Både holdkammerater og landsmænd er kommet den brasilianske Real Madrid-spiller Vinicius Junior til undsætning efter kommentarer, der tolkes som racistiske.
Den 22-årige Vinicius Junior har fået en god start på sæsonen med fem mål og tre assister indtil videre.
Men hans modstandere i den spanske La Liga er trætte af den måde, han fejrer målene på. Fejringerne involverer blandt andet, at den 22-årige danser tæt på hjørneflaget.
I et spansk fodboldprogram siger en af panelisterne, at han ikke respekterer sine modstandere med sine fejringer, mens fodboldspillerens opførsel sammenlignes med en abes opførsel.
Den kommentar gav omgående bagslag på de sociale medier, hvor panelisten, der hedder Pedro Bravo, blev beskyldt for at have udtalt sig racistisk.
Vinicius Juniors klub, Real Madrid, er efterfølgende kommet med en udtalelse, hvor den slags kommentarer fordømmes.
– Real Madrid fordømmer alle former for racistisk og fremmedfjendsk sprogbrug og adfærd inden for fodbold, sport og i livet generelt, såsom de beklagelige og uheldige kommentarer, der er blevet lavet om vores spiller Vinicius Junior i de seneste timer.
– Real Madrid vil gerne udtrykke sin kærlighed og støtte til Vinicius Junior. En spiller, der betragter fodbold som en tilgang til livet gennem glæde, respekt og sportsånd, lyder det blandt andet i udtalelsen.
Pedro Bravo har efterfølgende beklaget udtalelsen og sagt, at han brugte ordet "abe" for at sige, at han mener, at Vinicius Junior opførte sig dumt.
– Eftersom at jeg ikke havde intentioner om at fornærme nogen, så undskylder jeg dybtfølt. Undskyld!, siger Pedro Bravo.
Flere af Vinicius Juniors landsmænd har også udtalt sig om sagen.
– Dribl, dans og vær dig! Glad lige som du er. Bare gør det, min dreng. Til næste mål danser vi, skriver Paris Saint German-spilleren Neymar på Instagram.
Den brasilianske Chelsea-spiller Thiago Silva har også givet sin mening til kende.
– Lad ikke nogen tage din glæde fra sig, siger han.
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE