Reagerer på vilde transferrygter om Emam Ashour

I Egypten er det begyndte at pible frem med rygter om en retur til hjemlandet for Emam Ashour.



Emam Ashour startede som lyn og torden i FC Midtjylland, hvor han scorede i både Conference League og Superligaen i sine to første kampe for klubben.

Siden er egypteren dog faldet om bag i køen om spilletid, da Thomas Thomasberg overtog cheftrænerposten fra Albert Capellas. Det har fået rygterne om et sommerskifte til at pible frem.

I egyptiske medier er Al Ahly blevet kædet sammen med Emam Ashour, der i vinter skiftede fra Zamalek til FC Midtjylland.

King Fut skriver, at der har været stærke rygter om et sommerskifte retur til hjemlandet for Emam Ashour. Nu tager den mulige arbejdsgiver Al Ahly bladet for munden, og affejer alle spekulationer.

– Det er ikke sandt, hvad der bliver skrevet om Emam Ashour. Ingen kender til detaljerne fra mødet hos den tekniske stab. Der er ingenting i forhold til en aftale, og så er det alt for tidligt. Snakke om transfers finder kun sted efter sæson, slår sportsdirektør i Al Ahly, Mohsen Saleh, fast overfor King Fut.

FC Midtjylland købte 25-årige Emam Ashour for omkring 22 millioner kroner i vinter, og det vil være ret markant, hvis han allerede skulle være på vej videre til sommer.

Den slags summer er ikke hverdagskost i FC Midtjylland, så man må formode, at egypteren endnu har tid til at bevise sig i dansk fodbold.

Vinterens skifte er iøvrigt hans første til europæisk fodbold, og det har indtil videre været tydeligt, at han har haft brug for at vænne sig til dansk fodbold.

Syv kampe og to scoringer er det blevet til for Emam Ashour, der er på kontrakt frem til sommeren 2027. Siden Thomas Thomasberg kom til har han ikke fået spilletid.







► LIVE

LIVE: Godt nyt om Superliga-profil

Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

Haaland forlod stadion kort efter slutfløjt

Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe

Her er Diant Ramaj den næstbedste i verden

Forlod FC København – fik en højere løn i FCM



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’

Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg

FCK-stjerne var pludselig ude af truppen

Brøndby og FCK får enorme bøder efter derby

– Hans ord går verden rundt



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Hvis Riemer ryger: Bo Henriksen udpeger afløser

Yussuf Poulsen deler godt nyt efter FCK-opgør

Kæmpe hyldest: ‘De kan få min elefantorden’

FC Midtjylland køber profil i 1. division

Gustav Isaksen afslører opfordring til Riemer

Ronaldos kone med opsigtsvækkende udmelding

Fælder dom over Luis Binks: ‘Dét siger alt!’

‘Det har jeg oplevet for meget med landsholdet’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fantastisk – han er landsholdets største stjerne!

30 år og stor succes: Vil på det danske landshold

Polsk træner var på vej til OB

Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark

Elias Achouri smidt på porten efter skænderi

Juventus kigger med – dansk komet med drømmedebut

FCN kørt over: Nedlagt af tidligere BIF-spiller

Har erobret Berlin: Dansk drømmestart i Tyskland

Thomas Nørgaard jubler over Brøndby-profiler

Portugal satte Norge på plads

– Den kamp, jeg er mest stolt af