Rekordkøb? Her er prisen på Superliga-bomber

Ifølge Tipsbladets oplysninger kan Randers FC ende med at skulle smide et rekordstort beløb for Mohammed Fuseini.



Mohammed Fuseini er rygende varm for Randers FC og hamrer mål ind på stribe.

Derfor er der ikke noget at sige til, hvis Randers FC gerne vil veksle ghaneserens lejeaftale til en permanent en af slagsen. Det kan også godt lade sig gøre, da Mohammed Fuseini har en købsoption i sin lejeaftale.

Og den kan Tipsbladet nu afsløre størrelsen på.

Ifølge Tipsbladets oplysninger ligger den i cirka samme størrelsesorden som Stephen Odeys for et par år siden, en klausul som lå på omkring 5-6 millioner kroner.

Det virker dog ikke usandsynligt, at Randers vil forsøge at forhandle sig til en lavere pris, da Sturm Graz ikke ligefrem brugte Fuseini flittigt i efteråret, hvor det ud over enkelte optrædener i Europa og pokalen blev til 95 minutter i ligaen fordelt på 11 indskiftninger.

Det indbefatter dog også den risiko, at større fisk kan overhale kronjyderne indenom og snuppe angriberen. Præcis som tilfældet var det med Stephen Odey i 2021/2022-sæsonen, da han var rygende varm og større klubber begyndte at røre på sig. Randers FC lykkedes dog med at sikre sig nigerianeren på en permanent aftale trods mere pengestærke klubbers forsøg på at komme ind i billedet.

En ting er i hvert fald sikkert omkring Mohammed Fuseini, og det er, at han ikke skal retur til SK Sturm Graz, som han er på kontrakt hos frem til sommeren 2026. Det har hans agent, Max Hagmayr, tidligere slået fast overfor Tipsbladet.

– Vores plan er ikke at tage retur til Sturm Graz og spille der. Det er ikke en del af vores plan, så vi er åbne og vil tage det bedste skridt for hans fremtid, hvor han kan udvikle sig mest muligt. Vi er åbne for det meste, og det gælder også Randers, lød det i sidste uge.

Randers FC kan også fremvise en flot historik i at sælge spillere videre som for eksempel Filip Bundgaard, Simon Graves og Lasse Berg Johnsen de seneste år. Det er også noget, man kan lokke med, når forwarden og hans agent skal overtales til, at Randers er det helt rette valg. 

En frikøbsklausul i forbindelse med en lejeaftale fungerer typisk kun for den klub, der har lejet spilleren, altså i dette tilfælde Randers. En anden dansk eller udenlandsk klub kan således ikke blot sms'e et tilbud til Sturm Graz senere i dag og få Fuseini købt fri bag om ryggen på Randers.

Mohammed Fuseini står noteret for syv scoringer, siden han i januar skiftede til Randers FC.

Læs også et interview med Mohammed Fuseini her om tiden i Randers, og hvad der har fungeret for ham efter ankomsten til Superliga-klubben.



– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Hård kritik af FC København-stjerne

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brendan Rodgers i chokskifte

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Målmand håber på Brøndby-transfer

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Aldrig set før

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Han er verdens bedste fodboldspiller

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Nu kommenterer han FC København-historie

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

– Overdrevet og unuanceret

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Har Brøndby-spiller på blokken

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?