Revser FC Midtjylland: De har fejlet big time

FC Midtjyllands største profiler svigter i øjeblikket, lyder vurderingen fra eksperter.



FC Midtjylland kunne have taget et kvantespring mod mesterskabet onsdag aften, men ulvene tabte 2-4 til FC København i Parken, og dermed er der lagt i kakkelovnen til en sand gyser i sidste spillerunde.

De ellers så sejrsvante midtjyder har blot vundet én af de seneste fem Superliga-kampe. 

De bekymrende takter blev for alvor tydelige i 1-1-kampen mod Randers FC i forrige runde, fastslår TV3 Sport-eksperten Stig Tøfting. Her formåede FC Midtjylland ikke at besejre et afbudsramt Randers-mandskab på hjemmebane i en afgørende kamp. 

– Individualisterne præsterer ikke. Der er masser af muligheder for, at de kan gøre noget, men de har fejlet big time, og så ved jeg ikke, om der ulmer en eller anden form for uro. Man fornemmer ikke, at de kan lide hinanden, når de spiller fodbold. Det er ikke, som man før har set det her FC Midtjylland-hold. Det virker, som om der er et eller andet, der låser dem, siger Stig Tøfting.

Kollegaen Kenneth Emil Petersen er helt på højde med sin makker. 

– Mange af de individualister, som vi tidligere har rost rigtig meget, de er der slet ikke. De leverer slet ikke på det høje niveau. Tag en Pione Sisto – ham ser vi jo stort set ikke i kampen, og han træffer mange dumme beslutninger. Jeg synes virkelig ikke, der er den der vildskab. Det virker meget uafstemt og på grænsen til det arrogante, siger Kenneth Emil Petersen.

FC Midtjylland skal nu holde et vågent øje med aftenens kamp i Aarhus mellem AGF og Brøndby IF. Hvis gæsterne ikke vinder, kan FC Midtjylland stadig selv afgøre mesterskabet i sidste runde, hvor holdet møder AGF på hjemmebane. 

Du kan se mere i videoen i toppen af artiklen, hvor de to eksperter diskuterer det formsvage FC Midtjylland-mandskab. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Stort drama: Brasilien er videre!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Frankrig – Sverige

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Tyskland – Paraguay