentz stort set ikke har spillet. Det fik forleden TV 2’s eksperter til at spekulere i, om dette mon var den 20-årige amerikaners chance for at sætte sig på målmandsposten.

Men Steve Cooper slår fast, at man ikke skal lægge for meget i det, og at Patrick Pentz efter planen vil spille en træningskamp i næste uge.
– Vi har ham ikke i de kommende to kampe. Han har spillet meget tidligere. Alle vil spille kampe, og det er bedst at være i en rytme.
– Jeg ville ikke læse noget negativt ind i det (at Pentz ikke har spillet, red.). Det handler om at forberede os og holde alle klar til kampene. Det er det. Vi vil spille en træningskamp på mandag med al sandsynlighed, og Patrick vil spille der. Det er i hvert fald planen.
– Der er intet negativt i den forbindelse, slår han fast.
Vallys tvivlsom
Mens Patrick Pentz er ude, er der tvivl om stjernespilleren Nicolai Vallys, der ellers var tilbage på græs torsdag. Det samme gælder i øvrigt Sho Fukuda.
– Både Vallys og Fukuda var på græs, men de trænede ikke fuldt med. Det var en genoptræningssession mere end noget andet, men vi prøver at kombinere det. Vallys er tilbage på græs hurtigere end forventet.
– Det er for tidligt at sige, om Vallys er klar mod Randers, men jeg er ret positiv over, at selv hvis det ikke er i denne weekend, vil han være hurtigere tilbage end forventet, lyder det fra Steve Cooper, der glæder sig til Superliga-genstarten over på en vinterpause:
– Det har været lang tid undervejs. Jeg respekterer selvfølgelig, at programmet er sådan, og jeg er den nye, som skal tilvænne mig det. Men jeg ser bare virkelig frem til at komme tilbage og i gang igen. Vi har prøvet at bruge tiden bedst muligt i offseason og preseason, og det er med målet om at blive de bedste, vi kan være, og være det hold, vi vil være og vil vise fansene.
Brøndby tager imod Randers klokken 18.00 søndag aften på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Deler nyt om fremtiden
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Tottenhams nedtur fortsætter
Nu svarer David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Dansk træner storroses
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega