To point i de seneste tre kampe mod AaB, Sønderjyske og Viborg.
FC København er inde i en elendig periode i Superligaen, hvor ‘Løverne’ senest smed en 2-0-føring og tabte med 3-2 til Viborg søndag. Der har været talt meget om manglen på en pålidelig målscorer, og ironisk nok er den udlejede German Onugkha samtidig begyndt at bombe for Vejle, hvor russeren har scoret syv mål i de seneste fem kampe, efter at han ikke kunne bruges i FCK i efteråret.
I den nyeste episode af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ er det Sune Smith-Nielsens kommunikation omkring Onugkha, der bliver fremhævet i kategorien ‘Ugens Hyballa’.
– Jeg kan starte med at pege på artikler fra den 14. marts, altså kun et par dage siden, hvor Sune Smith udtaler: ‘Onugkha havde ikke gjort nogen forskel i FC København’. Dér tænker jeg ‘hold nu op, hold nu kæft’. Han er jo så vild, han scorer mål hele tiden og så videre.
– To dage senere, den 16. marts, der udtaler Sune Smith: ‘Onugkha ville være stærk at have i FCK’. Er det bare mig, der ikke har gået nok i skole til at forstå det der? Hjælp mig lige her, David, lyder det i podcasten fra Rajko Lekic, hvor vært David Boysen også har meget svært ved at forstå kommunikationen fra FC Københavns sportsdirektør:
– Der var engang en Casper Christensen, der sagde ‘benægt, benægt, benægt’ (i tv-serien ‘Klovn’, red.). Vi startede med at tænke: ‘Det allerbedste, du kan gøre til at starte med, det er at indrømme din fejl.’ Det valgte FCK, og især Sune Smith, så ikke at gøre i to måneder. Men så kommer man faktisk til et tidspunkt nu her, hvor man faktisk skal blive ved med at lyve. Dét tidspunkt ramte han. Det er for sent at indrømme, kære ven, lyder det fra David Boysen.
Ifølge Rajko Lekic kommer FCK-bossen til at fremstå i et uheldigt lys med de tilsyneladende selvimodsigende udtalelser.
– Her synes jeg, at Sune virker useriøs. Det viser bare, hvor meget det sejler derinde. Neestrup til at starte med, med de indkast der, de fyrer deres dødboldstræner, og nu Sune, som modsiger sig selv inden for to dage, lyder det fra Rajko Lekic.
Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.
Vinder FCK Superligaen?
0 Votes
https://open.spotify.com/episode/3FNN8jNpEhj90KxryW22UD?si=0bb29427a0e84405
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
INTERVIEW