Både holdkammerater og landsmænd er kommet den brasilianske Real Madrid-spiller Vinicius Junior til undsætning efter kommentarer, der tolkes som racistiske.
Den 22-årige Vinicius Junior har fået en god start på sæsonen med fem mål og tre assister indtil videre.
Men hans modstandere i den spanske La Liga er trætte af den måde, han fejrer målene på. Fejringerne involverer blandt andet, at den 22-årige danser tæt på hjørneflaget.
I et spansk fodboldprogram siger en af panelisterne, at han ikke respekterer sine modstandere med sine fejringer, mens fodboldspillerens opførsel sammenlignes med en abes opførsel.
Den kommentar gav omgående bagslag på de sociale medier, hvor panelisten, der hedder Pedro Bravo, blev beskyldt for at have udtalt sig racistisk.
Vinicius Juniors klub, Real Madrid, er efterfølgende kommet med en udtalelse, hvor den slags kommentarer fordømmes.
– Real Madrid fordømmer alle former for racistisk og fremmedfjendsk sprogbrug og adfærd inden for fodbold, sport og i livet generelt, såsom de beklagelige og uheldige kommentarer, der er blevet lavet om vores spiller Vinicius Junior i de seneste timer.
– Real Madrid vil gerne udtrykke sin kærlighed og støtte til Vinicius Junior. En spiller, der betragter fodbold som en tilgang til livet gennem glæde, respekt og sportsånd, lyder det blandt andet i udtalelsen.
Pedro Bravo har efterfølgende beklaget udtalelsen og sagt, at han brugte ordet "abe" for at sige, at han mener, at Vinicius Junior opførte sig dumt.
– Eftersom at jeg ikke havde intentioner om at fornærme nogen, så undskylder jeg dybtfølt. Undskyld!, siger Pedro Bravo.
Flere af Vinicius Juniors landsmænd har også udtalt sig om sagen.
– Dribl, dans og vær dig! Glad lige som du er. Bare gør det, min dreng. Til næste mål danser vi, skriver Paris Saint German-spilleren Neymar på Instagram.
Den brasilianske Chelsea-spiller Thiago Silva har også givet sin mening til kende.
– Lad ikke nogen tage din glæde fra sig, siger han.
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM