Real Madrid var mere end tæt på at lide sit første hjemmebanenederlag i La Liga i denne sæson, men i sidste øjeblik lykkedes det at hive 2-2 hjem mod Elche fra den tunge ende af rækken.
Elche førte med 2-0, da kampen gik ind i sine sidste ti minutter, men Real slog tilbage og undgik det sensationelle nederlag på Eder Militaos sene udligning.
Det er blot tre dage siden, at Real senest var i problemer mod Elche. I Copa del Rey måtte de to hold torsdag i forlænget spilletid, hvor Elche var foran med 1-0, men også der slog Real til med to sene scoringer.
Trods endnu en skuffelse til sidst kan Elche finde tilfredshed i en god formkurve med syv point i de seneste tre kampe, og holdet har nu fået en mere behagelig afstand til nedrykningsstregen.
I den anden ende er Real fortsat nummer et med sine 50 point for 22 kampe. Sevilla har fire færre på andenpladsen.
Real Madrid dominerede markant, men det kneb med koldblodigheden, når de store stjerner nærmede sig Edgar Badias mål.
Han diskede op med flere gode redninger i første halveg, hvor Real talrige gange afsluttede mod målet. Blandt andet helt oppe i krogen, da Toni Kroos sendte et frispark afsted.
End ikke et straffespark kunne få Real på tavlen i første halvleg. Karim Benzema, der er suveræn La Liga-topscorer med 17 træffere, sparkede over mål fra 11 meter.
Så var der mere snit over Elches effektivitet tre minutter før pausen. Fidel fandt med en kælen aflevering holdets argentinske topscorer, Lucas Boye, som næsten holdt corona-afstand til sin nærmeste oppasser, da han headede udeholdet foran.
Syv minutter efter pausen var Real tæt på at få tildelt endnu et straffespark, men efter at have peget på pletten i første omgang ombestemte dommeren sig efter at have set sekvensen på VAR-video.
Reals spillere kredsede om Elche-feltet i store dele af anden halvleg, men storfavoritten sled med at komme til mange helt åbne chancer.
20 minutter før tid driblede Vinicius Junior sig dog til en kæmpe chance i feltet, men hans afslutning sneg sig forbi stolpen.
Elche fokuserede mest på at forsvare og var sjældent oppe i Reals felt, men et kvarter før tid fik udeholdet sat et perfekt angreb op, og igen var effektiviteten i højsædet.
Lucas Boye fandt Pere Milla, der fra en god skudvinkel udplacerede Thibaut Courtois fladt til 2-0.
Real fik dog bragt spænding til slutfasen, da holdet fik tilkendt endnu et straffespark med ni minutter tilbage. Denne gang sparkede Luka Modric, og kroaten scorede sikkert til 1-2.
I de sidste minutter lagde Real et tungt pres, og i 92. minut gav det gevinst, da forsvarsspilleren Eder Militao headede Vinicius Juniors indlæg i nettet til 2-2.
Senere søndag skal FC Barcelona i aktion på udebane mod Alaves klokken 21.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Tullberg tror på overraskelsen
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
