Real Madrid var mere end tæt på at lide sit første hjemmebanenederlag i La Liga i denne sæson, men i sidste øjeblik lykkedes det at hive 2-2 hjem mod Elche fra den tunge ende af rækken.
Elche førte med 2-0, da kampen gik ind i sine sidste ti minutter, men Real slog tilbage og undgik det sensationelle nederlag på Eder Militaos sene udligning.
Det er blot tre dage siden, at Real senest var i problemer mod Elche. I Copa del Rey måtte de to hold torsdag i forlænget spilletid, hvor Elche var foran med 1-0, men også der slog Real til med to sene scoringer.
Trods endnu en skuffelse til sidst kan Elche finde tilfredshed i en god formkurve med syv point i de seneste tre kampe, og holdet har nu fået en mere behagelig afstand til nedrykningsstregen.
I den anden ende er Real fortsat nummer et med sine 50 point for 22 kampe. Sevilla har fire færre på andenpladsen.
Real Madrid dominerede markant, men det kneb med koldblodigheden, når de store stjerner nærmede sig Edgar Badias mål.
Han diskede op med flere gode redninger i første halveg, hvor Real talrige gange afsluttede mod målet. Blandt andet helt oppe i krogen, da Toni Kroos sendte et frispark afsted.
End ikke et straffespark kunne få Real på tavlen i første halvleg. Karim Benzema, der er suveræn La Liga-topscorer med 17 træffere, sparkede over mål fra 11 meter.
Så var der mere snit over Elches effektivitet tre minutter før pausen. Fidel fandt med en kælen aflevering holdets argentinske topscorer, Lucas Boye, som næsten holdt corona-afstand til sin nærmeste oppasser, da han headede udeholdet foran.
Syv minutter efter pausen var Real tæt på at få tildelt endnu et straffespark, men efter at have peget på pletten i første omgang ombestemte dommeren sig efter at have set sekvensen på VAR-video.
Reals spillere kredsede om Elche-feltet i store dele af anden halvleg, men storfavoritten sled med at komme til mange helt åbne chancer.
20 minutter før tid driblede Vinicius Junior sig dog til en kæmpe chance i feltet, men hans afslutning sneg sig forbi stolpen.
Elche fokuserede mest på at forsvare og var sjældent oppe i Reals felt, men et kvarter før tid fik udeholdet sat et perfekt angreb op, og igen var effektiviteten i højsædet.
Lucas Boye fandt Pere Milla, der fra en god skudvinkel udplacerede Thibaut Courtois fladt til 2-0.
Real fik dog bragt spænding til slutfasen, da holdet fik tilkendt endnu et straffespark med ni minutter tilbage. Denne gang sparkede Luka Modric, og kroaten scorede sikkert til 1-2.
I de sidste minutter lagde Real et tungt pres, og i 92. minut gav det gevinst, da forsvarsspilleren Eder Militao headede Vinicius Juniors indlæg i nettet til 2-2.
Senere søndag skal FC Barcelona i aktion på udebane mod Alaves klokken 21.
/ritzau/
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
‘Jeg hadede verden’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Liverpool – West Ham United
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
‘Han er tilgivet’
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
Legender tager afsked med Sepp Piontek
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
