Real Madrid vinder og går videre sammen med Inter

Real Madrid vandt sikkert over Sheriff og sikrede både sig selv og Inter avancement i Champions League.



Der var ingen slinger i valsen for Real Madrid onsdag.

Med en sikker sejr over Sheriff Tiraspol fra Moldova blev den spanske storklub klar til knockoutrunderne i Champions League.

Sheriff blev på eget græs slået med 0-3, og med sejren står det også klart, at Inter går videre fra gruppe D.

Tidligere onsdag vandt italienerne nemlig over Shakhtar Donetsk, så nu har Real Madrid og Inter henholdsvis 12 og 10 point på første- og andenpladsen. Sheriff har seks på tredjepladsen, men med kun en enkelt kamp tilbage kan topholdene altså ikke indhentes.

Til gengæld kan Sheriff, som overraskede ved at indlede gruppespillet med sejre over Shakhtar og netop Real Madrid, glæde sig over at skulle spille i Europa League efter nytår.

Real Madrid satte sig hurtigt på onsdagens kamp, men der skulle gå en halv time, før målscoringen blev sat i gang.

David Alaba sendte direkte på frispark Real Madrid på sejrskurs. I tillægstiden blev det så 2-0, da Toni Kroos fra kanten af feltet sendte bolden på undersiden af overliggeren.

Bolden ramte inden for målstregen og hoppede ud igen, men det ændrede ikke på, at scoringen talte.

Ifølge Real Madrids cheftræner, Carlo Ancelotti, fortsætter holdet “ad den rigtige vej”.

– Jeg kan godt lidt den måde, vi spiller på, sagde han efterfølgende ifølge nyhedsbureauet AFP.

– Holdet er i god form, alle er fysisk stærke. Det er vigtigt for os at slutte på førstepladsen, og vi vil forsøge at afslutte gruppespillet, på samme måde som vi begyndte.

Ti minutter efter pausen scorede Karim Benzema til 3-0 og fjernede spændingen i kampen. Dermed sluttede en turbulent dag med en smule oprejsning til målmageren.

Tidligere onsdag blev han nemlig kendt skyldig i en sag, hvor han var tiltalt for medvirken til forsøg på afpresning af den tidligere landsholdskammerat Mathieu Valbuena med en sexvideo.

Dommen udløste et års betinget fængsel til Benzema, der dermed ikke som udgangspunkt skal ind og ruske tremmer. Til gengæld skal han betale en bøde på 75.000 euro svarende til godt 557.000 kroner.

Mens Real Madrid og Inter er videre, så blev Borussia Dortmunds håb om avancement fra gruppe C slukket onsdag.

Her tabte det tyske hold 1-3 til Sporting. Tre point adskiller de to hold inden sidste runde, men på grund af en bedre indbyrdes statistik kan Dortmund ikke ende over portugiserne i tilfælde af pointlighed.

Dortmund er til gengæld sikker på at gå videre til Europa League. I samme gruppe havde Ajax allerede sikret sig en billet videre.

/ritzau/





‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Det var vanvittigt brutalt

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Smider Salah-bombe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud